Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokračování českého válečného simulátoru připomíná film Černý jestřáb sestřelen

  0:02aktualizováno  0:02
Vyzkoušeli jsme si samostatně spustitelné rozšíření českého válečného simulátoru.

ARMA 2: Operation Arrowhead (PC)

Český válečný simulátor ARMA 2 byl v době svého vydání vynikající hrou, byť ho srážela řada chyb (čtěte recenzi). Rozšíření Operation Arrowhead vychází za dva měsíce a zatím se zdá, že nás čeká taková hra, jakou jsme čekali. Dost možná i se stinnými stránkami.

Ke spuštění původní hru nepotřebujete. Přestože se děj ponese v podobném duchu, kulisy jsou úplně jiné. Z malebné krajinky Černarusi (vymodelované podle Českého středohoří) se přesuneme do vyprahlých plání Střední Asie.

Tři roky po událostech původní hry to začíná jiskřit jinde a spojenecká vojska v čele s americkou armádou musí hasit nové požáry. Ohledně příběhu toho zatím není příliš známo a ani během prvních dojmů jsme nezjistili nic bližšího.

Necháme se překvapit. V zásadě čekáme něco v klasickém ARMA stylu: zápletku točící se kolem samotné války bez zbytečností.

ARMA 2: Operation Arrowhead (PC)

Podstatné je, že se stěhujeme do míst, které si spousta z nás představí jako semeniště terorismu. Prostředí, jemuž dominují písek a sucho. Změna se pochopitelně projeví i na architektuře a měli bychom se dočkat skromnějších osídlení i hustější zástavby.

Podle prvních chvilek strávených v bojové vřavě se zdá, že největší změnou budou právě nové kulisy. Prostředí připomínající filmy Černý jestřáb sestřelen nebo aktuální hit Smrt čeká všude mají své osobité kouzlo, přestože je znatelně jednodušší než husté lesy známé z dřívějška.

ARMA 2: Operation Arrowhead (PC)

Samotná hratelnost ve mně vzbudila drobné rozpaky, ale tragické závěry bych rozhodně nevyvozoval. Spíše bych vše připsal faktu, že jsme měli v rukou stále ještě rozpracovanou preview verzi, v níž nebylo k vyzkoušení víc než nezbytné minimum.

Z kampaně jsme okusili jednu misi, která začíná velmi zostra. S odstřelovací puškou během první minuty hraní odpravíme hlídku nepřítele. Poté se vydáme z příkrého kopečka, pod nímž máme jako na dlani důl obsazený kupou dalších nepřátel.

ARMA 2: Operation Arrowhead (PC)

Vzhledem k poměrně přesné a smrtící pušce není problém nejdřív zrevidovat situaci a vybrat vhodný způsob likvidace. V zásadě nic složitého, ale i tady se dění klidně zvrtne.

Po zdárném "vyčištění" dolu před námi stojí další hrozba: nastražená bomba, která nesmí vybuchnout. U mrtvoly najdeme číselný kód na zneškodnění nálože, jenže se všechno zkomplikuje, protože je číselník tvořený klikyháky domorodců.

Recenze ARMA II

"Nebýt tuny bugů, máme tu jednu z pecek roku. Takhle to je nezvykle propracovaná a trestuhodně nedopracovaná hra, která v jednu chvíli zabaví a ve druhou ďábelsky rozzuří."

Číst celou recenzi

I tuto nástrahu překonáme a záhy dostáváme další úkol. Místo plnění se nachází daleko na to, abychom k němu došli pěšky, sedáme tedy do Pragy V3S a vyrážíme k poslednímu cíli mise. Mezitím si prohlédneme domorodou architekturu a mise končí dřív, než byste řekli švec.

ARMA 2: Operation Arrowhead (PC)

Jako drobný extrakt z kampaně to rozhodně nepůsobí špatně a věřím, že autoři zapracovali i na o poznání delších misích, ve kterých dostaneme daleko větší volnost v plnění úkolů. Samotný průběh je akční a nijak komplikovaný. Bohužel nechybí podivně se chovající umělá inteligence.

Dále byly k dispozici dva scénáře, které nás postavily do role pilota helikoptéry a velitele tanku. Zatímco noční vzdušná mise mě nijak neoslnila, ta tanková byla o poznání zábavnější. Ani z jedné se ale nedají vyvozovat nějaká definitivní stanoviska.

ARMA 2: Operation Arrowhead (PC)

Na to, jak je preview verze skoupá na samotné hraní, nešetří velkorysostí v oblasti dostupné techniky a zbraní.

Kromě dvou scénářů točících se kolem vybavenosti jednotlivých armád, byl přístupný i armory mód, v němž jde usednout do libovolného vozítka či poletuchy a porozhlédnout se po zažloutlé krajině.

Je jasné, že si opět přijdou na své i milovníci vojenské techniky. Zatímco spojenecká vojska disponují nejnovějším železem, opozice má v rukávu klasiku, jakou je útočná puška kalašnikov nebo osvědčený tank T-34.

ARMA 2: Operation Arrowhead (PC)

Podle všeho bude hlavní novotinou prostředí, které se rozkládá na ploše o velikosti 230 čtverečních kilometrů. Sérii tato změna rozhodně prospěje a k úspěchu hry může dopomoci i to, ARMA 2: Operation Arrowhead (PC)že moc dobrých titulů s touto tématikou na trhu nenajdeme.

První dojmy jsou vesměs neutrální, protože bychom si přece jen rádi osahali něco víc herních mechanismů a variací. Jestliže ale autoři přijdou s podobně rozmanitou a propracovanou kampaní jako v ARMA 2 a vyvarují se chyb, tak tu máme jeden z letních hitů.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

Destiny 2

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní...

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...

Grafton Recruitment Praha
ELEKTROÚDRŽBÁŘ

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 19 000 - 25 000 KčNajdete na iDNES.cz