Na seznamu nechybí ani Robert Kotick, šéf společnosti Activision Blizzard

Na seznamu nechybí ani Robert Kotick, šéf společnosti Activision Blizzard

Nesmysly a pikantnosti. Nejzajímavější hlášky herních společností

  • 18
Je třeba přiznat, že po bitvě je každý generál. Některá prohlášení je kvůli tomu jednoduší hodnotit s odstupem času, přesto však řada tvrzení dnes již působí úsměvně. Vybrali jsme proto šest pikantních citací, jejichž autory jsou zástupci herních společností.

„Snažíme se nabízet férové ceny a čas od času něco bude zlevněné. Jen neočekávejte 75% slevy, které by pro vývojáře byly likvidační.“ - David DeMartini, ředitel digitální distribuce Origin

Šéf Originu v roce 2012 ostře zaútočil na Steam. Kritizoval tehdy výrazné slevy her, které podle jeho názoru ničí trh a učí hráče, aby si tituly nekupovali hned po vydání. V souvislosti s tím prohlásil, že Origin podobné slevy nikdy nabízet nebude.

O týden později však v distribuci Origin bylo možné objevit hry zlevněné i o více než 75 %. Například Need for Speed: Hot Pursuit za 5 eur místo 49,99 eura. Hru jste tak mohli koupit zhruba za 135 korun.

Origin slevy

„Fanoušci her na hrdiny trpí na deprese a rádi u toho sedí v temných pokojích u utahaných titulů.“ - Hiroshi Yamauchi, bývalý ředitel Nintenda.

Hiroshi Yamauchi je autorem řady citací, které s odstupem času vykouzlí úsměv na tváři. Jeho generalizace spojená s hrami na hrdiny je kuriózní i kvůli tomu, že prvky z tohoto žánru zahrnuje také jedna z nejsilnějších značek Nintenda.

Řeč je pochopitelně o The Legend of Zelda a Yamauchi tak svým způsobem střílel do vlastních řad.

Podobně radikální prohlášení pak bylo možné slyšet i od jeho nástupce Satoru Iwaty, který v roce 2004 tvrdil, že zákazníci netouží po on-line hrách.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild
The Legend of Zelda: Breath of the Wild
The Legend of Zelda: Breath of the Wild
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Obrázky z připravované hry The Legend of Zelda: Breath of the Wild

„Cokoliv negativního, co si o hře přečtete, je hysterickou reakcí založenou na osobním vkusu. Na to, co to je, je to perfektně odvedená a nesmírně zábavná záležitost.“ - Chris Hoban, programátor Dragon Age 2

Vývojář z BioWare jako anonym napsal pozitivní uživatelskou recenzi hry Dragon Age 2, jež pomáhal vytvářet. Kauzu odhalil internetový diskutující vystupující pod přezdívkou GatoFiasco, kterého ke zkoumání textu vedlo podezření z přehnaně oslavného vyznění recenze.

Pod přezdívkou Avanost totiž bylo na webu Metacritic možné objevit jen jediné hodnocení hry, a tím byl právě text o Dragon Age 2. Vydavatelství Electronic Arts se navíc vývojáře zastalo. Prohlásilo, že je normální hodnotit svou vlastní hru, stejně tak jako budoucí prezident během volby hlasuje sám pro sebe.

Dragon Age 2
Dragon Age 2

Dragon Age 2

„Nemůžu dostatečně zdůraznit, jak zlověstná je komplexnost, zejména u simulací. Neustále se sami sebe dotazujte: Co ze hry mohu odstranit?“ - Dan Moskowitz, programátor SimCity 5

Tvůrci nejnovějšího dílu budovatelské strategie SimCity v roce 2013 na vývojářské akci Game Developers Conference radili, jak nejlépe vytvářet hry. Softwarový inženýr Dan Moskowitz tehdy popisoval přístup studia k tvorbě SimCity. Právě jistá povrchnost titulu se přitom stala častým předmětem kritiky.

Výsledkem je ostatně hra, která na agregátoru hodnocení Metacritic získala průměrné hodnocení 64 %.

SimCity

„Můžete jít a dát si za sto dolarů nejlepší steak vašeho života, ale bude mít jen dvě stě gramů. Nebo si za stejné peníze můžete v rámci all you can eat dát ten nejhorší steak vůbec,“ - Dana Jan, ředitel vývoje The Oder: 1886 při obhajobě délky hry.

Když se objevily nepotvrzené zprávy o kratší herní době titulu The Oder: 1886, kreativní ředitel Dana Jan to obhajoval kvalitou hry. Výsledek nakonec zabral standardních osm hodin, projekt však patřil mezi zcela nevýrazné tituly.

Na agregátoru hodnocení Metacritic si tak vysloužil průměrné skóre 63 %. Tolik tedy k luxusnímu steaku za dva tisíce.

The Order: 1886
The Order: 1886

The Order: 1886

„Jsme šetrní. Mým cílem při najmutí lidí ze supermarketů a drogerií bylo odstranit veškerou zábavnost z vývoje her,“ - Robert Kotick, ředitel Activision Blizzard

Šéf gigantické společnosti Activision Blizzard je častým terčem kritiky. Nijak se netají touhou „dojit“ populární značky Activisionu, což ostatně odráží roční cykly pro vydávání střílečky Call of Duty.

V roce 2009 se tak Kotick na konferenci zaměřené na bankovní sektor pyšnil profesionalizací společnosti, které docílil najímáním „kravaťáků“ z jiných odvětví.

Připravovaná předělávka Call of Duty: Modern Warfare