Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pool of Radiance - první dojmy z hraní

  12:00aktualizováno  5. října 9:47
Pokud patříte k té početné skupině, které učarovala série Baldur's Gate, jistě už nějakou dobu nemůžete klidně spát, v noci se převracíte z boku na bok a pokojný spánek vám ruší sny o tom, jaké asi bude nejočekávanější RPG současnosti - Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor. Heč, my už to víme…

Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor

Abych hned ze začátku předešla případným šťouravým i dalším poznámkám, které by se chtěly zmiňovat o tom, že jedno preview už na BonusWebu vyšlo, a že bychom se raději měli soustředit na napsání nějaké pěkné recenze z finální verze hry, musím objasnit, co v tomto článku najdete a co byste v něm naopak hledali marně. Protože následující odstavečky vznikly na základě hraní betaverze Pool of Radiance, soustředím se v nich spíš na praktické postřehy než na opakování toho, co jsem poměrně sáhodlouze shrnula v tomto preview. Přesto nemohu vypustit alespoň ta nejdůležitější základní fakta o původu tohoto RPG, která vám teď hodlám pěkně popořadě zopakovat (a navíc je mi jasné, že většina z vás na ten link stejně neklikne :-)).

Tak předně je třeba říct, že Pool of Radiance není zas až tak úplně původní název, protože jedna hra tohoto jména už světlo světa spatřila. Bylo to v roce 1988 a šlo o jedno z velmi dobrých RPG tehdejší doby. Jeho autoři - firma SSI - si počkali rovných třináct let, aby svůj titul oprášili a představili hernímu světu jeho pokračování nazvané Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor. Přišlo jim proto docela vhod, že nedávno vyšla třetí edice pravidel AD&D, které se rozhodli do nového PoR implementovat. Změny oproti edici předchozí jsou však z většiny natolik hardcorovou záležitostí, že ani nemá cenu je vypočítávat (a to ne proto, že bych o nich nic nevěděla :-), některé jsou vyjmenované už v onom preview). Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor Bylo by ovšem chybou připsat veškeré zásluhy za kvality PoR pouze lidem z SSI, protože na hře spolupracovala i firma Stormfront Studios a bez podílu nezůstali ani pracovníci společnosti Wizards of the Coast, která se honosí autorskými právy na D&D i všechna jejich další pokračování.

Pokud jste opravdu neklikli na link vedoucí na předchozí preview, pak máte jistě eminentní zájem na tom, abyste se dozvěděli, jaký příběh nás bude hraním PoR provázet. Nejprve vás uklidním v tom smyslu, že pokud jste o prvním PoR nikdy neslyšeli, nebudete nikterak handicapováni. Jednou z titulních postav úvodního intra je čaroděj Elminster, který do ruin starobylého elfského města Myth Drannor vyslal výpravu, která měla za úkol dát do pořádku jisté věci ohledně jisté studánky. Výprava se však pořád nevrací, Elminster je nervóznější a nervóznější, až se jednoho dne odhodlá sestavit výpravu novou, která má najít tu starou. Jak už jste asi svými bystrými mozky pochopili, nebudete vést partu první, ale druhou, což vypadá rozhodně jako o dost větší zábava.

Ačkoliv máte ve své skupině místo pro šest postav, na začátku si můžete poskládat dobrodruhy pouze čtyři. Zbylá dvě místa jsou rezervována pro NPC, které potkáte cestou a ohodnotíte je jako individua přínosná pro vaši partu. Výrobu jednotlivých postav si sice můžete ulehčit tím, že si vyberete jednu z šestice předpřipravených, ale je přitom třeba dávat dobrý pozor na to, jaké statistiky zrovna ta která postava má. Jejich sestava je totiž náhodná, a tak se vám může stát, že pokud si to neohlídáte, ocitnete se ve hře s bojovníkem Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor se silou 8, kouzelnicí s inteligencí 9 a podobně vypečenými čísílky. Pokud však dáváte přednost vlastní rukodělné práci, můžete se se svými postavičkami mazlit libovolně dlouho. Na výběr máte ze šesti ras (lidé, elfové, půlelfové, trpaslíci, půlčíci a půlskřetové) a osmi povolání (barbar, bojovník, kouzelník, kněz, mnich, tulák, paladin a zloděj). Multiclassové zaměření není možné vybrat hned při tvorbě postavy, ale tato možnost je vám nabídnuta při přechodu z první úrovně na druhou. Kromě toho si pak musíte ještě vybrat zaměření, rozdělit body do šesti základních statistik (síla, obratnost, konstituce, inteligence, moudrost a charisma), vybrat si dvě první kouzla (pouze u postav, které je mají ovládat), rozhodnout se o grafickém ztvárnění postavy (u některých ras máte osm možností, u jiných jen čtyři, ale pokaždé spravedlivě rozdělených na polovinu ženských a polovinu mužských) a nakonec celý ten proces završíte vymyšlením jména.

