Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Railroad Tycoon II

  12:08aktualizováno  10. července 2001 11:20
Railroad Tycoon II
RailRoad Tycoon 2

Jistě si většina z Vás vzpomene na perfektní pařbu Transport Tycoon Deluxe od firmy Microprose. Vždyť vyšla teprve před 2 roky. Ti starší si jistě také vzpomenou na samotného Transporta Tycoona, ten vyšel někdy na přelomu 1994/1995 a byla to tehdy bomba. (Pro mě nejen tehdy, ale dodnes a TT Deluxe ji dle mého nesahal ani po kotníky - VRECO) Perfektní námět dopravce, na tu dobu úžasná grafiku. Která hra si tehdy mohla dovolit běžet v SVGA rozlišení 640x480 a to vše ještě ve 256 barvách!?! To bylo něco úžasného. Ale pojďme ještě hlouběji do minulosti a to až někdy do, tuším že roku 1992 nebo 1993. Tehdy vyšel otec a matka v jedné hře, starý, dobrý Railroad Tycoon. To byla pařba těžkého kalibru, pro tu se vyplácelo nechodit do školy, lhát rodičům a dělat spoustu věcí, co by jste jinak nikdy neudělali. Co na tom bylo tak geniální? V RT jste vydělávali peníze převozem lidi a nákladu z místa A do místa B. Pod místem A si třeba vybavte Prahu a pod místem B třeba Drážďany. Mělo to skvělou atmosféru tady toto přetahování se o zákazníky se svými soupeři. Pak, jak už jsem psal, vyšel TT, který tomu všemu dodal ještě, kromě vlaku i všechny ostatní hlavní dopravní způsoby. Ale teď už nechejme historii historií a věnujme se pokračování hned té nejstarší hry.

RailRoad Tycoon 2

Vlak číslo 45A přijíždí na 2. Kolej
Ano, je to tak pokračování Railroad Tycoona je na světě, ale tentokrát od pro mne neznámých PopTop Software. To, že tato firma neni nijak známá, však hře vůbec neubralo na kvalitě, rád bych řek, že spíš naopak, ale to by byla jen polopravda. O co tedy vlastně jde? Máte mapu, na které jsou rozmístěna města, továrny, doly, různé farmy a plantáže. Vy si na tomto území založíte svoji firmičku a snažíte se vydělávat. Třeba se Vám nabídne dobrý kšeft ve stylu, kdo první dopraví cestující z jakéhokoli města do města našeho získá prémii 200.000$. Tak Vy samozřejmě neváháte a hned jdete stavět svoji železnici. Ale Vaši protivníci se mají taky k světu a hned se snaží chopit šance za pačesy. A jakmile se Vám podaří jako prvnímu splnit požadavky města, tak se Vám na Vašem kontě objeví slibovaná částka.

Tuto lokomotivu už nechci, je nějak poruchová
Co se mi opravdu líbilo byl fakt, že lokomotivy nejenže jinak vypadají a mají skoro každá jiný zvuk, ale liší se i svojí cenou, spotřebou paliva a spolehlivosti, dokonce autoři dbali i na takové detaily, že při stoupaní se vlak hodně zpomalí a co je nejlepší, při třech promilích jede pořád rychleji, než když je stoupání 12 promilí. Při stavbě kolejnic se musí dbát v úvahu i převýšeni terénu, proto dbejte na vysoké přesnosti stavby Vašich kolejnic, protože každé stoupání znamená odliv peněz z Vaši kapsy. Ze začátku musíte chtě nechtě jezdit jenom v rovinách, protože Vaše slabé mašinky by stěží zvládaly ježdění z kopce do kopce.

RailRoad Tycoon 2

Německý velvyslanče, dovolte mi postavit železnici na Vašem území
Správně již tušíte, že se bude hrát na mapách skutečných. Budete své impérium zvětšovat na úkor obyvatel Evropy, Afriky, USA, ale třeba i Činy nebo Koreji. No a aby jste si vůbec někde v Africe škrtli jinde než na území Anglických držav, tak budete muset zaplatit tučný balík peněz státu vlastnícímu kolonii. Ale někde můžete být tak rozhádání, že Vám prostě daný stát nedovolí postavit ani pranýř Vaší původně plánované železnice za mocí a penězi. A i když Vám dovolí stavět železnice, ještě neni vyhráno, pokud se jim nelíbí Vaše zásobování města požadovaným zbožím a surovinami, tak jednoduše máte po obchodováni.

