QBM – rychlá paměť blízké budoucnosti?

  • 100
Paměti RDRAM jsou drahé, nesympatické, ale velmi rychlé. Paměti DDR SDRAM jsou levné, sympatické, ale pomalejší. Paměti DDR-II přijdou až v roce 2004, ale je zde zajímavá technologie zdvojnásobující výkon za použití standardních pamětí DDR, kterou si tento týden licencovala VIA. Bude příští rok ve znamení QBM?

VIA se rozhodla vsadit na Quad Band Memory
Peking, monumentální hlavní město Číny, před několika dny hostil třetí každoroční prezentaci firem nabízejících různá řešení na bázi produktů firmy VIA; tato akce pořádaná po vzoru intelovského IDF se jmenuje VIA Technology Forum (VTF). Letošní ročník se nese v duchu hesla „Totální propojitelnost: od vize k realitě“, což má představovat důraz na konektivitu všeho se vším (pamětníci si možná vzpomenou na velmi podobné motto hlásané před mnoha lety tehdy pyšnou a kvetoucí, nyní živořící firmou Novell). VIA předpovídá prudký vzestup nové vlny jednoduchých zařízení připojitelných k Internetu, kterými budou vybaveny domácnosti, podniky, veřejná místa i dopravní prostředky. Zajímavější je však rozhodnutí, které VIA zřejmě učinila v pokračující (a zatím bohužel nepříliš úspěšné) snaze přesvědčit nejvýznamnější výrobce základních desek, aby implementovali její čipsety pro Pentium 4.

VTF

Samé výhody...
Toto úterý ohlásily VIA a firma S3 Graphics (společný podnik firem VIA a SONICBlue), že si od americké společnosti Kentron Technologies licencovaly pro své budoucí čipsety technologii QBM (Quad Band Memory). QBM je zajímavá alternativa, která slibuje výrobcům motherboardů a koncovým zákazníkům ve srovnání s DDR SDRAM samé příjemné věci: dvojnásobnou šířku pásma (přenosovou rychlost), stejně nízkou latenci, jen o málo vyšší výrobní náklady a pinovou kompatibilitu se standardním rozhraním DDR. Pro výrobce čipsetů to znamená jediné: adaptovat (dle Kentronu velmi jednoduše) řadič paměti pro potřeby QBM – zbytek čipsetu i základní desky může zůstat naprosto stejný. Adaptovaný řadič bude kromě QBM schopen obsloužit i standardní DDR moduly, takže v případě potřeby bude možné použít i ty. Kentron se narozdíl od Rambusu rozhodl, že svou technologii bude výrobcům pamětí licencovat zdarma.

Modul QBM

Kde leží princip?
Poněkud více práce leží na výrobcích pamětí. Modul QBM si lze představit jako běžný oboustranný (DIMM) SDRAM, který na každé straně obsahuje minimálně 8 paměťových čipů. Je na něm však něco navíc: čip smyčky fázového závěsu (phase-locked loopPLL, vyrábí ICS) a 8 přepínacích čipů označovaných jako QBM 10 (vyrábí STMicroelectronics). PLL bere hodinový signál přicházející z čipsetu a posouvá ho o 90 stupňů; tento posunutý signál dostává jedna banka (8 paměťových čipů), zatímco druhá banka (zbývajících 8 paměťových čipů) dostává normální signál z čipsetu. Ačkoli banka reagující na posunutý signál dodá data o něco málo později, přenos z obou bank se přesto vejde do jednoho hodinového cyklu, takže v něm získáme dva DDR přenosy neboli 4 datové bity místo dvou. Tu je náš Diogénes :-).

Nic proti ničemu – naopak
Technologie DDR-II, která nabízí ještě „průtočnější“ paměť než QBM se současnými moduly DDR, pravděpodobně nepřinese praktické ovoce před rokem 2004. Dvojkanálové (Dual Channel), tj. 128bitové rozhraní pro standardní paměti DDR, které taktéž slibuje zdvojnásobení špičkového datového toku, je již dlouho připraveno – poprvé bylo prezentována na čipsetu nForce. Jenže jeho implementace do čipsetů není pro výrobce základních desek zdaleka tak jednoduchá a nenákladná jako uzpůsobení pro QBM, přičemž je třeba vzít v úvahu, že dual-channelové čipsety (např. chystaný VIA P4X600) bude nutné osadit dvěma moduly DIMM, aby se projevil žádoucí efekt. VIA by svou přítomností v QBM alianci (členy jsou mj. také výrobci pamětí Elpida a Infineon) mohla významně přispět k masovému prosazení této dosud JEDECem nestandardizované, leč elegantní metody zdvojnásobení datové průchodnosti. Čipset VIA P4X800 s paměťmi typu QBM533 je očekáván v průběhu 1. čtvrtletí příštího roku.

Zdroje: VIA, AnandTech, Kentron Technologies