Než se začnete rozhlížet po herním světě, nejspíš se budete chtít mrknout na inventář a vybavení svojí postavy. Oproti Baldur's Gate je tu vidět několik změn a nedá se říct, že by všechny byly k lepšímu. Poněkud diskutabilní je například zobrazení výbavy postav, které není v samostatných okýnkách, ale je navěšené přímo na otáčející se postavičce. Vypadá to sice efektně, ale na první pohled pak nevidíte, které části výstroje už máte a které ne. Abyste to zjistili, musíte po své postavičce brouzdat kurzorem a snažit se zjistit, na kterých částech těla vyskakuje informační tabulka s údaji o výstroji a výzbroji a na kterých ne. Naproti tomu jistým vylepšením je správa inventáře, kde má každý předmět svoji velikost a nezabírají tudíž všechny stejné místo.

Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor

Druhou, pro někoho však jistě první nejdůležitější věcí je systém soubojů. Ten je koncipován jako časově omezený tahový, přičemž si v jistém rozmezí můžete nastavit, jak dlouhé to časové omezení je. Nesmíte se však pak při soubojích věnovat jiným činnostem, protože by se vám snadno mohlo stát, že vám tah uteče a vám zbudou jen oči pro pláč. Boje tedy vypadají tak, že někdy je vyvolají vaše postavy, jindy protivníci… záleží na tom, kdo koho uvidí dřív. V horní části obrazovky se pak objeví lišta s pořadím toho, jak budou jednotlivé postavy útočit. Ostatně nemusíte jen útočit, můžete klidně jen někam postupovat či ustupovat, což je ale zhusta kontraproduktivní taktika, protože protivník po vás může sekat svou zbraní i v okamžiku, kdy kolem něj jen procházíte. Překvapit by vás nemělo ani to, že souboje jsou ze začátku plné missů (jalových zásahů, kdy nic netrefíte) a teprve se zkušenostmi se to zlepšuje.

Co mi na PoR vyhovuje daleko míň než u BG, je reprezentace postav na dolní liště. Nemluvím přitom o postavách samotných, které se pohybují po obrazovce, ale o ikonkách, které mají zástupnou funkci. Zatímco v BG to byly zapamatovatelné obličeje, tady jsou to jen barevné sloupečky, které si s konkrétní postavou moc neidentifikujete. Na druhou stranu kontextové menu, které lze vyvolat u každé postavy, je vcelku přehledné - máte v něm pěkně pod sebou srovnány odkazy na statistiku postavy, inventář, dovednosti, kouzla a bojové možnosti. Poslední možností je vyhození postavy z vaší party, protože pokud potkáte někoho, kdo by pro vás mohl být větším přínosem, prostě někoho jiného vyhodíte a nováčka Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor přijmete na jeho místo. Kandidáty na vyhazov však budete muset vybírat velmi pečlivě, protože jednou ze změn třetí edice AD&D je i to, že všechny postavy postupují na další úroveň vždy se stejným počtem bodů.

Na technické provedení si nemohu postěžovat - grafika i zvuky se mi jevily zcela v pořádku a na slušné úrovni, i když trochu větší výhled by neškodil. Ve srovnání s BG totiž vidíte menší část vašeho okolí, což je logická daň za to, že postavičky samotné jsou větší. To, že vás občas překvapí protivník odněkud, odkud na něj vy ještě nevidíte, vás v tomto kontextu asi taky nepotěší. Možná vám však jako kompenzace bude stačit to, jak dobře vypadá vizuální ztvárnění kouzel, tedy aspoň těch, které jsem měla možnost vidět.

Sečteno a podtrženo to zatím tedy vypadá tak, že Pool of Radiance rozhodně nebude pro příznivce tohoto typu RPG žádným zklamáním, a proto už se bez obav můžete těšit na kompletní a podrobnou recenzi, kterou (nepochybně k vaší velké radosti) nebudu psát já, ale náš RPG odborník Jíra Sládek. A těšit se můžete i na hru samotnou, která vyjde kompletně v češtině (nenechte se tedy nachytat neoficiálně dováženou anglickou verzí, která se v České republice určitě objeví).

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pirátská exkluzivita Sea of Thieves je těžké zklamání

Sea of Thieves

Rozlehlý oceán, hledání pokladů podle mapy, potápění či bitvy na moři. Zní to jako vzrušující zábava? Celkem ano. A...

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...Najdete na iDNES.cz