Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokemon Link! - zničte je všechny

  12:00aktualizováno  26. května 10:56
To co začalo jako nenápadná srandička je již několik let celosvětovým fenoménem. Řeč je samozřejmě o Pokémonech, kteří se nyní připomínají v logickém rychlíku.

Pokemon Link! Zatímco fenomén Pokémon z našich končin pomalu odezněl, v celosvětovém měřítku se stále jedná o velmi slušnou prodejní značku. Na herních handheldech známe Pokémony především díky fantastickým RPG. I tentokrát zklameme ty, kteří čekají další díl, pouze uzpůsobený platformě DS. Po první závodní odbočce Pokemon Dash tu máme druhou, Pokemon Link, což je čistokrevný logický rychlík. I tak ale nemusíme zoufat, poněvadž na letošní E3 bylo ohlášeno RPG – jmenuje se Pokemon Mystery Dungeon: Blue Rescue Team a pár informací a obrázků si naleznete v našem žurnálu.

Možná vás to překvapí, ale i logická hra má cosi, co lze s přimhouřením oka nazvat příběh. Hlavní hrdinkou je agentka Lucy Fleetfoot, která pracuje pro tajnou organizaci Secret Operations League. Jejím cílem je navrácení všech Pokémonů, které ukradla zlá organizace Phobos Battalion. V praxi to vypadá tak, že máme mapu s několika místy. Každé místo na mapě představuje jeden Pokemon Link! zápas, po jehož dokončení se zpřístupní další. Aby to nebyla taková suchařina, komunikuje s hráčem profesor z centrály a celé snažení se čas od času proloží jednoduchou animací. Co naplat, hlavní náplní jsou však zápasy, a tak se na ně podívejme.

Obtížnost pomalu roste s podmínkou, kolik Pokémonů je nutné propojit.

Hra na první pohled vypadá jako starý, dobrý, tisíckrát upravovaný Tetris s tím rozdílem, že místo kostiček padají Pokémoni. A v podstatě taková i je, liší se jen pár pravidel. Z vrchní části padají Pokémoni, přičemž cíl spočívá v jejich správném pospojování, aby se jich co nejvíce vyrušilo. Pokud spojíme čtyři Pokémony– a to jak horizontálně, tak vertikálně, splníme podmínky a zmizí. Tím ovšem nastartujeme sekvenci, kdy hra zkontroluje všechny trojice. Pokud nějaké najde, vyruší je a startuje poslední sekvence dvojic.

Pokemon Link! Jak toho dosáhneme? Dotykové pero slouží k posouvání Pokémonů v řadách i sloupcích a to zcela libovolně. Hra počítá pouze s gravitačním omezením, směrem nahoru proto Pokémony posouvat nelze (výjimka je, když se při posunu nahoru o jednu jednotku vytvoří řada). Hráč v podstatě není omezován ani prostorem: pokud jednotku u pravého kraje posune doprava, objeví se v témže řádku zcela vlevo. Pokud jednotku zcela vespod posuneme dolů, vypadne opět ve vrchní části. Jednu věc hře upřít nelze – je hodně rychlá a akční. Nutí vás rychle uvažovat, protože pokud se "zaseknete", zaplní se mezitím celá plocha a následuje Game Over. Stejně tak není dobré náhle měnit spoje, nad kterými uvažujete a už je realizujete – později se to prostě nedá stihnout. Také mějte na paměti, že hýbat s jednotkami a ovlivňovat prolinkovávání lze neustále – třeba i během sekvence rušení dvojic.

Pokemon Link! není na pohled nijak přitažlivá hra, ale hlavní myšlenka je chytrá a v praxi funguje.

Pokemon Link! Obtížnost pomalu roste s podmínkou, kolik Pokémonů je nutné propojit. Krušné jsou i duely s bossy, kteří do hry nepříjemně zasahují. Podstrkávají kameny – ty nelze linkovat dohromady a jen překážejí, svévolně vám hýbou s řadou, případně všechny Pokémony změní jen na jejich černé obrysy. Nejvíce nepříjemné jsou ale právě kameny, na ty funguje pouze jedna finta. Ve hře existuje cosi jako univerzální Pokémon, jenž se spáruje s jakoukoli jednotkou.

Multimediální zpracování je spíše zklamáním. Hudba ujde, hraje do rytmu, ale grafika je spíše nuzná, až mdlá. Určitá stylizace jistě byla záměrem, ale dle mého názoru se výsledek nedostavil. To, že jsou si někteří Pokémoni barevně podobní je zřejmě schválně, kvůli zvyšování obtížnosti, nicméně i jako celek je celá plocha nevýrazná. Hra podporuje hru více hráčů přes wi-fi a tradiční sdílení s přáteli, což je cesta, jak se dostat k vzácným Pokémonům. My otestovali to první – v podstatě jde o to, že kdo více

Klady a zápory

Plus Rychlý spád
Plus Herní systém

Mínus Mdlé provedení

prolinkuje, uškodí pořádně soupeři. Jednotlivé zápasy mezi dvěma hráči tak nemají dlouhého trvání – stačí udělat pořádné combo a je konec hry. Závěrem snad jen pár vět. Pokemon Link! není na pohled nijak přitažlivá hra, ale hlavní myšlenka je chytrá a v praxi funguje. Až do hry proniknete, nuda díky rychlému spádu nehrozí a ovládání přes stylus je příjemné. Přesto vám doporučíme lepší alternativy – Meteos a Zoo Keeper.

Pokemon Link!
Výrobce/Distributor Genius Sonority / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Příjemný logický rychlík, jehož největší vadou je mdlé provedení.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:


Témata: Zoo

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz