Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokémon Dash - jeď , Pikachu!

  12:00aktualizováno  2. května 3:59
Pokémoni jsou fajn věc. Závodní hry jsou ale rovněž velice fajn věc. Proč to tedy nespojit a neudělat pokémoní závody? Jak se tato syntéza Nintendu povedla, se můžete dozvědět právě dnes.

Pokémon Dash Ačkoliv fenomén Pokémonu prosvištěl naší republikou před lety, stačil za sebou nechat mnoho fanoušků. Po filmu, televizním seriálu, sběratelské karetní hře a podobně samozřejmě nemohl být opomenut ani herní průmysl. A nutno říci, že zde si Pokémoni udělali jméno více než dobré. Ostatně, hry pro GameBoy celé toto šílenství vlastně nastartovaly. Na jeho nástupci - handheldu GameBoy Advance - totiž s přehledem vítězí jejich RPG série, která zachovává duch seriálu, ale na druhou stranu svoji propracovaností dokáže pobavit příznivce žánru. Ohlášení nových Pokémonů na systém Nintendo DS u některých hráčů vzbudilo naději, že se opět můžeme těšit na nové RPG, ačkoliv podtitul naznačuje něco jiného. Ano, tentokrát budeme svádět souboje s ostatními Pokémony pouze na závodní dráze.

Svého svěřence řídíme výhradně dotykovým perem a to tím způsobem, že v požadovaném směru neustále "drhneme" displej.

Pokémon Dash Ve spodní části displeje vyplouvá žlutá hlava nejznámějšího Pokémona Pikachu, nicméně jak se vznáší výše, zjišťujeme, že jde o balón a náš hrdina sedí v košíku. Po obloze se pohybují další balóny. Pikachu ovšem bere barevné balónky, vyskakuje ven, dopadá na zem a řítí si to přímo k nám. Poklepáním na jeho uši, za klasické zvukové kulisy "pika, pika", se teprve dostáváme do hlavního menu. Šílenost? Dost možná, ovšem plně koresponduje s náplní hry. Hlavní nabídka je z počátku strohá, vybíráme si pouze z šampionátu a tréninku, další možnosti si hráč otevře postupně po dokončení jednotlivých závodů.

Trénink tentokrát není od věci, poněvadž i když jde o závody, ovládají se plně dotykovým perem a těch pár minut praxe je mnohem lepších než teorie z manuálu. Pojďme ale konečně závodit – šampionát čítá pět turnajů rozdělených podle barev, každý po pěti závodech. Cílem hry je prosvištět celým závodem co nejrychleji, avšak mezi začátkem a cílem se nachází nespočet kontrolních stanovišť, jimiž musíme ve správném pořadí proběhnout. Navíc, nezávodí se na okruzích, ale v prostoru, přičemž ta Pokémon Dash správná stanoviště vymezuje mapa a navigační šipka.

Svého svěřence řídíme výhradně dotykovým perem a to tím způsobem, že v požadovaném směru neustále "drhneme" displej. A řeknu vám, po prvních patnácti závodech v kuse už celkem bolí ruka. Zpočátku stačí sledovat navigační šipku a vytrvale běžet, později už musíme trošičku zapojit hlavu, což činí hru daleko zábavnější. V prvé řadě závodníci rychle běhají pouze na cestě, pokud se mají pohybovat po písku, bažině či v lese, podstatně zpomalí. Nebývá proto od věci si třeba malinko zaběhnout stranou, sebrat posilovač, jenž redukuje zpomalení pro daný terén a nakonec tak ještě předběhnout ostatní, kteří běží pomalu.

Pokud hráč vlastní některou z RPG GBA verzí Pokémonů, jednoduše ji vloží do DS a zpřístupní se mu nové prostředí.

Pokémon Dash To všechno dosud ale známe i z jiných her, proto autoři přicházejí s další novinkou – létajícími balóny. Jak již bylo řečeno, trať není vymezený okruh, ale prostor, což znamená třeba několik ostrovů. A abychom se dostali na pěšky nepřístupné místo, existují zde právě balóny – ten stačí sebrat a posléze se můžeme kdykoliv vznést do oblak. Na horní obrazovce vidíme hledané kontrolní stanoviště, teď jej ještě musíme najít na herní mapě. Pokud letíme balónem, zmizí totiž navigační šipka, což je celkem chytré – hráč se musí chtě nechtě aktivně zapojit. S balónem také nelze přistát kdekoliv. Dalším dopravním prostředkem je želva, právě tou se lze pohybovat po vodě. Zábava je právě v jisté volnosti a hledání té nejlepší strategie, jak se na dané místo co nejrychleji dostat. Ohromná škoda, že pro hru více hráčů potřebuje každý vlastní hru, poněvadž právě v multiplayeru je síla téhle hry.

Pokémon Dash Určitou zajímavost představuje mód "Special", který se zpřístupní po tom, co dohrajeme základní šampionát. Pokud totiž hráč vlastní některou z RPG GBA verzí Pokémonů, jednoduše ji vloží do DS a zpřístupní se mu nové prostředí. To se vytvoří podle toho, s jakými Pokémony v RPG právě hrajete. Je to určitě milé, nicméně nové prostředí je postavené z kostek aby tvořilo obraz vybraného Pokémona a pro závody je tak celkem nic moc. Celkově lze Pokémon Dash považovat za pěknou závodní hru pro fandy tohoto fenoménu, ostatní asi raději usednou za volant v nějaké jiné hře. Pro koupi mluví dobrý koncept, nutnost trochu přemýšlet a zábavná hra více hráčů, proti to, že i přes 25 tratí vypadají všechny až příliš podobně a časem to nemusí být taková zábava jako první den, když už všechny tratě známe a víme, jak přesně běžet.

Pokémon Dash
Výrobce/Distributor Nintendo / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 6 hráčů
Verdikt: Zajímavý a zábavný titul, který nás ovšem neoslovuje až tak, jako původní RPG koncept.
Hodnocení: 65% (info)

Autor:



Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...



OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Další z rubriky

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

Najdete na iDNES.cz