Pokémon Red & Blue (Yellow) - návod 3/3

  12:00aktualizováno  16. července 10:00
A je tu finále našeho návodu a rovněž poslední okamžiky Ashova putování za mistrovstvím v Pokémoní Lize. Zda-li se jemu i Vám podaří sehnat do sbírky všech 150 Pokémonů, jež ve hře k chycení jsou, to budete vědět už za pár okamžiků. Takže už žádné zdržování, je čas vrátit se do Pallet Townu.

Ve druhé části tohoto návodu jsme se s Ashem rozloučili v elektrárně, kde se mu podařilo chytit jednoho z nejvzácnějších Pokémonů ve hře - Zapdose. Jak se jeho příběh bude dále vyvíjet a dosáhne-li všech úspěchů, které si předsevzal, to se dočtete v následujících řádcích.

Pokémon Red & BlueNyní, když jsi polapil Zapdose, vrať se do Pallet Townu - na místo, kde začínalo Tvé putování. Po uzdravení Pokémonů u své matky jdi na jižní konec městečka a použij Surf k cestování přes vodu. Plav jižně (můžeš cestou pozápasit s rybáři na molu), dokud nedopluješ k velkému ostrovu. Cestou Tě čekají zápasy s trenéry - plavci a rybáři, lovícími Pokémony v okolních vodách. Ostrov, k němuž dopluješ, nese jméno Cinnibar Island a v jeho tělocvičně nalezneš leadera Blaina, mistra ohnivých Pokémonů. Aby ses k němu vůbec dostal, musíš nejprve získat jistý klíč, ale o tom až později. V tuto chvíli se vydej do Pokémoního střediska a ozdrav zde v případě potřeby své Pokémony. V obchodě nakup potřebné zásoby regeneračních předmětů a přesvědči se, že máš u sebe Dome Fossil (Helix Fossil) - pokud jí máš uskladněnu, vyzvedni jí pomocí PC v Pokémoním středisku. Pomocí počítače rovněž Pokémon Red & Bluemůžeš povolat některé Pokémony z Billova PC a vylepšit tak svou skupinu. Vejdi do domu nalevo od střediska a uvnitř se vydej na pravou stranu haly. Vstup do dveří zcela napravo a promluv s vědcem stojícím vzadu v místnosti. Zeptá se Tě, zdali máš nějaké zkameněliny - pokud ano, předej mu ji. Nyní dej vědci nějaký ten čas - opusť místnost i dům. Vrať se do budovy a místnosti s vědcem a znovu na něj promluv. Dostaneš od něj nového Pokémona. Jestliže jsi mu dal Dome Fossil, obdržíš od něj Kabuta, pokud Helix Fossil, dostaneš Omanyta. Pokud totéž provedeš s Old Amberem, získáš od něj Aerodactyla. Old Amber Ti dá v Pewter City jeden ze tří vědců v domku napravo od muzea (je nutné ovládat techniku Cut pro přístup k domku). V laboratoři, kde proběhly pokusy ze zkamenělinou, je ještě jeden vědec - ten Ti daruje Pokémona Seela za Tvou Ponytu.

