Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pursuit Force - šílenství nejen na silnicích

  12:00aktualizováno  26. září 4:19
PSP zahájilo vítězné tažení Evropou. Překvapivě úspěšné vzhledem k faktu, že mu dodnes chybí skutečný killer titul. Stane se jím dnes recenzovaný akční titul?

Pursuit Force Pursuit Force si na killer titul nehraje, přesto mám z jeho hraní nejlepší pocity. Má totiž skvělou dynamiku a postará se i o příjemnou dávku adrenalinu. Nakonec právě proto tu kombinaci rychlých aut a zbraní máme. Stačí se podívat na hollywoodské trháky s dějem z dnešní doby. Kolik je těch, kde honičky a přestřelky v autech (na motocyklech, v lodích) chybí?

Občas vám ale zavaří vaši nadřízení.

Ono být v pozici policisty, který disponuje skvělým auťákem a jeho šéf ho neustále honí za nějakými motorizovanými gangstery, skutečně není k zahození, tedy myslím ve hře. Širokoúhlý displej PSP nabízí kvalitní zobrazení a vývojáři si vyhráli. Prostředí je neuvěřitelně detailní, vozy můžete roztřískat, grafika jednoduše exceluje.

Pursuit Force Ujíždíte si to takhle po dálnici, gangsteři kličkují v provozu jako zběsilí a samozřejmě vám posílají expresní poštou dávky olova. Ať už patříte k nějaké obskurní křesťanské sektě, která razí tezi „on do mě kamenem, já do něho chlebem“ nebo ne, tady prostě neodoláte touze mu dávku vrátit. A právě tehdy oceníte, že váš superpolda míří sám. Tedy chtěl bych vidět někoho, jak si to sviští v autě zatáčkami a ještě zvládá mířit.

Leč ouha, ani pak to není nijak jednoduché. Vaše auto po honičce ulicemi a haváriích pomalu odchází do věčných lovišť. Kdybyste měli vystoupit a zastavit si nějakého kořena, aby vám „zapůjčil“ svoji káru kvůli spravedlnosti (hehehe) jako v GTA, asi byste splakali nad výdělkem. Naštěstí Pursuit Force nabízí úžasnou vychytávku. Jednoduše si na kapotu vedle jedoucího mamlase skočíte a jeho vůz zkonfiskujete za jízdy! No jistě, viděli jsme to v Matrix Reloaded, kritizovali to, ale přesto se nám to líbilo! Pursuit Force

To samé s lumpy, kteří ujížejí. Není poetičtější pohled, než přiblížit se na možnost skoku, pak hop a jste na kapotě. Samozřejmě nečekejte uvítání chlebem a solí, ale prachem a kulkami. Občas vás ti zákeřníci shodí a vy pak hoblujete zdkem asfalt, což může být také velmi zajímavý adrenalinový sport, ale přece jen na akceschopnosti nepřidá. Co se mi moc líbilo byla střelba při skoku. Tedy na kapotu gansterského auta a pěkně z výšky nasolte gaunerům kulky do hlav. Barva a čárky okolo zaměřovače ukazují, jak na tom protivník je. Po jejich odstřelu seskočte na jiné auto a sledujte pěkně destrukci vozidla. Pozor, tohle je ideální možnost, kdy můžete prostě po Bushově vzoru „živého či mrtvého“ řešit situaci přímočaře.

Sofistikovaní hráči asi jen odfrknou cosi o hře bez myšlení, ale na ty suchary nedejte.

Pursuit Force Občas vám ale zavaří vaši nadřízení, když si nechutně vymýšlejí. Prý „ne abys je rozstřílel, vezou toxické látky“, zazní rada na začátku jedné z misí. Ideální. Takže ještě ke všemu dávat pozor na náklad. Hmm. „Odvez našeho práskače v bezpečí na letiště a stovky gangsterů si nevšímej.“ Mise se různě střídají, jejich cíle jsou skutečně pestré, ale pochopitelně vždy je hlavním účelem jízda a boj. Tedy ukažte, co vaše prsty dovedou, jako kdyby hra bezostyšně říkala. Vzhledem k přece jen menší velikosti PSP oproti Dual Shocku to tak vcelku vyžaduje šikovnost.

