Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro Evolution Soccer 2009 – pokud chcete fotbal, tenhle je nejlepší

  0:02aktualizováno  0:02
Jak letos dopadl souboj fotbalových sérií? Pro Evolution Soccer 2009 opět vyhrává.
80

Pro Evolution Soccer 2009

Platforma: PC
Výrobce: Konami
Konami

  • hratelnost
  • fotbalovost
  • nový mód "hry za sebe samotného"
  • málo změn oproti loňsku
  • nedokonalá licence

Výborný fotbal, který fanoušky série jistě potěší. Svou hratelností a pocitem ze hry opět předčí konkurenci. Pokud se vám však nelíbil díl loňský, tak ani ten letošní si vaše srdce nejspíš nezíská.

Herní karta

Pro Evolution Soccer 2009 (PC)

Pro Evolution Soccer 2009 (PC)Letošní souboj fotbalových sérií vrcholí. FIFU 09 jsme již zhodnotili a nyní do ringu přiskakuje další kohout. Vývojáři z EA Sports letos rozhodně nezaháleli a konečně hru okořenili výraznějšími novinkami. To Pro Evolution Soccer (PES) přinesl větší změny již loni.

Tento rok vylepšení nejsou tak razantní. Zároveň řekněme na rovinu, že komu se nelíbil díl loňský, tak nebude příliš odvázán ani z toho letošního. Změny tu sice jsou, ale odpůrcům předchozího dílu to dost možná stačit nebude.

Vylepšení jsou až na výjimku spíše drobná a kosmetická. Hru tak přibližují ke kýženému výsledku dokonalé fotbalové hry, zdaleka ho však nedosahují. To však neznamená, že by byl letos PES špatný, naopak – hraje se velmi dobře a v porovnání s FIFOU má minimálně v tomto aspektu značně navrch.

Začnu tedy hodnocením hratelnosti. Oproti loňskému roku se příliš nezměnila – pro někoho plus, pro jiného jasný opak. Hráči si pouští míč trošku více od těla a soupeřovi hráči důrazněji napadají. Míč je o něco málo neposednější. Pořád je však znát mírný posun k arkádovému ražení.

Pro Evolution Soccer 2009 (PC)Zatímco přihrávky se místy mohly zdát až moc přesné, tak střely naproti tomu létaly všude možně. Citlivost u určování síly kopu je poměrně vysoká a chvíli mi zabralo, než jsem si na to zvykl. Pasy naproti tomu většinou letěly přesně tam, kam jsem chtěl. Jednou za čas se stalo, že hráč dostal přihrávku na paty, nebo ji prostě předběhl – ve hře to působilo velmi fotbalově.

Co do obrany se toho moc nezměnilo. Obránci k „bezpečnému“ kontaktu s protihráčem přistupují velmi laxně, a pokud chceme opravdu efektivně odebrat protihráči míč, musíme použít dobře časovaného skluzu.

VIDEO

S tím souvisí i nesmírná agilita soupeřových obránců právě při provádění skluzů. Jejich typické položení se pod nohy mého hráče a křišťálově čisté odebrání míče, aniž by se můj svěřenec svalil na zem, mě místy štvalo už loni.

Pro Evolution Soccer 2009 (PC)Velmi se zlepšila celková prezentace hry. Když už jsem byl v řádcích výše na hřišti, tak na něm setrvám i nadále. Tak například hráči – ti si s míčem více hrají, a to i sami od sebe. Jejich pohyby sice nejsou komplet nové, ale rozhodně nějaké přibyly a ty stávající byly upraveny. Na jejich „čutání“ se pak kouká ještě lépe a tak nějak jim více věříte.

Ani grafika letos nezůstala stranou a opět byla mírně vyšperkována. Ne sice závratně, ale natolik, aby vzezření hry neškodilo. V porovnání s konkurencí ale přeci jen musím říci, že FIFA se mi letos líbila o něco málo více.

Už nejspíš začínám porovnáváním otravovat, ale opět se k němu budu muset obrátit, abych získal nit pro další řádky. Zatímco FIFA má mód „hry za sebe samého“ již od loňska, tak PES nám ho přináší až letos.

"Vše začíná tím, že si ve velmi podrobném editoru vytvoříte vlastního hráče."

Ve zdejším podání se jmenuje Become A Legend a rozhodně má co nabídnout. Vše začíná tím, že si ve velmi podrobném editoru vytvoříte vlastního hráče. Dále následuje výběr silnější nohy, náchylnosti ke zraněním a výběr pozice – můžete být buď útočníkem, anebo záložníkem.

Pro Evolution Soccer 2009 (PC)Nyní nezbývá nic jiného, než odehrát první zápas za jinak se ve hře nevyskytující tým, aby si vás následně vybral nějaký silnější a posadil vás na lavičku – a vlastně ani na tu ze začátku ne. Ano, zde si musíte své místo v základní sestavě vydobýt poctivým tréninkem.

Takovým tréninkem, ve kterém se proti sobě postaví dvě mužstva tvořené týmem, jehož barvy hájíte. Pak již nezbývá, než ukázat, co ve vás je a poctivou hrou si získat důvěru spoluhráčů i vedení týmu.

Postupem času také vylepšujete své atributy, které vám hra ze začátku přidělila. Navíc si můžete určit, které z šesti skupin dáte při vývoji přednost. Pokud například radši protihráčům utečete, dáte větší váhu rychlosti, než třeba síle.

Pro Evolution Soccer 2009 (PC)Časem se tak propracujete na lavičku týmu, dále do základní sestavy a třeba i do národního výběru. Z vlastní zkušenosti musím říci, že dostat se do základu nezabere jeden dva tréninkové zápasy, ale podstatně více.

