Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Project Eden - nebe, peklo či snad ráj?

  12:00aktualizováno  24. listopadu 1:32
Tvůrci her jako Ninja, Fighting Force či celosvětově známé série Tomb Raider - Core Design - připravují pro podzim tohoto roku akční adventuru s názvem Project Eden. Hra byla původně koncipovaná jenom pro PC, ale posléze se tvůrci rozhodli (asi před rokem a půl) slibně začínající projekt předělat také pro PS2.

Project Eden

Velice zajímavou skutečností je možnost hrát tuto hru nejenom v singleplayerové kampani, ale těch 11 úrovní, které tu autoři slibují, si budete moci střihnout i jako multiplayer. Zde ve formě klasického split-screenu či za podpory iLink kabelu na vícero televizních obrazovkách. Což může znamenat opravdu velkou porci zábavy, neboť v Project Eden ovládáte skupinu čtyř specialistů, pročež v případě multiplayeru zbyvší tři hráče nemusí mít v rukou počítač, ale vaši kamarádi. Tak tomu říkám odvaz!

Project Eden je postaven na kooperativní spolupráci vaší jednotky, na prozkoumávání lokací a příležitostném řešení puzzlů. Při prostupu hrou máte vděčný výběr mezi pohledem první a třetí osoby. A koho to tady vlastně máme?

 • Lídrem týmu je Carter, všestranný to charakter.
 • Amber je cyborg, impozantní bojovník s velkou silou a vysokou odolností jako stvořenou pro extrémní podmínky.
 • Andrea je technik se schopností opravit či dočasně zprovozuschopnit poničené systémy a zařízení. Project Eden
 • A konečně Minoko. To je hacker, počítačový expert s dovedností vniknout do cizí databáze a zde stáhnout důležité informace či ještě lépe, přeprogramovat např. automatické kamery a jiné komponenty.

  Všichni budou sice plně vyzbrojení, ale Project Eden - podle tvůrců - není prioritně zaměřen na boj. Nicméně přesto jistě oceníte zbrojní arzenál, sestávající se zde z energetické pistole, granátů (vybuchujících na kontakt či podle časového nastavení) nebo Timeshocku, zpomalující vaše protivníky. Jako takovou libůstku jsem si nakonec ponechal specifický strážný automat (ti, co viděli DVD verzi Aliens, nechť si udělají představu), což je na dálku ovládaná zbraň s možností hlídání důležitých cest a míst. Dále tady můžete manipulovat dvěma zcela odlišnými typy robotů (opět dálkově), se kterými lze vyrážet na průzkum do nepřístupných oblastí. Jeden z nich umí levitovat, takže se s ním dostanete přes velké průrvy apod. Ten druhý je maličkatý tank, s nímž se pro změnu protáhnete skrze úzké ventilační otvory. Nesmíte však spadnout z okraje nějaké platformy, neboť tento robot už nevyleze nazpět. A to proto, že nemůže šplhat - ale vaše postavy ano. Ve vašich standardních pohybových aktivitách chybí snad jen obvyklá dovednost "jump" (což je skorem dobře).

  Project Eden

  Project Eden má být také o prozkoumávání a řešení puzzlů. Přičemž zde bude klíčová spolupráce všech charakterů, kdy každý z nich musí přidat svůj díl schopností, aby skládačka zapadla do sebe. Postavy přitom ovládáte přímo, buď je vyzvete k následování, necháte je stát na místě nebo se mezi jednotlivými postavami "přepínáte" za pomoci daného Hotkeye. Takto budete moci v konkrétním okamžiku ovládat jakoukoliv vybranou postavu (ale aktivně vždy jenom jednu) ze svého týmu. Což zní super.

  Možností shora avizované spolupráce je spousta. Máte před sebou halu, do níž uniká horká pára. Pouze Amber tudy dokáže projít na druhou stranu, aktivovat spínač a otevřít dveře na opačném konci. Tyto pak vedou do místnosti plné nepřátel a nyní je pro změnu na Minokovi, aby hacknul bezpečnostní kamery a shlédnul inkriminovanou místnost. Pročež na řadu přichází vaše maličkost, abyste jako hráč a pomyslný velitel této grupy zvolil příhodnou strategii - s ohledem na počet nepřátel, jejich vybavení apod.

  Puzzle mají být velmi komplexní a chytrého hráče odmění spoustou skrytých zkratek, alternativních cest a tajných lokací, v Project Edennichž vás čeká sladké překvapení v podobě power-upů. Procvičování vašich dovedností je hodně důležité, neboť tyto se dále rozvíjí. Např. z Minoka se tak stává stále lepší a lepší hacker apod. Ve hře jsou jistá specifická místa, tzv. Regen Points. Pokud je najdete a aktivujete, můžete si tady uložit váš postup na paměťovou kartu a také oživit své předtím padlé kamarády. Tito budou sice přivedeni k životu, ale toliko s polovinou hodnoty energie. A právě energie tu má hrát velice podstatnou úlohu. Podílí se třebas na stupni vaší obrany (silové štíty ála X-Squad), na množství munice a jako kořenový zdroj pro využívání některých speciálních předmětů. Každý ze čtyř charakterů přitom má vlastní zásobu energie, která je současně součástí jakéhosi celkového energetického fondu. Z toho lze energii "prohazovat" mezi vašimi vojáky, obětujíce tak určité její množství v danou chvíli neaktivního člena ve prospěch postavy (extra munice a přidání defenzívy), mající před sebou nějaký nebezpečný úkol.

  Project Eden nabízí řadu architektonicky rozličných úrovní v rozsáhlých lokacích zdejšího masivního světa. V něm vaše skupina odhalí podivné nově se rozvíjející společenství a přijdete na stopu konspirativního spiknutí. Připravte se na 60 hodin herního času. A příběh?

  Project EdenDíky přelidnění se na planetě Zemi vybudovaly megalomanské stavby obrovitých městských aglomerací, každou přitom obývá na milióny lidí. Tato kumulace člověčenstva se nese z výšek mrakodrapů až po slumy, v nichž se obyvatelé jen stěží dočkají slunečního svitu, který sem prostě skrze hustou infrastrukturu nemůže proniknout. A pod slumy je situace ještě mnohem horší a lidé přestávají mít zábrany. V jednom takovém městě se odehrává náš příběh. Jako hráč budete mít pod kontrolou 4 členy UPA (Urban Protection Agency) - elitní jednotku, nasazovanou do akcí, v nichž mají za úkol vypořádat se se všemi vážnými potížemi ve městě. Tým je nyní povolán k řešení dalšího případu a musí zjistit zdroj problémů v továrně na maso. Došlo tu k selhání strojů a technické složky, které byly před časem na uvedené místo poslány, za velmi záhadných okolností zmizely. Přichází váš čas.

  Pokud tu mohu provést něco na způsob závěrečné rekapitulace, tak asi takhle. Tento projekt vypadá opravdu báječně, ale s ohledem na skutečnost, že jej dělají v Core Design, bude nutno se držet u zdi. V prvních ukázkách ze hry navíc nebyla AI vašich spolubojovníků jakož i nepřátel uspokojivá, což bude pro zdar této gamesy se silným strategickým podtextem ve finále klíčové. Nicméně času je ještě dostatek pro vyladění všech nedostatků a tak jen doufejme, že autoři splní, co slibují a hráči konečně dostanou to, co si koupí přehypované konzole konečně zaslouží.

 • Autor:


  Nejčtenější

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  Další z rubriky

  RECENZE: Máte dost času? Octopath Traveler je pamětihodný JRPG zážitek

  Octopath Traveler

  Horko těžko byste hledali očekávanější hru na hrdiny pro hybridní mašinku Nintendo Switch než japonský Octopath...

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Online střílečka The Culling 2 nemohla dopadnout hůře, nikdo ji nehraje

  The Culling 2

  Týden po vydání battle royale hry The Culling 2 můžeme její hráče spočítat na prstech jedné ruky. Pro autory to bude...

  Renault Mégane 1.9 DCi
  Renault Mégane 1.9 DCi

  r.v. 2012, naj. 123 029 km, diesel
  155 000 Kč (s DPH)  Najdete na iDNES.cz