Šéfe, tak máme ty krávy poslat na ty jatka nebo ne
Perfektní je i možnost najímání manažerů. Tyto osoby jsou z historie známé osobnosti. Jsou to lidi, kteří, když jim zaplatíte, tak zlepší Vašim strojům spolehlivost či třeba zlevní náklady na provoz elektrifikované tratě. Můžete hrát buď scénář nebo kampaň. Scénář to je klasické zvolení mapy a pak už jenom pokusné splnění úkolu daného scénářem. A kampaň to je taky klasika, několik misí na postup, kde každá mise se jeví jako malý scénář. A kdybyste toho všeho měli málo, tak není problém udělat si v přiloženém editoru mapu vlastní. A jsem si taky jist, že brzo bude na Internetu velké množství různých map. Takže můžete hrát až do aleluja.

RailRoad Tycoon 2

A jak to všechno vypadá, pane strojvedoucí?
Lidičky, ta grafika je nádherná, strašně malá. Vše běží jen v rozlišení 1024x768 bodů a to v HiColoru. Je to vcelku zátěž na grafickou kartu. Na mé G200 se s větším oddálením dalo pozorovat trhaní ve scrollingu. Ale zpět k samotnému provedení. Povrch je trojrozměrný, kopce jsou kopce a údolí je údolí. Všechny domečky jsou precizně udělané. Jen jednu výtku bych měl. Pokud si bude chtít vychutnat detaily vláčku, tak si bude muset na zoomovat největší přiblížení. Již při 2. stupni oddálení jsou detaily málo zřetelné. Mapou samozřejmě můžete libovolně točit dokola.

I ve skvostu se najdou chyby...
Jsou tu dvě nechutné srážeče kvality. První je, že když Vám zruší nějakou továrnu nebo důl, kam jste dováželi suroviny, nikdo Vám o tom neřekne. Ono je potom nechutné když se jednou za čas podíváte, kolik Vám který vlak vydělává a vy zjistíte, že je tu vlak, který vám už prodělal hezkou řádku tisíců. Hra Vám oznamuje zásadně jen dvě zprávy.

Railroad Tycoon II
Výrobce: PopTop Software
Distributor: Take 2/GOD
Minimální konfigurace: P133, 16 MB RAM
Doporučená konfigurace: Pentium 200 MHz, 32 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Po delší době zase další skvělý přírůstek do rodiny Tycoonů, to by Vám řekla každá správná socka...
Hodnocení 8/10
První je kladná a to, že někde začali přijímat nový druh zboží a pak tu je záporná zprava a to, že než něco někam dovezete, tak se to musí zastavit ve zpracovatelském závodě. A teď se pojďme podívat na druhou vážnou chybu. Čas od času se stane, že Vám vlak vybuchne! Co se dá dělat, musíme koupit novou mašinku a vše bude v pořádku, myslíte si. Chyba! Hra Vám řekne, že se vlak vyboural a víc se o něj nezajímá. Vy než zjistíte co odkud převážel, tak už vrak vlaku zmizí. Osobně bych čekal, že mi hra nabídne, jestli chci vlak nahradit novou soupravou, ale ono nic. No neva, strhneme ji to z počtu bodů. Nebýt těchto dvou chyb neváhal bych s hodnocením 9/10. Protože jiné chyby se znegují s kladnými vlastnostmi. Třeba vysoké hardwarové požadavky s výzkumem nových mašinek. Hra, i když má pár drobných ašibek, je pořad velmi dobrá. Doporučuji si ji zahrát. Je to dobré zahrát si něco uklidňujícího mezi těmi všemi 3D akcemi. Ne že bych proti nim něco měl. Zapařte to během dlouhých zimních večerů a uvidíte, že se budete královsky bavit.

Autor:


Témata: software, Vlak

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

Grafton Recruitment Praha
Specialista pro kontakt s autory/spisovately

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 65 000 KčNajdete na iDNES.cz