Někoho může odradit fakt, že jste ze začátku pořádné poleno a prosadit se proti výrazně zkušenějším obráncům a středopolařům není žádný med.

Hra vás navíc nevodí za ručičku. Naštěstí je ve hře přítomen „auto-move“, který zabrání tomu, abyste ze začátku pobíhali po hřišti, jako potrefená husa. Jednoduše zmáčknete příslušné tlačítko a vámi ovládaného hráče se chopí počítač a přesune ho do míst, kde by bylo záhodno se vyskytovat.

Pro Evolution Soccer 2009 (PC)To dělá, dokud tlačítko nepustíte. V mém případě byl zejména ze začátku tento „čudl“ velmi hojně využíván. Pokud si však věříte, tak je jen na vás, kam přihrajete, nebo kam si naběhnete.

Když se to pokusím nějak shrnout – Become A Legend mě bavilo více, než kůň z konkurenční stáje. Ne snad díky tomu, že by toho nabízel závratně více, ale hlavně díky faktu, že má základ v „PSÍ“ hratelnosti. Spoluhráči nejsou tupí a disponují schopností jednat sami za sebe, přihrávat, kam je potřeba a v neposlední řadě i dávat góly. Navíc nechybí online varianta nazvaná prostě Legends.

"Velmi diskutovaným aspektem série PES byla vždy licence."

Velmi diskutovaným aspektem série PES byla vždy licence. Letos je přítomno pět lig – anglická, italská, holandská, španělská a francouzská – přičemž všechny jsou na tom, co se týká licencí velmi dobře, až na tu anglickou. Tam je licencován jen pár týmů, ale zase všechny mají skutečné hráče, takže poznáte, o který mančaft se jedná. Ještě také připočítejme týmy ze světového výběru a národní mužstva.

Pro Evolution Soccer 2009 (PC)Nově přibyla licence na Ligu mistrů UEFA. Zde se nedá hovořit o zásadním přínosu do hry, ale pouze o sympatické novince, která nám dovolí chopit se jednoho z týmů ve hře a projít si s ním celou procedurou honby za pohárem.

Z pohledu českého hráče může být potěšující, že se ve světovém výběru nachází pražská Slavia – s odpovídající sestavou a dresem (a s místem pro sponzora, které je prázdné). Česká fotbalová reprezentace také nezůstala stranou.

Tím jsem si nahrál na rozebrání atmosféry. Ta se přeci jen zlepšila. Když jsem hrál za naši reprezentaci zápas proti Řekům a z ochozů se začalo ozývat: „Kdo neskáče, není Čech. Hop, hop, hop,“ tak mi naskočila husí kůže nevídaných proporcí.

PES v. FIFA

Pro Evolution Soccer 2009 (PC)Během celé recenze jsem se nevyhnul nezbytnému porovnávání, tak se to pokusím trochu shrnout. Letos je souboj poměrně vyrovnaný a v některých oblastech má FIFA konečně navrch.

Začněme hratelností – FIFA sice letos přišla s drobnými změnami v tomto směru, ale přeci jen na konkurenci od vývojářů z KONAMI to nestačí. To i přesto, že ani PES letos s výraznějšími změnami nepřišel.

Co do grafiky je souboj poměrně vyrovnaný, byť u mě o malý kousek vítězí FIFA. To ale záleží na subjektivním vjemu hráče a každému se může líbit něco jiného.

V postavení vůči PC hráčům to letos FIFA vyhrává na plné čáře. Ovládání pomocí klávesnice a myši je vstřícným krokem ze strany vývojářů. PES letos přinesl nové hezčí a přehlednější menu, ale to je atribut pro všechny „velké“ platformy stejný.

Na závěr porovnáme celkovou fotbalovost, trvanlivost a dojem ze hry. Zde jasně vítězí PES. Master League vydrží opravdu na dlouho. Pocit při hraní je potom dosti autentický na to, aby se hráč ke hře neustále vracel.

Ozývaly se však i další, hůře rozlišitelné pokřiky v naší mateřštině. Celkově jsem měl pocit, že se atmosféra na stadionu oživila – v ochozech to více hučí. Jinak zvuky zůstaly při starém, kromě toho, že se oproti loňsku zlepšil výběr hudby.

Pro Evolution Soccer 2009 (PC)Tím se dostáváme k závěru. Mě osobně Pro Evolution Soccer ani letos nezklamal. Přišel s novým módem „hry za sebe“ a koho by to nezajímalo, tak může opět strávit dlouhý čas u klasiky v podobě Master League, ve kterém se chopíme libovolného týmu a uděláme z něj světovou extratřídu, pokud jí již není.

Na druhou stranu toho hra mohla oproti loňsku přinést trochu více a už konečně doladit neúplné licence. Pokud bych však měl vybrat letošního krále fotbalových her, tak to bude s přehledem PES.Ovšem už mu FIFA začíná dýchat na záda, a pokud si vývojáři z EA Sports udrží letos nasazený trend i do příštího ročníku, tak se můžeme těšit na pořádný souboj.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 2156 čtenářů

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

RECENZE: Banner Saga 3 láká na špičkové tahové souboje a epický závěr

Banner Saga 3

Každý příběh jednou dospěje do konce a tak to je i s oblíbenou Banner Sagou, která třetím dílem vše v epickém stylu...

Šťastný je ten, kdo si nepamatuje minulost? Recenze We Happy Few

We Happy Few

Dlouho očekávaná survival akce z dystopického světa je konečně tady. Má cenu se do ní pouštět, nebo si radši máte dát...

RECENZE: V týmové akci Earthfall likvidujeme mimozemšťany po stovkách

Earthfall

Earthfall je v jádru jen kopie kultovní kooperativní akce Left 4 Dead. Ale je tak dobře udělanou kopií, že nám to ani...Najdete na iDNES.cz