Pokémon Red & BlueV sousední místnosti od dalšího vědce získáš TM 35 Metronome. V poslední nenavštívené místnosti nalezneš dívenku, která vymění Tangelu za Venonata a starého pána, jenž Ti vymění Electrode za Raichu. Po všech výměnách vyjdi z budovy a rozběhni se na severozápadní konec města. Zde vstup do domku nalevo od tělocvičny. Jdi na severní stranu hlavní haly a před schodištěm odboč vpravo. V sále, kam vejdeš, nalezneš Escape Rope. Ve druhém patře sveď souboj s trenérem - zlodějem, pochodujícím jižně od schodiště. Po vyhrané bitvě pokračuj vpravo od schodiště a poté na sever. Dojdi do severovýchodní místnosti v tomto patře a seber v zákoutí ležící Calcium. Běž cestou zpět a průchodem ve zdi projdi do nejvzdálenější místnosti severozápadní části tohoto patra. Nalezneš zde schodiště, po kterém vyjdi do dalšího poschodí. Postupuj na východ (vpravo) a ve vzdálené místnosti seber Pokémon Red & Bluepohozený Iron. Jdi zpět ke schodišti, kterým jsi do tohoto poschodí vešel a kousek vpravo dole od něj stiskni tajný vypínač na soše (tlačítko “A”) - na položený dotaz poté odpověz “Yes”. Přejdi k právě otevřeným dveřím na jihu a jakmile jimi projdeš, všimni si, že ještě více jižněji není žádná zeď, jen jakési vzduchoprázdno. Vejdi do něj a propadneš se do místnosti, kde poraž vědce - trenéra a seber na zemi ležící Carbos. Sejdi po schodech, které se v blízkosti nachází, do přízemí a zde, v místnosti nalevo od schodiště seber ze země TM 14 Blizzard. Poraž zde přítomného trenéra - zloděje a po stisknutí tajného vypínače na soše opusť otevřenými dveřmi místnost směrem na západ. Pokračuj stále vlevo a u západní zdi seber povalující se velmi užitečnou věcičku - Full Restore.

Pokémon Red & BlueNyní se otoč a zcela na protilehlé straně podzemí - na východním konci - se probojuj přes čekajícího vědce - trenéra, načež přistup k soše v místnosti napravo za ním (na severu), kde stiskem tajného spínače otevři dveře, blokující průchod na východním konci přilehlé uličky. Jakmile aktivuješ spínač, přejdi zmíněnou uličkou do sousední místnosti, kde seber ležící Rare Candy. Poté pokračuj na východ před chvílí otevřenými dveřmi. Zde seber ze stolku TM 22 Solar Beam a postupuj na jih do haly, kde zvedni ze země tolik hledaný klíč - Secret Key. Poté opusť budovu. Pokud ovládá některý z Tvých Pokémonů techniku Dig, není lepší chvíle na její použití. Pokud ne, můžeš ještě tento nedostatek nahradit použitím Escape Rope. Pokud ani tato varianta neodpovídá Tvým možnostem, nezbyde Ti, než zdlouhavě projít skrze spoustu místností ven z budovy po svých. Každopádně, až se dostaneš z tohoto domu, Pokémon Red & Bluevydej se k místní tělocvičně, kde na Tebe čeká Blaine. K němu se dostaneš jedině po otevření mnoha a mnoha dveří, jež jsou chráněny místními trenéry. S těmi nemusíš - jak doposud bylo zvykem - bojovat. Namísto toho lze použít k odblokování průchodů počítačů, umístěných u každých jednotlivých dveří. Po správném zodpovězení položené otázky tak lze otevírat zavřená vrata bez toho, aby bylo nutno porážet trenéry, kteří vchody hlídají. Koho by to ale potom bavilo, že? Vždyť zápasit s Pokémony je ta největší legrace a v boji získané zkušenosti se hodí stejně dobře jako odměna za vítězství, představující peníze. Takže - poté, co projdeš vstupní halou, poraž trenéra - zloděje. Díky tomu se za ním otevřou dveře, jimiž můžeš pokračovat do další místnosti k dalšímu z trenérů.

Pokémon Red & BluePo vítězství nad Super Nerdem postupuj vlevo do další místnůstky s dalším strážcem dveří. Po porážce tohoto strážce se otevřou dosud zavřené dveře a Ty můžeš postoupit do další místnosti k dalšímu strážci. Takto pokračuj v opakujících se zápasech do té doby, dokud nedorazíš k samotnému Blainovi. Nasadí proti Tobě (jak jinak) ohnivé Pokémony - Growlitha, Ponytu, Rapidashe a Arcanine. Zcela jistě máš u sebe nějakého vycvičeného vodního Pokémona, takže by to pro Tebe neměl být žádný problém. Poté, co nad Blainem zvítězíš, dostaneš od něj VolcanoBadge a TM 38 Fire Blast. Po úspěšném zápasení ve zdejší tělocvičně navštiv Pokémoní středisko a odleť (pomocí techniky Fly) do Celadon City. Zde nakup v obchodním domě nějaký ten nápoj Fresh Water (pokud ho nemáš v zásobě) a vydej se východně od Pokémoního střediska k domku, v němž je vchod do podzemního Pokémon Red & Bluetunelu, vedoucího do Lavender Townu. Pro tentokrát však nevcházej do tohoto domu, ale vstup bočním vchodem do sousedního. Uvnitř Tě zastaví strážník, který si od Tebe vezme nápoj (Fresh Water, Soda Pop nebo Lemonade), který máš v inventáři a vpustí Tě do Rakeťáky obsazeného města Saffron City. Jakmile projdeš vstupní budovou, ocitneš se přímo v městečku. Běž na severovýchod Saffron City a navštiv zdejší tělocvičnu. Na rozdíl od všech dříve navštívených má tato dva vchody, z nichž jeden je hlídán stráží. Vstup tedy do nechráněného vchodu v menší části telocvičny a uvnitř - ve Fighting Dojo - sveď souboje s mnoha bojovými Pokémony, jejichž vlastníky jsou zdejší trenéři.

Pokémon Red & BluePo porážce čtveřice bojovníků, pohoršených Tvým nezvaným příchodem, v čele s jejich leaderem seber za mistrem Doja jeden ze dvou položených Pokéballů, v nichž se skrývají dva noví Pokémoni - Hitmonlee a Hitmonchan. Seber jednoho z nich a opusť Dojo. Po uzdravení Pokémonů ve zdejším Pokémoním středisku se vydej do nejvyšší budovy ve městě - Silph Co. Uvnitř se nejprve rozběhni k severní stěně, kde nastup do výtahu a vyjeď do pátého poschodí (5F). Vydej se západně (nalevo) od výtahu a po chvíli zaboč - nalevo mezi dvěma květináči a teleportem před hlídajícím vědcem - uličkou dolů, na jih. Vstup na teleport, jež se nachází na dolním konci uličky, u hlídajícího Rakeťáka. Jakmile se objevíš na druhém z dvojice teleportů, sestup z něj a opět se na něj postav. Zjevíš se znovu u strážného Rakeťáka. Sestup z teleportu směrem dolů a po souboji se strážným postupuj uličkou na východ. Pokémon Red & BlueSeber zde ležící bezpečnostní kartu (Card Key) a pokračuj v průzkumu celé budovy. S kartou, kterou jsi právě získal, si můžeš otevřít jakékoliv zdejší uzamčené dveře. Dříve než se vydáš k teleportu ve třetím patře (který Tě přenese do místnosti s Garym), neopomeň navštívit žádné místo v budově a promluvit se všemi zdejšími postavami, neboť je zde k nalezení spousta hodnotných předmětů. Rovněž zkušenostní body a peníze od strážců nejsou k zahození, čili směle do boje. Navíc od zde zadržovaných civilistů získáš i nějaké poznatky o tom, co tady vlastně Rakeťáci vyvádějí. Pro upřesnění - zde je souhrn všech mnou zjištěných předmětů, které lze v “Silph Co.” nalézt, ať už jsou schovány u různých postav, v Pokéballech anebo třeba v postýlkách:

Pokémon Red & Blue   F1 - nic
  F2 - TM 36 Selfdestruct (od vězněné dívky)
  F3 - Hyper Potion - teleport do místnosti s Garym (F7)
  F4 - Full Heal, Escape Rope, Max Revive
  F5 - Card Key, Protein, TM 09 Take Down
  F6 - HP UP, X ACCURACY
  F7 - TM 03 Sword Dance, Calcium - místnost s Garym
  F8 - nic
  F9 - Max Potion - ložnice, kde lze uzdravit Pokémony
F10 - Carbos, Rare Candy, TM 26 Earthquake
F11 - nic

Pokémon Red & BlueV poschodí F3 se - po sebrání Hyper Potionu a porážce dvou zde se nacházejících trenérů - vydej do středu oblasti a odtud vejdi do první místnosti západně (vlevo). Zde vstup na teleport, který Tě přemístí do poschodí F7 ke Garymu. Ten se již nemůže dočkat a nasadí proti Tobě Pidgeota, Exeggcuteho, Alakazama a dvojici Pokémonů, z nichž jedním je ten, jehož má od počátku hry - v této chvíli evolvovaného do 3. fáze. Po jeho porážce a jeho zmínce o Elite Four - skupině 4 nejlepších trenérů Pokémonů na světě - vyčkej jeho odchodu a poté promluv se zbývajícím človíčkem v místnosti. Odměnou za jeho vysvobození Ti bude Lapras, kterého od něj obdržíš. Teleportem v jihovýchodním rohu místnosti se přemísti do poschodí F11 a po svém zhmotnění se vydej jižně, dolů směrem ke strážnému u dveří. Poraž jej a poté si otevři kartou vchod do místnosti, ve které Tě očekává starý známý Pokémon Red & BlueGiovanni. Zřejmě na Tebe vytasí Nidorina, Rhyhorna, Nidoqueen a Kangaskhana. Ukaž mu, kdo je lepší znalec Pokémonů a po vítězném konci zápasu budeš svědkem jeho tajemného zmizení, jako obvykle. Promluv na muže, jenž sedí na druhé straně místnosti za stolem a dostaneš od něj Master Ball. Schovej si ho dobře, bude se Ti hodit v závěrečné fázi hry. Pokud chceš, použij v místnosti se nacházející PC a poté buď použitím techniky Dig, Escape Rope a nebo svých vlastních nohou opusť budovu Silph Co. Ve zdejším Pokémoním středisku uzdrav své Pokémony a vydej se k tělocvičně - ke vchodu, u něhož dříve postával hlídkující strážný. Rakeťáci zahanbeně opustili město, takže nyní je tělocvična v Saffron City přístupná. Připraven k zisku dalšího odznaku můžeš vstoupit dovnitř.

Pokémon Red & BlueSprávná volba Tebou nasazených Pokémonů spolu s dobrou volbou útoků vede ke snadnému vítězství nad psychickými Pokémony, kteří jsou zde preferováni. Užitím teleportů se přemísti - bojujíce v mezičase se zdejšími trenéry, kterých je zde 7 - do středu tělocvičny, kde čeká Saffronský leader - Sabrina s Pokémony Kadabrou, Mr. Mimem, Venomothem a Alakazamem. Po své porážce Tě Sabrina obdaruje odznakem MarshBadge, který Ti umožní ovládat Pokémony až do úrovně 70 a TM 46 Psywave. Nyní opusť tělocvičnu a zastav se v Pokémoním středisku. Po nezbytném ozdravění Pokémonů navštiv prostřední z trojice domů vlevo od tělocvičny a v horním poschodí obdaruj dívenku Pokémoní panenkou (Poké Doll), kterou lze zakoupit ve zdejším obchodě. Na oplátku od ní dostaneš TM 31 Mimic. Po získání TM 31 odleť do Viridian City. V jihozápadní části města lze získat od tlouštíka, schovávajícího se za Pokémon Red & Blueodetnutelným stromkem, TM 42 Dream Eater. Leaderem Viridianské tělocvičny, ležící v severní části města, je křivák Giovanni. Jdi do tělocvičny, kde před setkáním s ním poraž něco málo soubojechtivých trenérů. V prostorách tělocvičny lze lehce nalézt i povalující se Revive. Po Tobě již známých dopravnících se dostaň až do severozápadní části, kde definitivně poraž Giovanniho. Odměnou Ti bude EarthBadge, umožňující ovládat Pokémony na jakékoliv úrovni a TM 27 Fissure. Tvá cesta se pomalu chýlí ke konci. Ve svém držení máš nyní všechny odznaky a to je předpoklad, který Ti dává možnost vstoupit do Pokémoní Ligy. Uzdrav své Pokémony v místním středisku a vydej se západně od Viridian City (po Route 22) za Elite Four, mistry Pokémoní Ligy.

Pokémon Red & BlueNa dlážděné stezce Tě zastaví Gary. Poraž jej a pokračuj dál na západ, dokud nedorazíš k velkému domu. Prokličkuj cestičkami až k němu a vejdi dovnitř. Zastaví Tě strážný a zkontroluje, zda máš příslušný odznak. Jelikož ano, pustí Tě dále. Každá z následujících oblastí je přístupná pro držitele požadovaného odznaku. Po první kontrole (BoulderBadge) podstoupíš další a další (CascadeBadge, ThunderBadge, RainbowBadge). Nyní musíš použít Surf, aby ses dostal na druhou stranu vodní nádrže. V té Tě očekává kontrola další dvojice odznaků (SoulBadge, MarshBadge) Jakmile vystoupíš na břeh, postupuj stále na sever a poté, co projdeš posledními dvěma kontrolními stanovišti (VolcanoBadge, EarthBadge), budeš stát před budovou označenou jako Victory Road Gate - Pokémon League. Tady se nachází poslední možnost, jak při soubojích s divokými Pokémony či trenéry vylepšit Pokémon Red & Bluekondici Tvých Pokémonů. Za touto oblastí už čeká jen čtyřka Elite Four a ta má k dispozici dosti vyšlechtěné Pokémoní exempláře. Postupuj jeskynní stezkou, usazováním kamenů na patřičně vyznačená místa uvolňuj přístupy do dalších částí jeskyně a posbírej v okolí vše, co se posbírat dá. Je toho opravdu dost - TM 43 Sky Attack, Rare Candy, TM 05 Mega Kick, Full Heal, TM 17 Submission, Max Revive, Guard Spec., TM 47 Explosion a dokonce zde můžeš chytit legendárního Moltrese. Jen malá rada - až narazíš na kámen, za nímž je jáma, strč ho do ní a hupsni tam za ním. Pak stačí odvalit onen balvan vlevo na příslušné místečko a finální část cesty je zpřístupněna. Po dosažení konce Victory Road se objevíš v Indigo Platau.

Pokémon Red & BlueProjdi mezi řadami soch přímo do Pokémoní Ligy. Navštiv naposledy před velkým bojem Pokémoní středisko, které je přímo před Tebou, naber do kapes léčivé předměty, v krámku nalevo doplň inventář o položky, jakými jsou Max Potion, Revive, Full Heal a Full Restore a vyraž vpřed uličkou až k bráně, která vede k prvnímu z Elite Four. Pokud nemáš alespoň Pokémony na úrovni 70, bude to opravdu těžké, ale s troškou šikovnosti se to dá zvládnout i s Pokémony na úrovni 40-60. Tvým prvním protivníkem je Lorelei, která používá ledové Pokémony. Nejlepší zbraní proti nim je travnatý Pokémon. Pokud ale nemáš dostatečně zkušené Pokémony, může být výhodnou taktika střídavého uspávání se střídajícími se el. útoky Zapdose. Lorelei má k dispozici Dewgonga, Cloystera, Slowbro, Jynx a Laprase. Po porážce první elitní trenérky pokračuj k Brunovi. Druhý z Tvých protivníků používá Pokémon Red & Bluezejména bojové Pokémony. Postaví proti Tobě 2 Onixe, Hitmonchana, Hitmonleeho a Machampa. Psychičtí Pokémoni na dostatečné úrovni by mohli tuhle bitvu pro Tebe s přehledem vyhrát. Po vítězství nad Brunem pokračuj ke třetímu trenéru z elitní čtyřky, jímž je Agatha. Používá Pokémony typu Ghost. Jsou jimi 2 Gengarové, Golbat, Haunter a Arbok. Po porážce Aghathy pokračuj k poslednímu ze čtveřice - Lanceovi. Jako jediný v této hře používá Dračí Pokémony. Jsou jimi Gyarados, 2 Dragonaiři, Aerodactyl a Dragonite. Po vítězství nad Elite Fours Tě čeká už jen Tvůj odvěký protivník - Gary. Jelikož porazil Elite Four před Tebou, je mistrem Pokémonů a tudíž, pokud se chceš mistrem stát ty, musíš jej porazit. Nastoupí proti Tobě s Pidgeotem, Alakazamem, Rhydonem, Exeggutorem, Arcaninem a jeho prvním Pokémonem, evolvovaným do 3. fáze.

