Alice: Madness Returns

Alice: Madness Returns

První dojmy z návratu šílené Alenky do říše divů jsou pozitivní

  • 2
Oprostit se od logiky a snahy o realistické zpracování hrám prospívá. Z Alice: Madness Returns je cítit čiré šílenství, které hráči ocení. Hra je pokračováním American’s McGee Alice a mísí opět dětskou fantazii s noční můrou. Kromě surrealistického prostředí slibuje osvěžující poměr akce, logických hádanek a hopsání.

Děj se odehrává jedenáct let po první hře, ve které se holčička po tragické smrti své rodiny ocitla v ústavu pro duševně choré. V druhém dílu je Alice opět ve spárech své nemoci a pomoci se jí snaží londýnský psychiatr. Říše divů se kvůli Alenčině pohnuté mysli mění z útočiště na místo pekelných výjevů, může však nabídnout odpovědi na záhadnou smrt její rodiny.

Tajná část úrovní

V ukázkové verzi jsme vyzkoušeli úroveň z úvodní části hry. Alenka nejprve musí za pomoci pohyblivých ploch překonat hlubokou propast, aby pak čelila první vlně nepřátel. Plochy je však možné vidět jen při využití speciální dovednosti, která postavu zmenší, a ukazuje jinak neviditelné prvky úrovně či zpřístupňuje některá místa. Po deaktivaci dovednosti je ještě na moment vidět obrysy pohyblivých ploch, které se postupně rozplývají. Jako by byly z páry.

Plošin bylo celkem pět a při pádu bylo třeba opakovat celou sekci znovu. Prostředí testované úrovně je plné světla a nebýt děsivých příšer, noční můru bychom v tom viděli jen těžko. Vývojáři však tvrdí, že prostředí odráží Alenčino mentální rozpoložení a s postupující hrou se postava dostává do temnějších a děsivějších zákoutí svého já.

Alenka po překonání plošin čelí první skupině nepřátel, které může odstranit ze světa za pomoci pěti zbraní. Kuchyňský nůž je svižný a na malý počet slabých nepřátel i účinný. Alenka však bojovala s partou darebáků, a na ty se lépe osvědčilo kladivo ve tvaru šachového koně. Zdálo se, že zásahy palicí na moment omračují, její útoky však byly pomalé (ve srovnání s kuchyňským nožem).

Alice: Madness Returns

Pro boj na dálku jsou k dispozici dvě zbraně: kulomet zastupující pepřenka (pepper grinder) a čajová konvice s dynamikou granátometu. Obě měly časově omezené použití, které se však po chvíli doplňovalo. Pro boj bylo možné využít též bombu ve tvaru králíka, kterou Alenka mohla kdykoliv odpálit.

Akce nenudila

Boj samotný je svižný. Je třeba se vyhýbat nepřátelským útokům, k čemuž lze využít dvojitého skákání (druhý odraz proběhne ve vzduchu) či chvilkovou proměnu v hejno motýlů, která Alenku hbitě přesune o pár metrů dál.

Úvodní souboj zpestřoval obří černý blob, který na hlavní postavu metal ohnivé koule. Dokud se Alence nepodařilo obrátit letící projektil na nepřítele, nebylo možné ho běžnými útoky zranit. Takových triků by podle vývojářů měla být hra plná. V závislosti na typu nepřítele prý bude od hráčů vyžadovat rozličné taktiky boje.

Alice: Madness Returns

Po několika soubojích Alenka dorazila k zarostlé bráně, kterou za ní do úzké uličky přiskočilo obrovské monstrum s kosou. Nejlepší taktikou byl v daný moment útěk, který Alenku během krátké chvíle dovedl ke stolu s dortem. Dívka se s chutí zakousla do kulinářské pochoutky s nápisem "sněz mě" a několikanásobně se zvětšila. Monstrum pak jen s groteskním výrazem děsu stihlo upustit kosu, vzápětí ho totiž rozšlápla obrovská kozačka.

Slibné vyhlídky

Chvilka s druhým dílem Alenky zanechala pozitivní dojmy. Náplň hry byla pestrá a osobitá dávka absurdna i surrealismu hře svědčí. Úroveň grafiky není nijak nadstandardní, nezvyklé pojetí prostředí je však velikou devizou a nevídané scenérie zaujmou.

Z krátké ukázky můžeme jen těžko posoudit, jestli hra bude důstojným nástupcem prvního dílu. Má k tomu však skvěle nakročeno, a pokud se autoři vyhnou stereotypu, čeká hráče povedený titul.

Hra vyjde 14. června v Severní Americe a do evropských obchodů zavítá o dva dny později. K dispozici bude pro platformy PC, Xbox 360 a Playstation 3.


Témata: nůž, Playstation 3, Xbox