Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První pohled - Planescape: Torment

  12:01aktualizováno  27. září 6:02
Když se ke mně poprvé dostala zpráva, že je opravdu vyvíjeno RPG na základě AD&D světa Planescapu, zhrozil jsem se. Byl jsem tehdy docela náruživým hráčem této stolní hry (podobné českému Dračímu Doupěti) a nedokázal jsem si představit, jak by mohl někdo převést jeho temnou a komplikovanou jsoucnost na monitory počítačů. Ale když do redakce před týdnem dorazila originálka hry a já se pustil do hraní, došlo mi to - došlo mi, jak moc jsem se mýlil.
Planescape: Torment

Když se ke mně poprvé dostala zpráva, že je opravdu vyvíjeno RPG na základě AD&D světa Planescapu, zhrozil jsem se. Byl jsem tehdy docela náruživým hráčem této stolní hry (podobné českému Dračímu Doupěti) a nedokázal jsem si představit, jak by mohl někdo převést jeho temnou a komplikovanou jsoucnost na monitory počítačů. Ale když do redakce před týdnem dorazila originálka hry a já se pustil do hraní, došlo mi to - došlo mi, jak moc jsem se mýlil. Autoři nejenže naprosto bezchybně převedli Planescape do podoby počítačové hry, ale navíc, navíc jde o nejpropracovanější RPG současnosti! Důkladný popis si ale ponechám až na recenzi, na kterou se vás teď pokusím navnadit.

Planescape je tedy jedním ze světů Advanced Dungeons & Dragons (AD&D) jako například Forgotten Realms (Baldurs Gate), ale je to něco dočista jiného - jeho základní koncepcí je sdružit všechny světy a jiné dimenze do několika rovin (neboli "planes"), což jsou jakoby takové samostatné vesmíry. Planescape: Torment Celkově je oněch rovin šest - existují Roviny Vnitřní, Vnější, Elementární, Astrální, Prvotní Materiální a Éterické, a každá z nich v sobě sdružuje nespočet světů. Hráč se do každého z nich může dostat skrze centrální město Sigil, což je neutrální území, kde vedle sebe mohou žít nejrozličnější stvoření - od obyčejných lidí až třeba po samotné Bohy.

Tolik tedy k AD&D, o hře samotné se dá říci jen jediné - je to čiročirá dokonalost! Nikdy jsem nic takového neviděl - příběh Tormentu je spletitý a plný nečekaných dějových zvratů, rozhovory s postavami jsou nezměrně rozsáhlé a propracované, Torment obsahuje stovky postranních úkolů, má přenádhernou, krystalicky čistou grafiku, precizní zvukové zpracování i emotivní hudební doprovod. Ve hře se setkáte se spoustou těch nejoriginálnějších postav - levitující lebkou Mortem, ohnivým mužem Ignem (od Ignus), se strašlivými krysodlaky i příslušníky filosofických frakcí. Tohle všechno a mnohem, MNOHEM víc dohromady tvoří zcela velkolepou podívanou, kterou si nemůžete nechat ujít, stejně jako naši recenzi, kterou přineseme příští týden.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Proč se potopila ponorka Kursk? Chystaná hra předloží jednu z teorií

Kursk

Her inspirovaných skutečnými událostmi moc nevychází, což je veliká škoda. Přitom realita dokáže často nabídnout daleko...

Immortal: Unchained zavání průšvihem, zatím je to zábava pro masochisty

Immortal: Unchained

Nioh, Dark Souls, The Surge, Bloodborne. Do téhle party by se rádo zařadilo i nové RPG Immortal: Unchained. Po...

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz