Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Progaming #29 - jak si vedli Češi ve světě?

  12:00aktualizováno  26. července 12:06
O velké domácí akci AMD PG Challenge jste byli informováni v samostatném článku. Jak si ale ve stejném termínu vedli čeští reprezentanti na světovém turnaji ESWC?

Electronic Sports World Cup

Informace o akci
Jedním z nejvýznamnějších světových turnajů je každoročně Electronic Sports World Cup ve francouzském zábavním parku Futuroscope nedaleko Poitiers. Skvělá organizace spolu s velmi slušnými cenami v řádech desetitisíců dolarů lákají ty nejlepší hráče z celého světa a stejně jako loni mezi nimi nechyběli ani Češi. Oficiální turnaje byly letos vypsány ve třech hrách - týmové bojovce Counter-Strike, strategii WarCraft III a překvapivě i sportovní hře Pro Evolution Soccer 3. Doprovodné turnaje byly čtyři - kromě obligátního Quaka 3 (tentokrát jako souboj národů) a Unreal Tournamentu 2004 se představila i novinka Painkiller a Counter-Strike v dívčím podání. Všechny tyto doprovodné turnaje byly pouze pro pozvané a bohužel ani jediný český hráč (tým) nedokázal organizátory uchvátit natolik, aby mu dali šanci. Celkem se do Futuroscopu sjeli hráči z více než padesáti zemí světa, nechyběli dokonce ani borci z Francouzské Polynésie či Martiniku.


Jak probíhaly kvalifikace?
Do turnajů pro pozvané žádný Čech zasáhnout nemohl, ale na rozdíl od loňského roku se české kvalifikace konaly ve všech třech oficiálních hrách, takže téměř každý měl šanci zabojovat o účast ve Francii. Po loňském fiasku, kdy se pořádání ujala neznámá společnost a "dokázala" na české finále přitáhnout zhruba čtyři zástupce v každé disciplíně, tentokrát byly české kvalifikace organizovány ProGamers a bylo to o něčem jiném. Mezihernových kvalifikací v síti heren PG Cyber Café se zúčastnily stovky soutěžících, samotné finále v Praze pak přivítalo 8 nejlepších CS týmů, 32 hráčů WarCraftu III a v neposlední řadě i 8 nejlepších hráčů Pro Evolution Socceru 3. Zatímco turnaje v Counter-Striku a WarCraftu měly jasné favority, o komunitě PES3 nemůže být z důvodu absence internetového multiplayeru ani řeči, a tak bylo vše otevřené.

Nakonec nás jeli do Francie reprezentovati tito borci:
AMD Cyber Team - Counter-Strike
nEph.Giacomo - WarCraft III
Tregi - Pro Evolution Soccer 3


Jak si naši vedli ve světové konkurenci?
Stručný souhrn výsledků české reprezentace začneme u nejostřeji sledovaného turnaje v Counter-Striku, kde nás reprezentoval AMD Cyber Team. Pokud jste o ACT ještě nikdy neslyšeli, není to nic divného. Tým byl totiž zformován poměrně nedávno z ex-hráčů klanu NecroRaisers, které doplnil nejlepší hráč nEophyte efron. I když neměli ACT před turnajem příliš mnoho času na sehrání (byla to jejich 3. společná akce), přesto si chtěli otestovat své schopnosti proti světové špičce. A hned v úvodní skupině jim bylo přáno. Za suverénním týmem NoA bojovala trojice kvalitních týmů o jedno postupové místo - kromě našeho AMD Cyber Teamu ještě Rakušané z klanu SSV Lehnitz a Švýcaři z JustPlay. Protože každý z týmů si ve vzájemných soubojích připsal jedno vítězství a jednu porážku, musela rozhodnout minibaráž právě mezi těmito týmy. ACT bez problémů porazili Švýcary a ve třetím prodloužení i Rakušany (22:20) a postoupili tak mezi šestnáct nejlepších. Při losování dalších skupin ale měli trochu smůly a trojice severských klanů byla nakonec nad síly našich CSkařů. Přesto však výsledek 9:13 s pozdějším vítězem, dánským týmem The Titans, je velmi slušný a dá se předpokládat, že po delší přípravě bude schopen tento nově sestavený český topklan konkurovat i evropské a světové špičce.