Kde se stala chyba?

Je vcelku pochopitelné, že se PSP potýká s nedostatkem tlačítek. Ale proč nám autoři hry neumožnili nabouchané káry řídit z očí řidiče, to nám poněkud uniká. Při troše snahy by s touto možností bylo možné vyřešit uspokojivě i přeskoky. Ať se na to díváme, odkud chceme, nemůžeme se tak zbavit dojmu, že v tomto případě byl někdo prostě a jednoduše nechutně pohodlný.

Pursuit Force Nebudeme si ale nic namlouvat. Ne nadarmo začíná PSP se závodními tituly. Takový Wipeout Pure je jasná ukázka toho, že si Sony hráče na PSP vychovává. Zvládni stroj v šílených rychlostech, zvládni zatáčet a ještě střílet. Když to zvládneš, další hry ti nebudou dělat problémy. Něco na té taktice je, to bez debat. Začal jsem na Ridge Raceru, přešel na Wipeout a u Pursuit Force už mě požadavky na prstíky nepřekvapil.

Ovládání je pochopitelně co možná nejlépe šité na míru PSP, právě u přeskoků z auta na auto využíváte kontextového ovládání, které celkem vešlo do krve třeba každému hráči Resident Evil 4. No dobrá, není to ryzí autenticita, ale zase se to snadněji ovládá. Někdy vám při pronásledování pomohou známé obří ukazatele správného směru, jindy se zkrátka zamotáte nebo si trasu zkrátíte třeba přes pláž. Možností je hodně.

Pursuit Force Jelikož je to hra o honičkách rychlých a zběsilých, hra vykrádá bezostyšně kdejaký film, který jste jen viděli. Nejezdíte tu pouze v autě, ale také kosíte nepřátele z helikoptéry, řídíte motocykl, vybaví se vám tu i scéna z Terminátora 2 … no, ostatní si identifikujte sami. Také nečekejte, že budete řídit stále jen policejní sporťák, v některých misích potřebujete něco kapku důkladnějšího. Hra tak má tendenci neustále překvapovat.

Pursuit Force lze vytknout leccos. Jenom ne to, že by vás jako hra nepobavil. Je znát, že se autoři hodně inspirovali u GTA, které se na PSP zanedlouho také chystá. Samozřejmě, Pursuit Force za svoji extrémně krásnou grafiku platí faktem, že o volném pohybu si můžete nechat zdát, ale pokud prostě milujete jízdu a střelbu, nijak vám to nebude vadit. Hra má nesčetně možností na

Klady a zápory

Plus Nádherná grafika
Plus Akce, akce a zase akce
Plus Pestré mise

Mínus Chybí pohled z vlastních očí
Mínus Trasa je přesně definovaná
Mínus Nehrajte dlouho, okouká se

vyřádění, jednak budujete kariéru, můžete si ale zkusit i rychlou časovku (v tomto kontextu pikantní význam), prostě můžete se vybláznit.

Proč chodit okolo horké kaše? Máte -li rádi ničení aut, dělání naprostého chaosu na silnicích, honění se s motorizovanými gangy všeho druhu, minimum přemýšlení a maximum rychlých reakcí, to vše ve VELMI líbivé grafice, pak se máte na co těšit, zvláště když jízdní vlastnosti také nejsou k zahození a nějaký ten fyzikální model se tu taky někde najde. Sofistikovaní hráči asi jen odfrknou cosi o hře bez myšlení, ale na ty suchary nedejte.

Pursuit Force
Výrobce/Distributor Bigbig / Sony
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Žádná revoluce se nekoná, ale hra je skvěle zábavná.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Najdete na iDNES.cz