Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psychonauts - adventura nebo skákačka?

  12:00aktualizováno  5. května 12:50
Máte rádi advetury nebo skákačky? Pak je tato hra určena přesně vám. Jedná se totiž o kombinaci obou těchto žánrů. Jak hra vypadá? Zajímají vás cizí myšlenky či noční můry lidí? Potom si přečtěte naše preview.

Psychonauts Společnost Double Fine Production přichází s novou akční adventurou. Hned na začátku převezmete roli Raze, mladého kadeta, který je právě v letním psychickém táboře. Brzy zjistíte, že je tu velmi mnoho dětí, které jsou jako vy obdařené jedinečnými psychickými schopnostmi.

Díky svým schopnostem se totiž dokáže promítnout do mysli jiných lidí. Může tak procházet jejich světem, myšlenkami, sny a jejich fantazií.

Raz utekl z domova, aby si mohl splnit svůj sen – přidat se ke skupině mezinárodních tajných agentů s paranormálními silami s označením Psychonauts. Když se však snaží proplížit na jejich základnu zjistí, že se jedná o dětský výcvikový tábor, pro zvláštní děti. Tábor se nachází na opuštěném místě u jezera, odkud podle bájí vylézají v noci potvory, které žerou dětské mozečky. Ovšem jak později Raz zjistí, nejde o žádné potvory, ale o šílence, který má s mozečky zvrácené úmysly. Raz se však rozhodne jeho plány překazit. Díky svým schopnostem se totiž dokáže promítnout do mysli jiných lidí. Může tak procházet jejich světem, myšlenkami, sny a jejich fantazií. Bohužel se však střetne i s jejich nočními můrami, které bude muset porazit. Psychonauts Raz v průběhu hry může získat až 8 různých nadpřirozených schopností, jako například levitaci, telekinezi či neviditelnost. Stav mysli, do které se Raz promítá záleží na povaze dotyčné osoby. Pokud je daná postava tak trošku magor, pak i svět v její mysli bude poněkud zmatený. A že těchto postav nebude ve hře málo, jelikož se dostanete i do blázince, kde si vychutnáte vskutku zajímavé myšlenkové pochody vyšinutých jedinců. Hra by měla být nelineární, tudíž můžete v táboře libovolně zkoumat co se vám zamane a plnit úkoly v pořadí, jaké si sami zvolíte. Některé úkoly nemají ani vliv na děj hry, ale stojí za to si je zkusit.

Hra bude mít 13 levelů, každý by pak měl být jiný. V každém z nich se setkáte s řadou démonů a monster, které budete muset porazit. Pomáhat vám samozřejmě budou i ostatní děti, ale hlavní tíha úkolů zbude na vás. Musím však říci, že hra má k adventuře docela daleko, a spíš svým pojetím připomíná skákačku. Objeví se zde i prvky RPG, Raz si totiž bude vylepšovat své schopnosti.

Psychonauts

Bohužel se však střetne i s jejich nočními můrami, které bude muset porazit.

Co se ovládání týče, je trošku jiné než u klasických adventur. Pohled na Raze uvidíte z pohledu třetí osoby, a pohyb můžete obstarávat buďto na šipkách nebo klávesách Q W E. Natáčení pohledu pak zajišťuje myš, kterou pak rovněž využíváte k boji pomocí tlačítek. Mezerníkem skáčete, takže i s ovládáním vám je jasné, že opravdu nejde o klasickou adventuru.

Grafika ve hře je opravdu pěkná, často se vyskytují animace, které spíše připomínají krátké filmečky, takže je opravdu na co se dívat. Zvuková kulisa také není špatná, jen z dema mám trošku dojem, že se velmi brzo oposlouchá. Nechme se ale překvapit, co nám tvůrci připraví do plné verze.

Za celým projektem stojí známý vývojář Tim Schafer, který se podílel na celé řadě klasických adventur od LucasArts. Na hře Psychonauts pracuje přes pět let, jak uvedl v rozhovoru, který si můžete přečíst zde. Hra by se měla na pultech objevit co nevidět, na zkrácení času vám poskytneme demoverzi, kterou si můžete stáhnout zde. Recenzi očekávajte brzy.

Index očekávání 75%

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Bude Detroit spíše film, nebo hra? A není to nakonec jedno?

Detroit: Become Human (PS4)

Jedna z nejočekávanějších exkluzivit na PS4 nijak neskrývá své velké ambice. Výpravný sci-fi příběh ze světa, kde se...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

Destiny 2

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní...

Najdete na iDNES.cz