Ve WarCraftu III nás reprezentoval nEph.Giacomo, který překvapil světové hráče, když ve své skupině porazil nejvýše nasazeného mTw-Wizarda z USA a poslal jej domů. Giacomo tak z druhého místa postoupil do další skupiny, ve které se sešli hráči světové špičky. Kromě obhájce titulu Hemana ze Švédska zde byl i další Švéd MaDFroG a ruský favorit č. 1 Deadman a Giacomo to měl opravdu těžké. Se skvěle hrajícím MaDFroGem prohrál jasně 0:2, ale již v dalším zápase s Deadmanem ukázal, že nepostoupil do této fáze turnaje náhodou. Po velmi vyrovnané hře nakonec podlehl 1:2, aby si alespoň v posledním zápase spravil chuť, když porazil Hemana 2:1. Ze skupiny ale nepostoupil a stejně jako AMD Cyber Team i Giacomo skončil na děleném 9.-16. místě.

Vítězem kvalifikace v Pro Evolution Socceru 3 se stal Tregi, který měl asi nejtěžší pozici z našich reprezentantů. Souboje v PES3 se totiž odehrávají na konzolích, a tak je velmi obtížná konfrontace se světovou špičkou. Hned první den si vyzkoušel hru proti jednomu z čínských reprezentantů a další den ho "vyfasoval" do skupiny. V soubojích ve skupině se projevila jeho nezkušenost a bohužel skončil až na třetím, nepostupovém místě, když kromě Číňana prohrál ještě s borcem z Martiniku.


A kdo vyhrál?
K obrovskému překvapení došlo v Counter-Strike turnaji, když švédský tým Schroet Kommando prohrál poprvé po roce, a to ve čtvrtfinále proti ruskému týmu Virtus.pro. Cesta k titulu se tak otevřela pro The Titans, kteří kromě dalších týmů porazili i český AMD Cyber Team. Vítěz turnaje ve WarCraftu až tak překvapivý není, na druhém a třetím místě jsou soupeři Giacoma z druhé postupné skupiny. Francie se dočkala vytouženého vítězství v turnaji Pro Evolution Socceru, na venkovním pódiu panovala skutečně skvělá atmosféra podobná té na fotbale. V doprovodných turnajích většinou vítězili favorité, překvapením je až čtvrté místo amerického progamera Fatal1tyho ve hře Painkiller.

Counter-Strike:
1. The Titans (Dánsko) - $40000
2. spiXel (Švédsko) - $24000
3. Virtus.pro (Rusko) - $12000

WarCraft III:
1. FoV (Jižní Korea) - $10000
2. MaDFroG (Švédsko) - $6000
3. Heman (Švédsko) - $3000

Pro Evolution Soccer 3:
1. SamSam (Francie) - $10000
2. Xside (Německo) - $6000
3. Chenzhiliang (Čína) - $3000

Counter-Strike - dívky:
1. Team All 4 One (Dánsko) - $10000
2. LadieS.AMD (Brazílie) - $6000
3. New4-EIBO (Čína) - $2000

Unreal Tournament 2004:
1. BurningDeath (Německo) - $5000
2. Gitzz (Německo) - $3000
3. Lauke (Nizozemsko) - $1000

Quake 3:
1. Švédsko - $10000
2. USA - $6000
3. Rusko - $2000

Painkiller:
1. Voo (Nizozemsko) - $5000
2. Stermy (Itálie) - $3000
3. Dr.Moerser (Německo) - $1000
Autor:


Témata: Warcraft

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...Najdete na iDNES.cz