Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokémon XD: Gale of Darkness

  12:01aktualizováno  10:27
Fenomén Pokémonů na svém vrcholu lomcoval světem a peněženkami rodičů. Nyní poněkud odezněl, což ovšem neznamená, že by tahle roztodivná zvířátka přišla o fanoušky.

Pokémon XD: Gale of Darkness Fenomén Pokémonů na svém vrcholu lomcoval světem a peněženkami rodičů. Nyní poněkud odezněl, což ovšem neznamená, že by tahle roztodivná zvířátka přišla o fanoušky. Ti si v současnosti mohou užívat zatím posledního herního zpracování Pokémon XD: Gale of Darkness.

Zpočátku Pokémoni řádili jen na displejích GBA, ovšem loni vyšlo pro GameCube RPG Pokémon: Colosseum, kterým se téhle konzoli konečně dostalo důstojné Pokémon hry. Do té doby se (na Nintendo 64) totiž vždy jednalo jen o doplněk GBA hry, ve kterém se hráči mohli v trojrozměrné grafice na velké obrazovce trumfovat vlastnoručně vypiplanou zvířenou a ukázat kamarádovi, že právě ten jejich Pokémon je pánem arény. Colosseum pouhým bitkám dodalo i příběhovou linii

Ty, kdo hráli Colosseum, Gale Of Darkness nemůže výrazněji překvapit.

Pokémon XD: Gale of Darkness Gale Of Darkness začíná vyprávět svůj příběh pět let po Colosseu. Uprostřed oceánu je nákladní loď napadena a unesena obrovským temným Pokémonem, tedy Pokémonem, který, jak se říká ve hře, uzavřel dveře do svého srdce a začal být nepřátelský vůči lidem. Později vyjde najevo, že nejcennější položkou v nákladním prostoru byl jiný velmi mocný temný Pokémon. Za únos je zodpovědná skupina jménem Cipher, jejíž úmysly nejsou menší než sesbírat všechny temné Pokémony, co jich po světě je, a s nimi začít být drzý na své okolí. Jelikož je náš hrdina zručný trenér Pokémonů a jeho přátelé a příbuzní pracují na vývoji zařízení, které je schopno zavést temné Pokémony zpět na správnou cestu (Purification Chamber), je zřejmé, že se vaše cesty se skupinou Cipher brzy zkříží.

Ty, kdo hráli Colosseum, Gale Of Darkness nemůže výrazněji překvapit. Grafika zůstala stejná, ať to někomu vyhovuje nebo ne. Z mého pohledu je to průměrné 3D zpracování, které ovšem účelům hry Pokémon XD: Gale of Darkness bohatě stačí. Lokace, zvláště interiéry, jsou bohaté na detaily, jednotlivé postavy jsou snadno rozeznatelné i při menším zoomu. Pozorní hráči si ovšem mohou všimnout, že vývojáři si některými lokacemi příliš práce nedali – jednoduše je celé zkopírovali z minulého dílu.

Pozdější potyčky se díky nedostatku opravdové obtížnosti stávají spíše lehce otravnou povinností.

Z nastínění příběhu lze pochopit, že oproti Colosseu lze v Gale of Darkness očišťovat temné Pokémony i jinak, než že je budete tahat v partě a vysílat do soubojů. Hra také umožňuje chytit divoké Pokémony a aby se neřeklo, že její jedinou náplní je pobíhání po mapě, plnění úkolů a souboje, nabízí i několik momentek s logickým nádechem (posouvání beden, přepínání spínačů). Po světě cestujete nejprve se svým prvním Pokémonem Evee, později samozřejmě nacházíte a lanaříte další, v partě je možné jich mít až šest. Souboje se zde nejčastěji vyskytují jako tzv. “double Pokémon XD: Gale of Darkness battles”, ve kterých ovládáte dva Pokémony naráz, výraznější posun ale tato změna nepřinesla.

Kolové bitvy zpočátku nejsou těžké, později sice naberou trošku na obtížnosti, ale až na výjimky s nimi nejsou velké potíže. Což samo o sobě potíží je, vězí-li v trénování a zocelování Pokémonů jádro hry. Pozdější potyčky se díky nedostatku opravdové obtížnosti stávají spíše lehce otravnou povinností, která vás zdržuje od plnění úkolů a posunu příběhu. Na zábavnosti soubojů trošku ubírá i fakt, že v Gale of Darkness neplatí pravidlo o tom, že poraženého Pokémona automaticky začleníte do své stáje. Při souboji tak lze přetáhnout na svou stranu pouze temného Pokémona, a to navíc jen v případě správného použití konkrétního “příkazu”. Souboje jsou okořeněné výraznými vizuálními efekty. Vzhledem k zemi původu se ovšem samozřejmě může stát, že těch efektů může být na někoho příliš. Jednoduše Japonsko.

Víte, že Pokémonům je letos 10 let?

Jejich tvůrce, Satoshi Tajiri, je přivedl na svět v roce 1996 a co bylo původně jen herní série na GBA, vyrostlo za jednu dekádu do byznysu o patnácti miliardách dolarů. To je skoro polovina příjmů státního rozpočtu naší republiky. Slovo Pokémon pochází z výrazu "pocket monster" a oproti původním 151 druhům se dnes prohání po televizních obrazovkách, stránkách knih nebo sběratelských kartách skoro čtyři stovky Pokémonů. Nejznámějším z nich je zřejmě Pikachu, jinak číslo 25. Tajiri se při vymýšlení Pokémonů nechal inspirovat svými sbírkami hmyzu a ohledně barevnosti a jisté infantilnosti těchhle potvůrek říká, že nechtěl přispívat do dětského světa dalšími násilnickými hrdiny. I přesto ale dnes proti fenoménu Pokémon brojí nejedna občanská či církevní organizace.

Klady a zápory

Plus Pro fandy – Pokémoni
Plus Souboje

Mínus Příliš snadné
Mínus Hodně podobné Colosseu

Majitelé GBA a některé ze starších Pokémon her pro tento systém si mohou pomocí Link kabelu importovat do Gale of Darkness své vypiplané příšerky a vrhnout je do arény, aby ukázaly, co umí. Odhaduji, že o tomto kroku začnou uvažovat po zhruba dvaceti hodinách hraní. Tolik totiž nabízí základní singleplayer, jehož linearita jasně limituje zábavnost opětovného hraní.

Pokémon XD: Gale of Darkness
Výrobce/Vydavatel Nintendo/Nintendo
Platforma GameCube
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 4 bloky
Verdikt: Pro fanoušky Pokémonů velké lákadlo. Z neználků ale fandy neučiní.
Hodnocení: 60% (info)

Autor:


Témata: bitka

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Jaký způsob ukládání her vám vyhovuje nejvíc?

Resident Evil 7 Biohazard – Banned Footage vol. 1

V další víkendové anketě se ptáme, který způsob ukládání vám ve hrách vyhovuje nejvíc. Na vaše zkušenosti a postřehy se...

K doplňku do simulátoru přibalili autoři i malware. Prý pro boj s piráty

The FSLabs A320

Autoři doplňků do leteckých simulátorů přibalili k hernímu obsahu škodlivý software, který mohl z počítače ukrást...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz