Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Promění vám tělo v herní ovladač. Nová zbraň Microsoftu se jmenuje Kinect

Doporučujeme   14:30aktualizováno  14:30
Nový systém pohybového ovládání změnil název a odkrývá trumfy. V prodeji se objeví v listopadu.

Společnost Microsoft hodlá zaútočit na trh novým systémem ovládání her pro konzoli Xbox 360. Místo klasických ovladačů, které se drží v dlaních, se k hraní používají pohyby vlastního těla. Zařízení dosud známé jako Project Natal, se oficiálně jmenuje Kinect. Na americkém trhu se objeví 4. listopadu za cenu 150 amerických dolarů (zhruba 3 200 Kč). V ostatních regionech pak jen s mírným zpožděním.

Základem celého systému je kamera, která umí rozeznávat pohyby vašeho těla v prostoru. A nejen vašeho. V jeden okamžik můžete být před obrazovkou i dva. Hře dáváte "povely" například máváním rukama nebo skákáním.

Kinect na první pohled připomíná konzoli Wii od Nintenda. Hlavní rozdíl spočívá v perifériích. Zatímco při hraní na Wii musíme v rukou držet ovladače s pohybovými senzory uvnitř, u Kinectu vše zařídí samotná kamera.

Microsoft KinectMicrosoft zveřejnil i nové video s prvními hrami. Na něm vidíme jak samotný způsob hraní s Kinectem, tak i obrázky z prvních her. Upřímně řečeno, není to žádná sláva. Cílí na co nejširší masy zákazníků a nabízejí v zásadě velmi jednoduchou, ale případně značně chytlavou zábavu.

Menu Kinectu je řešeno jednoduše, ale stylově. Mezi jednotlivými položkami procházíme tak, že pohybujeme rukama do stran. Nejčastější a asi i nejpřesnější popisy to přirovnávají k filmu Minority Report.

Vedle herních možností Kinect nabízí i další využití se zaměřením na sociální a komunitní oblast. Jednou z možností je video chat, kdy si můžete přes kameru povídat s několika lidmi najednou. Podle dostupných informací nechybí ani podpora sociálních sítí Facebook a Twitter či služeb Zune a Netflix.

Důraz na využití v početnější společnosti demonstruje i způsob zapojení dalších hráčů do hry. V některých případech stačí, že se druhý hráč pouze objeví před kamerou vedle někoho, kdo už hraje sám. V ten okamžik se obrazovka automaticky rozdělí a dále již hrají oba.

První hry

Microsoft KinectPrvní várka her nás zřejmě příliš nepřekvapí.

Kinect Sports je klasická kolekce miniher se sportovní tematikou, v nichž se budeme snažit napodobovat různá sportovní odvětví. Některé z nich, například volejbal, lze hrát i přes on-line službu Xbox Live.

Sázku na velké jméno představuje hra z prostředí Hvězdných Válek. V ní hrajeme za rytíře Jedi, mečem kosíme protivníky a odrážíme nepřátelskou palbu. První ohlasy ale nejsou nijak zvlášť nadšené.

Naproti tomu další hra se snaží přiživit na vlně zájmu o fitness tituly a nabízí svůj vlastní program pro cvičení jógy. Díky jinému systému detekce je ale na rozdíl od podobných her na konzoli Wii obtížnější cvičení ošidit.

Další ze zatím ohlášených her je Kinectimals, což není nic jiného než péče o virtuálního domácího mazlíčka. Konkrétně o malého tygra.

Sestavu doplňuje taneční hra Dance Central, která vychází pod značkou hudební stanice MTV. Zatímco dosud šlo v tomto žánru v prvé řadě o správné šlapání na symboly na speciální taneční podložce, Dance Central snímá pohyby celého vašeho těla.

Systém Kinect v budoucnu využijí i tituly pro náročnější hráče. Některé již byly oznámeny dříve, o dalších se dozvíme večer našeho času, kdy pořádá Microsoft tiskovou konferenci. Na té oficiálně oznámí cenu a datum uvedení do prodeje.

Autor:


Témata: Twitter, virtuální, Xbox

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...



Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...



Najdete na iDNES.cz