Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Procesorové HW minutky

  12:00aktualizováno  12:35
Intel chce do šesti let uvést tři nové procesorové platformy. A změnit výrobní postupy. A jaké plány má jeho rival AMD? 65nm je velmi blízko...

Intel bude měnit architekturu každé dva roky…
Již pěkných pár let je zde s námi procesor Intel Pentium 4, který je postavený na architektuře NetBurst. Přestože měl Intel s touto architekturou velké plány a chtěl s ní pokořit hranici 10GHz, realita je značně odlišná. Intel nyní pilně připravuje novou architekturu Core, která má NetBurst nahradit. I přes několik úprav v návrhu je NetBurst v dnešní době již mrtvou platformou. Má totiž velmi nevýhodný poměr výkon/watt a z toho roste i velké ztrátové teplo.

O tom že Intel připravuje novou architekturu Core se ví již dlouho a dočkat bychom se jí měli ještě letos. Velmi zajímavě ovšem působí prezentace, která se nyní objevila na internetu. Podle ní bude Intel měnit architekturu procesoru každé dva roky, přičemž každá architektura postupně přejde na nový výrobní proces.
Řada lidí se přitom udivuje, proč chce Intel měnit architekturu procesoru každé dva roky. Odpověď je vcelku jednoduchá – co nejlepší poměr výkon/watt. Nové architektury budou navíc společné pro všechny verze procesorů – od mobilních přes desktopové až po serverové. Tím by se měly snížit náklady na vývoj a posílení vývojových kapacit u jedné architektury, aby bylo možné ji každé dva roky obměnit.

Intel roadmap 

Nemůžeme ovšem počítat s tím, že vždy se bude jednat o zcela novou architekturu procesoru. I platforma Core vychází z architektury Pentia M, které má základy v Pentiu III a to v prvním Pentiu z roku 1995. Půjde tak spíše o vylepšování předchozí architektury.
Intel má do roku 2010 ambiciózní plány, uvidíme jak se mu je podaří splnit. Příští týden by navíc měla být vydána oficiální specifikace platformy Core.

… a AMD se nenechá zahanbit
Intel to má sice naplánované moc pěkně, nicméně jeho největší rival – AMD také nespí na vavřínech. Alespoň podle informacích dostupných na internetu. Sice nejsou ověřené, ale dávají smysl.
Novinky od AMD se týkají hlavně výrobního procesu. U AMD se pomalu loučí s 90nm výrobním postupem. Posledním procesorem vyrobeným za pomocí této technologie by měl být Opteron pro socket 939, jehož produkce by měla být ukončena v druhé polovině roku 2008.
Poté by měl přijít na řadu 65nm výrobní proces s technologiemi SiGe (Silicon & Germanium), SMT (Stress Memorization) a DSL (Dual Strees Liner). Poslední jmenovanou technologii AMD používá již nyní u 90nm výrobního procesu.
Tyto technologie mají za pomoci 65nm procesu zvýšit rychlost tranzistorů v procesoru až o 42%. Samozřejmostí je potom lepší poměr výkon/watt a menší vyzářené ztrátové teplo.
A kdy chce AMD spustit produkci pomocí 45nm procesu? Údajně v únoru 2008.

Velká bitva procesorů?
Intel si hodně věří když má naplánované tři architektury dopředu na pouhých šest let. Nicméně šest let je v IT dlouhá doba. Pokud si chce Intel udržet pozici na trhu a získat zpátky podíl, který mu vzalo AMD, musí častěji přicházet s inovacemi. Nicméně ani AMD nespí. Začátkem roku 2007 by se měl objevit nový Athlon X2 postavený na inovované architektuře s označením K8L. A v prvním čtvrtletí roku 2008 bychom se měli dočkat zcela nové architektury K9, se kterou je pravděpodobně spojen přechod na 65nm výrobní proces.
Pro nás jako pro zákazníky je bude velmi příjemné sledovat tento boj pohledem na klesající ceny procesorů.

Zdroj: X-BitLabs

Autor:


Témata: Dům roku, Intel

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz