Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prototype - všemocným mutantem v New Yorku

aktualizováno 
Prototype je jednou z nejnadějnějších akcí, které se chystají. Freeformový New York, superschopnosti, převtělování, parádní zpracování...

Prototype (PC)

Prototype (PC)Sloučení dvou vydavatelských obrů Activision a Vivendi přineslo nemilé vystavení stopky několika zajímavým, ale z hlediska strategie nového podniku neperspektivním titulům. Odborníci se obávali, aby to neodneslo také Prototype od studia Radical Entertainment. Jde sice o skutečně lákavou hru, ale tak nějak všichni cítí, že je možná až moc revoluční, až moc jiná a ambiciózní. V minulosti už se několikrát ukázalo, že to může být recept na vysoká hodnocení, ale zdaleka ne adekvátní prodeje. Vývoj Prototype ale nakonec zastaven nebyl. Jede dál a výsledkem se chystá ohromit.

Prototype je umístěno do současného New Yorku. Hráč se chopí (anti) hrdiny jménem Alex Mercer, který trpí pořádnou amnézií.Prototype (PC) Nepřekvapí, že neví, co se kolem něj děje. A že se toho začne dít spousta! Hra se tak nese v duchu hledání odpovědí na celou řadu otázek. Co je dosud známo: Alex je zapleten do vládních konspirací a machinací, které s velkou pravděpodobností souvisí s jistým biologickým výzkumem. Díky tomu je Alex jakýmsi supervojákem budoucnosti, jenž ale s velkou pravděpodobností bude bojovat proti svým někdejším mecenášům a tvůrcům. Prototype tak slibuje být opředeno zajímavým příběhem, který rozhodně nemusí být škatulkovitý.

V New Yorku se každopádně něco šeredně pokazí a další účastníci biologického výzkumu se promění v monstra. Na něj vytáhne armáda se vším, co má k dispozici. No a Alex se bude pohybovat uprostřed toho všeho, aniž by sympatizoval s jakoukoliv z obou znesvářených strachPrototype (PC). Naopak, oběma je nenáviděn a rovněž pronásledován. Prototype bude do značné míry freeroamingovým herním zážitkem. Možná by se dal přirovnat ke Spider-Manovi 3. Hráč může chodit po libovolných místech New Yorku, pouštět se do náhodných bitek, ať už s mutanty či armádou, nebo se odvážně vrhat na plnění úkolů.

Autoři již několikrát Prototype prezentovali odborné veřejnosti, takže aspoň částečně víme, na co se těšit. Hodně strhující je například scéna, kdy Alex sprintuje ulicemi, občas si pomůže dalekonosným skokem, ovšem v jednu chvíli mu zahradí cestu skupina zombíků. Místo toho, aby se na ní hrdina hned vrhnul, tak jí prorazí a rázem se ocitne na druhé straně. Tam má k dispozici auto. Nehodlá do něj ale nasednout, nýbrž ho uchopit nad hlavu a mrštit jím po dotírajících neřádech. Většina zombíků je napadrť. Alex na celou scénu jen nezúčastněně mrkne, vyskočí na první budovu a v parkourovém stylu zmizí na střechách.

Prototype (PC)Jinde budete pro změnu konfrontováni s armádou. Dostanete za úkol vplížit se do vojenského centra a získat tu důležité dokumenty. Byť je Alex superhrdinou, nemůže si přinejmenším zpočátku dovolit spustit poplach. Nepřátele totiž mnohem lépe vyřídí potichu. Dělá to ale velmi nehumánně. Prostě je zkonzumuje. Jednak tím získá cennou biomasu, jež je nutná pro aktivaci speciálních schopností, jednak se tak ladně postará o „odklizení zbytků“, které by mohly být nalezeny ostatními. Případný poplach je hodně nepříjemný. V přímém boji proti střílejícím vojákům totiž Alex nemá vůbec snadnou úlohu a obvykle musí utíkat či najít nějakou šikovnou taktiku, jak se přesily zbavit.

Podobně jako v Assasins Creed či Grand Theft Auto také na obrazovce Prototype vidíte metrPrototype (PC) agrese a pronásledování. Pokud je v bílých barvách, můžete být v klidu, žlutá už je potenciálním rizikem, oranžová potom docela akutní situací v určitém okruhu, která může být vyřešena tak, že pozabíjíte všechny svědky neblahého činu a pochopitelně si tím nevytvoříte další. A červená – to už je hotové, celoměstské peklo, ve kterém budete bojovat opravdu na ostří nože.

Konzumování lidských nepřátel však nepřispívá pouze k vyvolávání úžasných úderů a komb, nýbrž i k otevírání Alexovy minulosti. Ta se v podstatě objasňuje krádežemi myšlenek a vzpomínek ostatních. Nehledě na to, že biomasu potřebujete i k prostému přežití. Je to jakýsi další stupeň upírství.

Jednou ze zásadních schopností, která se vám otevře spolu s konzumací, je transformování do podob těch,Prototype (PC) kteří vaše konání nepříjemně odnesli. Pokud tak slupnete vojáka či důstojníka, můžete se do něj převtělit a užívat si různých stupňů přístupu k vojenským informacím a kontrole. V jedné z misí se například budete muset zhostit vrtulníku Black Hawk a splnit s ním úkol. Jinde se po vás zase bude chtít, abyste se dostali na vojenský brífink. Pokud pátráte v paměti, kde už jste něco podobného viděli, pomůžeme vám – v pozapomenuté, ale skvělé akci Messiah. Jistě ne náhodou se některá jména v obou vývojářských týmech kryjí.

Autoři popisují svět Prototype jako kvazi perzistentní. To znamená, že boje mezi mutanty a lidmi se odehrávají i ve chvílích, kdy se jich zrovna neúčastníte. Leckdy tak náhodou můžete přijít k hořící bitvě, kde si vás nikdo příliš nevšímá, jelikož každý má dost své práce.Prototype (PC) Pokud máte zrovna agresivní náladu, můžete se ale pustit do všech. Tehdy si vás už samozřejmě všimnou. Přestože je Alex sám o sobě nesmírně silný, občas se hodí možnost využít třeba tank či jiného bojového vybavení.

Prototype vypadá jako hra výborně. Jen doufáme, že to nebude příliš velký guláš a že bude mít jasně dané mantinely, uvnitř kterých se hráč bude posouvat kupředu zajímavým příběhem. Samozřejmě jen když bude chtít. Rozhodně kvitujeme příležitost účastnit se dynamické války v soudobém New Yorku v roli samojediné třetí strany.
Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška

Ciri v podání Galiny Žukovské

Druhou hlavní postavu seriálového zpracování Zaklínače bude nejspíše hrát dívka „neevropského“ původu. Zvyknou si...RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

OBRAZEM: Vyzkoušeli jsme první tři hodiny sci-fi adventury State of Mind

Adventurní specialisté z Daedalic Entertainement vydají v půli srpna novinku...

Adventurní specialisté z Daedalic Entertainement vydají v půli srpna novinku State of Mind. My jsme si mohli vyzkoušet...

Zahráli jsme si Assassin's Creed Odyssey, letošní díl je celkem ukecaný

Assassin’s Creed Odyssey

Assassin's Creed Odyssey se hraje podobně jako loňský Origins ze starověkého Egypta, téma starověkého Řecka a prostředí...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...Najdete na iDNES.cz