Ochránci zvířat z PETA odsuzují hry Pokémon.

Ochránci zvířat z PETA odsuzují hry Pokémon.

Učí děti nadřazenosti místo soucitu, pustili se ochránci z PETA do hry Pokémon

  • 10
Populární herní značka Pokémon se ocitla pod palbou kritiky ochránců zvířat z PETA. Organizace označuje svět pokémonů za krutý a hru spojuje s dětskou šikanou. Na protest vytvořila parodii hry.

Na vysvětlenou: pokémoni jsou chytré bytosti, které rozumí lidské řeči a disponují různými schopnostmi. V přírodě se vyskytují jako divoká zvířata. Zkrotnou v okamžiku, kdy je chytí trenér, kterého poslouchají.

Většina odchycených pokémonů přebývá v takzvaném pokéballu. A to se nelíbí ochráncům z PETA. Situaci přirovnávají ke slonům v cirkusech, kteří v řetězech čekají na okamžik, kdy přijde na řadu jejich představení. "Rozdíl mezi skutečným a tímto fiktivním světem, který se zaměřuje na organizované boje zvířat, je ten, že hry s pokémony vykreslují růžově věci, které jsou ve skutečnosti strašné," upozorňuje PETA.

PETA za tímto účelem vytvořila parodii hry, kterou si lze zahrát přímo v internetovém prohlížeči (hra je zde). Pokémoni v ní bojují za nezávislost proti trenérům, které ochránci označují za kruté.

"Děti se učí nadřazenosti místo soucitu. Zatímco pokémoni čelí nejhrubšímu zacházení, také děti se začínají navzájem šikanovat," píše se v úvodu hry. A zatímco pokémon má ve svém arzenálu útoků například i obejmutí či protest, "krutý" trenér útočí baseballovou pálkou či nůžkami.

Fenomén pokémonů nastartovala v roce 1996 hra pro přenosnou konzoli GameBoy. Později vznikl film, seriál či sběratelská karetní hra. Není to ani první případ, kdy si PETA vzala na mušku videohry. Pustila se například do slavné herní postavičky Mario, která prý týrá zvířata (více zde).


Témata: cirkus