Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Railroad Tycoon II Gold Edition

  12:00aktualizováno  7. listopadu 11:07
Dneska se podíváme na jeden ze starších titulů - strategickou hru z prostředí železnic. Překvapivě, fakt, že si ji můžeme zahrát i pod Linuxem, má na svědomí (chvíle napětí) - no ano, Loki Entertainment Software.

Railroad Tycoon II Gold Edition

Railroad Tycoon II (Gold Edition) je dalším vydáním fanoušky tak netrpělivě očekávananého druhého pokračování původního Railroad Tycoon. Na tuto tuto stařičkou simulaci Railroad Tycoon II samozřejmě volně navazuje, ale jinak se změnilo snad úplně všechno.

Oproti původnímu druhému dílu Railroad Tycoon ve své "zlaté" verzi obsahuje ještě přídavný balík scenérií Second Century. V krabici pak nalezneme cédéčko s vlastní hrou, více než stostránkový uživatelský manuál a rozkládací referenční příručku. Manuál je poměrně podrobný a graficky pěkně zpracovaný, přesto bych řekl, že je na něm trochu znát, že je psaný jen pro těch 10% uživatelů, kteří jej čtou. Autoři se soustřeďují spíš na podrobný popis funkcí a všech možných detailů, ale hráčům, kteří v hraní takovýchto typu strategií nejsou příliš zběhlí, moc začátky neulehčí. Na rady, co si počít s akciemi, které v průběhu hry získáváte, se také moc netěšte. Dostane se vám jen několika zjevných konstatování, že akcie se vyplatí levně nakupovat a draze prodávat a podobně. Naštěstí je součástí hry i výuková mise, ve které si můžete některé základní principy postupně osvojovat.

Railroad Tycoon II Gold Edition

Expanzní balík Second Century je soubor dalších osmnácti nových scenérií rozdělených do tří historických epoch. Každá mapa má svoje specifika, vlastní vzhled krajiny a uspořádání měst.

Kompletní instalace "zlaté" edice Railroad Tycoon II "ukousne" z pevného disku přibližně 360MB volného místa. Na druhou stranu, podobně jako u ostatních her z produkce Loki Entertainment, nebudete muset mít v jednotce CD-ROM při hraní zastrčené CD s hrou. Další výhodou standardní instalace, kterou poskytuje snad každá hra z produkce Loki je, že se hra instaluje celá do jednoho adresáře a je k dispozici (jednoduchý) shellový skript, který hru v případě potřeby bez problémů z disku odstraní.Podobně jako u portu Quake 3 Arena, který si bez hardwarové 3D akcelerace v Linuxu jednoduše nezahrajete, čeká vás i v případě RT2 podobné překvapení. Hra totiž běží pouze na strojích, které jsou schopné zobrazovat grafiku v rozlišení 1024x768 v 8-16ti bitovém režimu. Uživatele běžných PC se to naštěstí téměř netýká, zkrátka ale asi přijdou majitelé starých 14tipalcových monitorů a notebooků.

Railroad Tycoon II Gold Edition

Railroad Tycoon II je, na rozdíl od svého stařičkého předchůdce, hra především o strategických investicích. Zapomeňte proto na to, že si postavíte dvě nádraží, koleje, jeden vlak a budete se celé odpoledne kochat pohledem na mašinky. Nemluvě o tom, že vás to, pokud nepatříte mezi jisté 4% populace (vláčkaře), přestane po dvaceti minutách bavit, smiřte se s tím, že vás za chvíli rozdrtí neviditelná ruka trhu. Konkurenční boj je tvrdý a proti lidským oponentům ještě tvrdší. Jedinou výjimkou je režim "hraní na pískovišti" (sandbox mode), kde žádní oponenti nejsou.

Základním cílem hry je dosáhnout dostatečně zámožného postavení do předem stanoveného data. Do začátku hry dostanete malou finanční hotovost a možnost finančního přispění partnerských společností. Celou hru musíte sledovat dvě oddělená portfolia - společnosti a svoje vlastní. Jako manažer začínáte s základním platem 10,000 dolarů za rok a samozřejmě tím, co na začátku "nevrazíte" do společnosti. Podle toho, jak se vyvíjejí finanční vyhlídky společnosti (tedy přesněji podle toho, jak se vlastníci a správní rada dívají na finanční stav společnosti, což nemusí být přesně totéž), dostáváte různé bonusy/malusy a také se to odráží na vašem každoročním platu.

Railroad Tycoon II Gold Edition

Pokud hru hrajete na nízkou nebo střední úroveň, nemusíte se moc o stav svých akcií starat - všechno jde docela dobře "tak nějak samo od sebe". Pokud zvolíte vysokou obtížnost nebo hrajete volnou (custom) hru, typicky strávíte na "hrabáním" v akciích a výročních zprávách nezanedbatelnou část hrací doby. Mě osobně to nijak zvlášť nebavilo, ale třeba se tací najdou.

Úvodní úrovně jsou spíše "zahřívací", po čase s prostou přepravou pasažérů a poštovních zásilek už nevystačíte. Doprava jednotlivých komodit je v pokročilejších úrovních výrazně složitější, propojování tratí náročnější. Je nutné velmi pečlivě volit, které zboží se přepravovat vyplatí a které ne, co se zbožím, které se nepodaří "udat" a podobně. Nakonec už ani tak nezáleží na tom, kolik máte vlaků a jaký objem zboží dokážete přepravit, jako spíš o to, jak rychle, efektivně ze zákazníků "ždímat" peníze.

Začátečníci (především v prvních misích) určitě ocení možnost pokračování v dalším rozvíjení zbudovaného železničního království i po faktickém splnění cíli mise, kdy už je možné trochu "vypustit" a v klidu si ve fungující ekonomice něco vyzkoušet. Railroad Tycoon II Gold Edition Někdy to opravdu není od věci, protože ovládání je přece jenom poněkud "kostrbaté" - občas navíc není úplně zřejmé, "co to udělá" a navíc na spoustu věcí člověk přijde až po čase. Naštěstí ale není složité a dá se na něj zvyknout.

Po technické stránce je hra udělaná velmi dobře. Grafika je opravdu perfektní, z reproduktorů se po celou dobu linou různé zvuky, podle toho, na jakou oblast se zrovna díváte (v průmyslové zóně hlomozí stroje, jezdí auta, v lese zpívají ptáčkové, zurčí voda, zkrátka idylka). Jednotlivé mise jsou navíc proloženy krátkými filmy dokumentujícími historii železnice a dalšími komentáři.

Railroad Tycoon II je opravdu čistokrevná strategická hra, kde nejde o to, jak rychle klikat myší a dostatečně hbitě ničit nepřátelské jednotky, ale spíš o zvolení správné obchodní strategie, jemném vyladění všemožných nastavení systému a v neposlední řadě radostné kochání svými úspěchy, krajinou zbrázděnou kolejemi plnou vláčků vyfukujících oblaka bílé páry za cinkotu peněz.

A co říct závěrem? Dneska udělám výjimku, úplný závěr a zhodnocení přenechám postavě palubního počítače Červeného Trpaslíka ze stejnojmeného britského seriálu. Tady jej máte.

Railroad Tycoon II Gold Edition
Developer: PopTop Software
Distributor: Loki Entertainment Software
Systémové požadavky: 4X CD-ROM, 16MB RAM, možnost práce v rozlišení 1024x768, 200MB místa na HDD
Platforma: Linux
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Hodnocení 65%

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Pozdě, ale přece. Electronic Arts mění herní ekonomiku v Battlefront 2

Star Wars: Battlefront II

Půl roku od vydání se kompletně změní systém odměňování hráčů v prokletém Battlefrontu 2. Otázkou zůstává, jestli už na...

VIDEO: Sestavení autíčka či robotí oblek. Sledujte v akci Nintendo Labo

Nintendo Labo

Vyzkoušeli jsme kreativní stavebnici Nintendo Labo, která pomocí konzole Switch oživuje různé kreace z papírového...

RECENZE: Může ďábel plakat? Kolekce Devil May Cry vám to ukáže

Devil May Cry 3

Stylová řezačka Devil May Cry se vrací na PC, PlayStation 4 a Xbox One v obsáhlé HD kolekci zahrnující původní herní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz