Bude Armored Warfare zabijákem World of Tanks?

aktualizováno 
Zapomeňte na historické období, Armored Warfare přenáší populární tankové bitvy do kulis moderní války. Hra vzniká v USA a pracuje na ní ostřílený tým Obsidian Entertainment, který se proslavil tituly jako Star Wars: Knights of the Old Republic II, Fallout: New Vegas, nebo Pillars of Eternity.

Hra Armored Warfare je v současné době ve fázi otevřeného betatestu, a vyzkoušet si ji proto může každý.

Příběh stvoření Armored Warfare je dlouhý a spletitý a souboj se zavedenými World of Tanks má hra uložen hluboko v genetické výbavě. My.com, kteří hru financují, totiž před lety vedli intenzivní právní spory se společností Wargaming.

Ta je provozovatelem World of Tanks (WoT) a lidé z My.com tehdy uvedli klon hry pro internetové prohlížeče. Následovalo vynucené ukončení provozu a dnešní Armored Warfare je vyústěním snahy konkurovat jinak. Přibližme si tedy Armored Warfare jejich srovnáním se slavnější konkurencí.

Armored Warfare
Armored Warfare
Armored Warfare
Armored Warfare

Armored Warfare vs. World of Tanks #1: Herní náplň

Jak World of Tanks, tak Armored Warfare jsou on-line akční hry pro masy hráčů, které se hrají s tanky a jsou založeny na obchodním modelu free-to-play. Základ hry je tedy zdarma a platí se, až když chcete získat nějaké pokročilejší herní vybavení, unikátní nápisy na tanky, kamufláže, nebo prémiové stroje, které vám vydělají více herní měny.

Samotné principy obou titulů jsou podobné, základním módem je souboj dvou týmů, které tvoří reální hráči. Tanky mají určitý počet životů a střelbou si je navzájem ubírají. Vyhrává strana, která zničí všechny tanky nepřítele, nebo obsadí jeho základnu.

Rozdílné jsou další módy a zde Armored Warfare získává mírně navrch. Oproti svému staršímu bratříčkovi umožňuje i kooperativní hraní proti umělé inteligenci. A podle prvních reakcí jde o velmi populární zábavu.

Armored Warfare

Armored Warfare vs. World of Tanks #2: Historické období

Dalším rozdílem mezi tituly je doba, do které jsou zasazeny. Zatímco ve WoT hráči mohou hrát se stroji z 20. – 60. let a zejména s těmi, které se proslavily na bojištích druhé světové války, v Armored Warfare nenajdete ani Tiger, Panther nebo T-34.

Tanky, které je možné ovládat, se začaly zpravidla vyrábět až po skončení války a některé z nejmodernějších typů dokonce nebyly dodnes formálně přijaty do výzbroje.

Na své si tak v Armored Warfare přijdou fanoušci moderní techniky. Zahrát si mohou se vším, co vidí na soudobých vojenských přehlídkách. Od sovětských tanků T-55 až po supermoderní T-14 Armata, ale k dispozici jsou i jejich západní protějšky Chieftain, Challenger, Leopard 2 nebo M1 Abrams.

Historické bitvy, tedy souboje připomínající velké tankové střety druhé světové války, se tak mohou konat pouze ve World of Tanks. Nicméně poslední pokus zavést tento mód do hry skončil velkým zklamáním a jeho brzkým odebráním. Je otázka, zda historické souboje v budoucnu nabídne i Armored Warfare, například reminiscencí na velké tankové bitvy z Blízkého východu.

Armored Warfare

Armored Warfare vs. World of Tanks #3: Typy vozidel

World of Tanks je omezen na pět typů vozidel. Těmi jsou lehké, střední a těžké tanky, stíhače tanků a dělostřelectvo. Veškerá bojová technika je pásová a o kolových strojích se roky pouze spekuluje. Naproti tomu vývojáři Armored Warfare udělali z kolových vozidel jeden z pilířů hry. Nic jiného jim ani nezbývalo, protože po válce kolová technika zažila boom.

V Armored Warfare je zároveň možné hrát nejen za stroje čistě bojové, ale také podpůrná vozidla typu obrněných transportérů. Ty ve hře sice nikoho netransportují, ale občas umí odpálit raketu nebo střílet z kulometu. No neberte to.

Armored Warfare

Armored Warfare vs. World of Tanks #4: Dělostřelectvo

Velkým tématem fanoušků obou her je specifická třída vozidel, samohybné dělostřelectvo. Jak už vyplývá z podstaty těchto strojů, většinou jen stojí na místě a střílejí na nepřátele daleko za horizontem (v tomto případě uměle vytvořeným, největší mapy mají pouze 1,4x1, 4 km).

Jak říkají dlouhé zástupy hráčů, kteří dělostřelectvo v tankových on-line řežbách kritizují, „artynáři sedí na zadku a jen típají tečky na mapě“. Tím si proti sobě samozřejmě poštvali značnou část komunity, a to bez ohledu na to, že i za tento druh vozidel může hrát kdokoli.

Vývojáři Armored Warfare se rozhodli situaci s těžko balancovatelným dělostřelectvem vyřešit šalamounsky: Dělostřelectvo je přesnější, ale dává menší rány a není ani zdaleka tak neviditelné, jako ve World of Tanks.

Je tedy zranitelnější, zahrát s ním je složitější, a neničí proto balanc hry. Že jde o správnou cestu, dokazuje i fakt, že se jí rozhodla ve střednědobém horizontu vydat také běloruská konkurence.

Armored Warfare

Armored Warfare vs. World of Tanks #5: Grafika

Ačkoli Armored Warfare vyvíjeli v USA, obliba tankových akcí je stále největší tam, kde je tanků nejvíce. Tedy v zemích bývalého Sovětského svazu a ve střední a východní Evropě. Protože jsou však tyto končiny světa ekonomicky ještě stále vzdálené bohatému západu, hraje se v nich často na bizarních obstarožních strojích.

Přestože World of Tanks běží na léta kritizovaném enginu BigWorld s řadou omezení a do Armored Warfare byly z hlediska výkonu vkládány díky populárnímu CryEngine velké naděje, realita je nakonec opačná.

Zatímco World of Tanks poslední rok a půl intenzivně pracuje zejména na nových modelech tanků ve velmi vysokém rozlišení, Armored Warfare v tomto ohledu zaspalo, a tanky tak často vypadají spíše jako papírové skládačky.

Totéž se dá říci o kvalitě grafického zpracování map a zejména efektech, které souboje obrněnců provází.

Paradoxem pak je, že Armored Warfare má výrazně vyšší nároky na výkon, a ačkoli proběhlo několik kol optimalizací a grafických vylepšení, vývojáře čeká ještě hodně práce.

Armored Warfare vs. World of Tanks #6: Mimo hru

Majitelé značky World of Tanks, běloruská společnost Wargaming, má proti Armored Warfare velký náskok zejména v obchodních a marketingových činnostech.

Vycházejí časopisy s přílohami o World of Tanks, o spolupráci se předhánějí velké nadnárodní koncerny a v některých zemích můžete prémium obsah do hry nakoupit i na čerpacích stanicích. O tom všem se může americkému nováčkovi jen zdát.

Naproti tomu jistá zkostnatělost, do které upadla většina komunitních aktivit kolem World of Tanks, je nesrovnatelná s tím, jakým entusiasmem hýří vůči hráčům tým kolem Armored Warfare.

Fotogalerie

V českých podmínkách je to o to příjemnější, že jedním z hlavních komunitních manažerů je Čech.

Hráči mohou jen doufat, že toto nadšení pro aktivní práci s komunitou vydrží vývojářům Armored Warfare i nadále.

Závěr

Jestli se Armored Warfare po neúspěchu War Thunder: Ground Forces stane skutečným zabijákem World of Tanks, si musíme ještě počkat. Provozovatel hry se netají tím, že jeho hlavním cílem je maximum fanoušků od starší konkurence přetáhnout na svou stranu, a World of Tanks tím porazit.

Vývojáři Armored Warfare však před sebou mají ještě spoustu práce. Zejména pokud jde o technické aspekty hry. Nicméně už teď je zřejmé, že Armored Warfare má obrovský potenciál rozvoje a každý, komu učarovalo virtuální tankové bojiště, by hru měl minimálně vyzkoušet.

Autor:


Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Pět nadějně vypadajících komiksových her, z nichž se vyklubaly propadáky

Superman: The New Superman Adventures

Doufalo se v hodně, dostali jsme málo. Připomínáme pět komiksových videoher, které to projely na plné čáře.

Další z rubriky

První dojmy: Spider-Man má našlápnuto stát se nejlepší komiksovou hrou

Spider-Man (PS4)

Po filmovém světě bere komiksové vydavatelství Marvel útokem i ten herní. Vyzkoušeli jsme si první dvě hodiny...

Pátý Battlefield v betě zklamal. Bude stačit odklad vydání?

Battlefield 5

Beta letošního Battlefieldu nervózní fanoušky neuklidnila. Nedodělanost ze hry přímo čiší a podobně jako v případě...

Začala beta NHL 19. Schválně jestli najdete nějaký rozdíl oproti NHL 18

NHL 19

Na první pohled se nic nezměnilo, ale pokud si hru zahrajete, určitě oceníte daleko přesnější ovládání. Čas na...Najdete na iDNES.cz