Pokémon Red & BluePoté, co porazíš Garyho, přijde profesor Oak s gratulacemi a po rozhovoru s Garym Tě odvede do síně slávy - Hall of Fame. Po ukončení závěrečných titulků stiskni akční tlačítko (A) a zvol Continue. Ocitneš se v Pallet Townu jako Mistr Pokémonů se svými věrnými Pokémoními přáteli. Leť do Cerulean City a zajdi si chytit nejlepšího Pokémona ve hře - Mewtwo. Zajdi nejdříve do Pokémoního střediska a uzdrav své Pokémony. Taky pomocí zdejšího PC nezapomeň zařadit do svého inventáře uschovaný Master ball. Pak běž k mostu Nugget Bridge (severně od města). Přesurfuj k jeskyni na jihu a prozkoumej ji. Dej si záležet, neboť zde můžeš najít Max Elixer, 2 × Full Restore, Nugget, PP UP, 2 × Ultra Ball a Max Revive. Pak už zbývá jen v její nejzažší části polapit Pokémona Mewtwa. Nyní už zbývá pro úplné dokončení hry nachytat zbývající Pokémony tak, abys měl všech 150 - jedinou Pokémon Red & Bluevýjimkou je 151. Pokémon - Mew. Toho bohužel v této hře nezískáš. Ale vynahradit si to lze ziskem ptačích legendárních Pokémonů, kterými jsou Articuno, Zapdos a Moltres. Articuno je chybějící z trojice, neboť dva další už máš. Abys tohoto třetího získal, musíš navštívit souostroví SeaFoam Islands, ležící východně od ostrova Cinnabar Island. Pokud se vydáš surfovat z Cinnabar Islandu, můžeš cestou porazit pár plovoucích trenérů. Poté, co dopluješ k jeskyni na Seafoamském souostroví, vlez do ní a stezkou, která vede jedním směrem, se vydej do jejího nitra. Zde musíš v pětipodlažní sluji vyřešit puzzle, spočívající ve shazování kamenů do děr. Ty pak následuj a díky jejich shození budeš moci postupně prosurfovat až ke svému cíli - Articunovi. A pokud ještě stále nebudeš v tuto chvíli mít všechny Pokémony ve hře pochytány, zbývá už jen říct: chyť je všechny!

Ještě malá poznámka na závěr - pokud nemůžete zjistit místo výskytu některého z Pokémonů v Pokédexu ve hře, zkuste třeba PC Pokédex, který je dostupný na této stránce. Je sice v angličtině, zato se spoustou všemožných funkcí.

Autor:
 
Témata: Blizzard, s-karta, Socha

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Rozběhá váš počítač Anthem? Podívejte se na hardwarové nároky

Anthem

Vydání očekávané novinky od slavných Bioware se pomalu blíží, a tak nastal čas si zkontrolovat, jestli si na svém...

Vzácná edice Metro Exodus vyjde jen v 10 kusech, za peníze ji nekoupíte

Metro Exodus - Master Artyom Edition

Čtveřici edic k očekávané akci Metro Exodus rozšíří jedna velmi speciální, nazvaná Metro Exodus Artyom Custom Edition....

Další z rubriky

Poběží vám na PC Far Cry New Dawn? Nároky jsou stejné jako u Far Cry 5

Far Cry New Dawn

Měsíc nás dělí od další návštěvy fiktivní oblasti Hope Country, kterou známe z dílu Far Cry 5. Promítne se její...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz