Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radeon 9100 PRO IGP: čipsety pokročily

  12:00aktualizováno  3:01
Většina z vás se mnou bude asi souhlasit, že grafika integrovaná v čipsetu je pro hráče nouzovým řešením. Firma ATI se snaží tuto „nouzovost“ zmenšit a daří se jí to – jen aby to ale bylo řešení dostupné a levné...

ATI si vybírá větší sousta...
Ne že by na poli čipsetů pro Athlony XP byla malá konkurence, to se říct opravdu nedá, ale mezi čipsety pro Pentium 4 je přece jen o dost tužší. Nejzřejmějším důvodem je to, že Pentií 4 a Celeronů se pořád ještě prodává mnohem víc než Athlonů XP a Duronů – a to výrobci čipsetů velmi dobře vědí. Proto se VIA drala s Intelem o právo vyrábět čipsety P4Xnnn, proto stálo SiSu za to si od Intelu licencovat péčtyřkovské technologie pro nerušenou výrobu čipsetů. Když tedy NVIDIA vstoupila s čipsety nForce na trh procesorů AMD a podařilo se jí zazářit, bylo to sice obdivuhodné, ale kdyby zazářila firma ATI s čipsetem Radeon 9100 IGP na trhu intelovském, byl by to úspěch mnohem markantnější.

... která mohou uváznout v hrdle
Fakt je, že Radeon 9100 IGP alias RS300 neprorazil. Jakkoli byl výkon jeho integrované grafiky výrazně lepší než u intelovského 865G, nárokům novějších her nepostačoval, čímž se tato konkurenční výhoda velmi scvrkla. V porovnání s 865G nebyl RS300 vhodným podkladem k přetaktovávání procesorů a co je hlavní, nezískal ani širokou důvěru výrobců základních desek. Tím byl jeho osud ovšem zpečetěn.

Nu což, první nForce také ještě neznamenala pro NVIDII velký obchodní úspěch, a ATI nyní přichází s druhým pokusem, kterým je Radeon 9100 PRO IGP (kódový název RS350). Jak asi tušíte, nebude se jednat o revoluci, ale především doladění předchůdce. Kromě RS350 se z bran ATI vynořila i levnější verze s jednokanálovým řadičem paměti – Radeon 9000 PRO IGP (RC350). Podívejme se nyní, jaké změny ve funkcích a výkonu přináší RS350.

Radeon 9100 PRO IGP – znovu a lépe
První, byť pro zákazníka nepříliš významnou novinkou, je fakt, že RS350 bude možné použít jak s Pentii 4 pro stávající Socket 478, tak i s blížícími se Pentii 4 pro Socket 775. Dalším, už podstatnějším vylepšením, je podpora pro osm portů USB 2.0 a dva porty Serial ATA, čímž se RS350 vyrovnává konkurenčnímu 865G. Byla zvýšena kompatibilita s různými paměťovými moduly DDR400 (více než 120 typů). Nejvíce však budou hráče bezpochyby zajímat novinky ovlivňující výkon: podle ATI došlo k optimalizacím zejména na straně rozhraní AGP 8x a paměťového řadiče (zrychlené časování).

Firma ATI doporučuje recenzentům testovat RS350 s procesorem Pentium 4 2,8E (jádro Prescott). Důvodem je nijak netajená optimalizace čipsetu právě pro procesory založené na Prescottu, a první benchmarky ukazují, že tato optimalizace skutečně nese své ovoce, a je výhodnější spojit RS350 s Pentiem 4, v jehož názvu se vyskytuje „E“ (indikace jádra Prescott). Protože ATI zdůrazňuje možnost hrát s novým čipsetem hry s efekty DirectX 9, podívejme se, jak si RS350 v takovéto disciplíně stojí.

Splinter Cell

Ukazuje se, že většina DX9 titulů není v rozlišení 1024x768 a vyšších dobře hratelná. Při vypnutí detailů a snížení rozlišení je však občas možné rozumného počtu FPS docílit. Hry používající DirectX 8 jsou na tom podstatně lépe a RS350 je většinou dokáže v 1024x768 slušně uživit. Současně se nelze nezmínit o intelovské grafice integrované v čipsetu 865G: zase jednou musím podotknout, že hráč novějších 3D her by měl od 865G raději důsledně abstrahovat. ATI se dušuje, že po stránce přetaktovávání může RS350 směle konkurovat šampiónovi 865G – toto tvrzení však zatím nebylo možné ověřit, protože referenční základní desky, které renomované servery dostaly k testování, nedisponovaly prostředky ke změně frekvence FSB.

Odhlédneme-li od integrované grafiky, vyrovnává se RS350 konečně intelovským čipsetům 865/875. Pokud započteme i grafiku a přimhouříme oko, mohli by hráči s obzvlášť napjatým rozpočtem vzít základní deskou s RS350 zavděk. Jenže zatím ještě nevíme minimálně dvě podstatné věci: kolik budou takové desky stát a jak na nich půjde přetaktovávat.Vypadá to, že firma ATI by se mohla s Radeonem 9100 PRO IGP do nějakých mezer na trhu trefit, ale počkejme si nejdřív na konkrétní sériově vyráběné motherboardy.

Zdroje: Tom's Hardware Guide, AnandTech

Autor:


Témata: Intel, Testování

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.Najdete na iDNES.cz