Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střílení cikánů či opilý Zeman. Politické hry se korektnosti smějí

aktualizováno 
Střílení do Romů, házení bot na amerického prezidenta či simulátor komunistického úředníka. Politické hry korektnost neřeší, přičemž kvalitativně se pohybují v rozpětí od kousků, které porušují zákon přes primitivní protestní jednohubky po skvělé projekty nutící k zamyšlení.

Hra Pussywalk | foto: Václav Krbůšek, Vietsky, Jiří Váňa, Vojtěch Šmíd

Setkal jsem se s názorem, že politika a počítačové hry k sobě nepatří. Politika je obecně vnímána negativně, zatímco počítačové hry označujeme za zábavu. Přesto k nám mnozí tvůrci skrze své hry promlouvají, aniž si to uvědomujeme. Ukazují nám vidění světa, jehož hodnotám rozumíme a přijali jsme je za své.

Některé hry jdou dál, například série Bioshock, v níž zažíváme zhroucení společnosti, uměle vytvořené z nejlepších myslitelů, vědců a lékařů. V Bioshock Infinite hovoří zakladatel pompézního města v oblacích o nadřazenosti bílé rasy. Jasně, utopie se přece zhroutila, uměle vytvořená společnost z těch nejlepších nefungovala. Ale pořád si myslíte, že politika se hrám vyhýbá? Ve strategických hrách využíváme výhod různých státních zřízení podle toho, jak jsou efektivní, ne podle přesvědčení. V SimCity při budování města činíte také politická rozhodnutí, třeba ohledně znečištění.

Nejdál v tom jde žánr, kterému se trochu nepřesně říká politické hry. Často nejde o hry v pravém slova smyslu, obsah, tedy vzkaz či protest, v nich převažuje nad formou. Základem bývá něčí zesměšnění. Pokud dílko zesměšňuje osobu, s jejímiž názory souhlasíte, případně hodnoty, kterým věříte, označíte hru za trapnou či přihlouplou. A naopak. Pokud je zesměšňován někdo, komu byste nejraději vlepili pár výchovných facek, u hry se zřejmě „skvěle pobavíte“. Podívejme se na některé z nich. V době, kdy se politická korektnost změnila v nástroj, jak ve svém bezpečném přístavu nemít na nic názor, to může být příjemné osvěžení.

Matiční ulice

Dělníci stavějí zeď za dohledu strážníků

Dělníci stavějí zeď za dohledu strážníků

Synopse: Radnice v Ústí na Labem vybudovala v roce 1999 v Matiční ulici betonový plot, který měl oddělit starousedlíky od nepřizpůsobivých obyvatel, převážně Romů. Starousedlíci si stěžovali na nepořádek, hluk i výhrůžky. Zeď byla nakonec rozebrána a domy starousedlíků vykoupeny. Řešení se nenalezlo. O šestnáct let později totiž na tom nejsme i přes různé začleňovací a podpůrné programy o moc lépe. Jak situace vypadá po letech, si můžete přečíst zde.

Matiční ulice

Matiční ulice

Hra: Dnes už se asi nedozvíme, jestli stejnojmenná hra vznikla z pouhé frustrace, nebo jsou její autoři velcí fandové pána s knírkem. Výsledkem je ovšem jen zbytečná rasistická hra. Cílem bylo střílet do panáčků tmavé pleti, kteří rozebírali cihlovou zeď. V nápovědě se pak píše „Neptej se a koukej střílet mizero“ případně „Mrtvej cikán, dobrej cikán“.

Stavba zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem začala 4. října 1999.
Dnes v domech v Matiční ulici, které před 10 lety nechala neštěmická radnice oddělit zdí, už téměř nikdo nebydlí. Okna jsou vymlácená nebo zazděná. (12. října 2009)
Činžovní domy v Matiční ulici jsou dnes vnímané jako opuštěné, vybydlené


Pod čarou
: Rasistických hříček je plný internet. V legální podobě se občas maskují například jako deskové hry z alternativní historie, v digitálním jdou rovnou k věci. Výsledkem jsou odpudivé věci jako zajišťování logistiky koncentračního tábora.

Viróza pana prezidenta

zeman s virozou

Zeman s virózou

Synopse: Prezident Miloš Zeman překvapil při odemykání korunovačních klenotů trhanou chůzí a unaveným pohledem. Hrad tehdy odvětil, že prezident bojoval s virózou a strávil na lůžku pár dní. Podle poslankyně Miroslavy Němcové byl však opilý, během ceremonie stála totiž hned vedle a poznala to po pachu.

Hra Pussywalk

Hra Pussywalk

Hra: Satirická hra Pussywalk si děla legraci právě z virózy. Hráč musí coby opilý Miloš Zeman dokráčet až ke korunovačním klenotům, což se sice snadno řekne, kvůli vrtkavé chůzi však hůře provádí. Hra vznikla v reklamní agentuře Symbio Digital, ne však na zakázku, ale v rámci občanské aktivity.

Pod čarou: Politická satira testuje sílu demokracie. V lepším případě vás zasypou sprškou nadávek, případně podají trestní oznámení (a většinou prohrají), v tom horším vám půjde o život.

Botou po Bushovi

Útok na George W. Bushe v Iráku

Útok na George W. Bushe v Iráku

Synopse: Nečekaný průběh měla tisková konference v Iráku v roce 2008, na níž před novináře předstoupil dosluhující americký prezident George Bush a irácký premiér Džavád Maliki. Jeden z iráckých novinářů totiž vzal své boty a za křiku „Pse! Tohle je polibek na rozloučenou od iráckého lidu!“ je po Bushovi hodil.

Sock and Awe

Sock and Awe

Hra: Jednoduchá hříčka vybízí zájemce, aby se pokusili napravit to, co se iráckému novináři nepovedlo. Tedy zasáhnout botou George Bushe mladšího. Zahrát si ji můžete zde.

Pod čarou: Možná vás překvapí, ale spíš ne, že tvůrci hry jsou Američané. Čínský premiér sice před lety při námluvách s Maďarskem v Budapešti řekl, že přátelství je vždy důležitější než byznys, ale také pořád platí, že tvůrci ideologických produktů často na nějaké ideologie kašlou. Jen je prodávají. Peníze totiž také nejsou k zahození, že?

Putin jako homosexuální baletka

Synopse: Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v roce 2013 zákon, který zakazuje a trestá propagaci homosexuality mezi mladistvými. Homofobní zákon vyvolal ve světě vlnu nesouhlasu. Objevily se také výzvy k bojkotu olympiády v Soči.

Putin's Olympic Game

Putin's Olympic Game

Hra: Putin’s Olympic Game (zahrát si ji můžete třeba zde) je klasická protestní hra. Putina zobrazuje jako baletku v růžovém, která na ledě chytá různé ženské předměty, například rtěnku. Ovládá se jednoduše pohybem doleva a doprava.

Pod čarou: Musím se vám také s něčím svěřit. Jsem pyšný na to, že jsem bílý heterosexuál.

Náborová America’s Army

Synopse: Propagační hry a nízký rozpočet tvoří obvykle nerozlučnou dvojku. To ovšem neplatí o akční sérii America’s Army, kterou od roku 2002 vyvíjí a vydává přímo armáda Spojených států amerických.

Střílečka America's Army

Střílečka America's Army

Hra: America’s Army ukázala výcvikovou část mariňáka, například jak se používá padák či základy první pomoci, a posléze nabídla možnost si své schopnosti otestovat v on-line bitvách. Cílem bylo usnadnit nábor nováčků.

Pod čarou: Propaganda je všude. Hry z druhého břehu zase zahrnují střílení amerických vojáků, židů či hru na bombového atentátníka, který se snaží zabít co nejvíce civilistů. Je samozřejmě na vás, které hodnoty chcete bránit.

Simulátor komunistického úředníka

Autoři kampaně Proti ztrátě paměti mluví i o tom, že se stále více objevuje...

Autoři kampaně Proti ztrátě paměti mluví i o tom, že se stále více objevuje smířlivý pohled na komunistickou minulost. Stále více lidí volí KSČM. Připomínají přitom, že se strana nikdy nezřekla minulosti a hlásí se k totalitnímu systému.

Synopse: Myšlenkou komunismu je vláda lidu, společné vlastnictví a společnost bez třídních rozdílů. Komunismus je označován jako předstupeň utopie, z podstaty toho, jací lidé jsou, však není realizovatelný. Konečný účet dvacátého století hovoří jasně: komunistické režimy připravily o život desítky milionů lidí.

Hra: Papers, Please simuluje práci úředníka pasové kontroly v komunistické zemi po mnohaleté válce. Kromě toho, že jde o originální a chmurný počin, už lze jen konstatovat, že autoři rozhodně nejsou žádní blbci. Celou recenzi i s odkazem na stažení naleznete zde.

Papers, Please

Papers, Please

Pod čarou: Spisovatel a básník Claude Roy: „Ve škole KGB označují za obdivuhodný ten okamžik, kdy Jana z Arku zeslábla a začala kněžské packaly klamat a oni ji pak nechali umřít bez přiznání.“ 

Velký vůdce

Synopse: Severní Korea bývá označována za skanzen komunismu. Silná prohlášení či režimem zveřejňované fotografie se často stávají terčem posměchu a různých parodií. Ostatně dokazuje to i vznik loňské komedie The Interview, jejímž tématem je plán na vraždu severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Glorious Leader!

Glorious Leader!

Hra: V satirické hře Glorious Leader! se měl Kim Čong-un utkat s celou americkou armádou, grafická stránka vychází z 16bitových akčních klasik. Nikdy však nevyjde. Tvůrcům se totiž nepodařilo oslovit dostatek hráčů v rámci komunitního financování a hovoří také o tom, že je útok hackerů připravil o podstatnou část dat.

Glorious Leader!

Glorious Leader!

Glorious Leader!

Glorious Leader!

Pod čarou: http://kimjongunlookingatthings.tumblr.com/

Kim Čong-un kontroluje pečivo

Kim Čong-un kontroluje pečivo

Autor:


Témata: simulátor


Nejčtenější

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Další z rubriky

Sherlock Holmes: The Awakened
Kniha vázaná v lidské kůži či podivná hra TRIHAYWBFRFYH. Mýtus Cthulhu

Herní průmysl si od jiných médií půjčuje motivy a nápady odnepaměti. Nikoho nepřekvapí, že již na samém počátku sáhl i do pokladnice jednoho z nejkultovnějších...  celý článek

LawBreakers
Průšvih roku? LawBreakers nepomohl ani slavný vývojář

Kvalitní hra ještě není zárukou finančního úspěchu. LawBreakers sice měli všechny předpoklady, aby se stali hitem, v těžké konkurenci se však neprosadili.  celý článek

Netrpělivě očekávanou rubačku ze světa Pána prstenů jsme bohužel nedostali k...
Jatka ve Středozemi. Prvních pár hodin Shadow of War obrazem

Jednu z nejočekávanějších her podzimu hrajeme již třetí den a ještě stále nejsme na konci. Přečtěte si zatím naše dosavadní dojmy.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.