Railroad Tycoon II Gold Edition

  12:00aktualizováno  7. listopadu 11:07
Dneska se podíváme na jeden ze starších titulů - strategickou hru z prostředí železnic. Překvapivě, fakt, že si ji můžeme zahrát i pod Linuxem, má na svědomí (chvíle napětí) - no ano, Loki Entertainment Software.

Railroad Tycoon II Gold Edition

Railroad Tycoon II (Gold Edition) je dalším vydáním fanoušky tak netrpělivě očekávananého druhého pokračování původního Railroad Tycoon. Na tuto tuto stařičkou simulaci Railroad Tycoon II samozřejmě volně navazuje, ale jinak se změnilo snad úplně všechno.

Oproti původnímu druhému dílu Railroad Tycoon ve své "zlaté" verzi obsahuje ještě přídavný balík scenérií Second Century. V krabici pak nalezneme cédéčko s vlastní hrou, více než stostránkový uživatelský manuál a rozkládací referenční příručku. Manuál je poměrně podrobný a graficky pěkně zpracovaný, přesto bych řekl, že je na něm trochu znát, že je psaný jen pro těch 10% uživatelů, kteří jej čtou. Autoři se soustřeďují spíš na podrobný popis funkcí a všech možných detailů, ale hráčům, kteří v hraní takovýchto typu strategií nejsou příliš zběhlí, moc začátky neulehčí. Na rady, co si počít s akciemi, které v průběhu hry získáváte, se také moc netěšte. Dostane se vám jen několika zjevných konstatování, že akcie se vyplatí levně nakupovat a draze prodávat a podobně. Naštěstí je součástí hry i výuková mise, ve které si můžete některé základní principy postupně osvojovat.

Railroad Tycoon II Gold Edition

Expanzní balík Second Century je soubor dalších osmnácti nových scenérií rozdělených do tří historických epoch. Každá mapa má svoje specifika, vlastní vzhled krajiny a uspořádání měst.

Kompletní instalace "zlaté" edice Railroad Tycoon II "ukousne" z pevného disku přibližně 360MB volného místa. Na druhou stranu, podobně jako u ostatních her z produkce Loki Entertainment, nebudete muset mít v jednotce CD-ROM při hraní zastrčené CD s hrou. Další výhodou standardní instalace, kterou poskytuje snad každá hra z produkce Loki je, že se hra instaluje celá do jednoho adresáře a je k dispozici (jednoduchý) shellový skript, který hru v případě potřeby bez problémů z disku odstraní.Podobně jako u portu Quake 3 Arena, který si bez hardwarové 3D akcelerace v Linuxu jednoduše nezahrajete, čeká vás i v případě RT2 podobné překvapení. Hra totiž běží pouze na strojích, které jsou schopné zobrazovat grafiku v rozlišení 1024x768 v 8-16ti bitovém režimu. Uživatele běžných PC se to naštěstí téměř netýká, zkrátka ale asi přijdou majitelé starých 14tipalcových monitorů a notebooků.

Railroad Tycoon II Gold Edition

Railroad Tycoon II je, na rozdíl od svého stařičkého předchůdce, hra především o strategických investicích. Zapomeňte proto na to, že si postavíte dvě nádraží, koleje, jeden vlak a budete se celé odpoledne kochat pohledem na mašinky. Nemluvě o tom, že vás to, pokud nepatříte mezi jisté 4% populace (vláčkaře), přestane po dvaceti minutách bavit, smiřte se s tím, že vás za chvíli rozdrtí neviditelná ruka trhu. Konkurenční boj je tvrdý a proti lidským oponentům ještě tvrdší. Jedinou výjimkou je režim "hraní na pískovišti" (sandbox mode), kde žádní oponenti nejsou.

Základním cílem hry je dosáhnout dostatečně zámožného postavení do předem stanoveného data. Do začátku hry dostanete malou finanční hotovost a možnost finančního přispění partnerských společností. Celou hru musíte sledovat dvě oddělená portfolia - společnosti a svoje vlastní. Jako manažer začínáte s základním platem 10,000 dolarů za rok a samozřejmě tím, co na začátku "nevrazíte" do společnosti. Podle toho, jak se vyvíjejí finanční vyhlídky společnosti (tedy přesněji podle toho, jak se vlastníci a správní rada dívají na finanční stav společnosti, což nemusí být přesně totéž), dostáváte různé bonusy/malusy a také se to odráží na vašem každoročním platu.

Railroad Tycoon II Gold Edition

Pokud hru hrajete na nízkou nebo střední úroveň, nemusíte se moc o stav svých akcií starat - všechno jde docela dobře "tak nějak samo od sebe". Pokud zvolíte vysokou obtížnost nebo hrajete volnou (custom) hru, typicky strávíte na "hrabáním" v akciích a výročních zprávách nezanedbatelnou část hrací doby. Mě osobně to nijak zvlášť nebavilo, ale třeba se tací najdou.

Úvodní úrovně jsou spíše "zahřívací", po čase s prostou přepravou pasažérů a poštovních zásilek už nevystačíte. Doprava jednotlivých komodit je v pokročilejších úrovních výrazně složitější, propojování tratí náročnější. Je nutné velmi pečlivě volit, které zboží se přepravovat vyplatí a které ne, co se zbožím, které se nepodaří "udat" a podobně. Nakonec už ani tak nezáleží na tom, kolik máte vlaků a jaký objem zboží dokážete přepravit, jako spíš o to, jak rychle, efektivně ze zákazníků "ždímat" peníze.

Začátečníci (především v prvních misích) určitě ocení možnost pokračování v dalším rozvíjení zbudovaného železničního království i po faktickém splnění cíli mise, kdy už je možné trochu "vypustit" a v klidu si ve fungující ekonomice něco vyzkoušet. Railroad Tycoon II Gold Edition Někdy to opravdu není od věci, protože ovládání je přece jenom poněkud "kostrbaté" - občas navíc není úplně zřejmé, "co to udělá" a navíc na spoustu věcí člověk přijde až po čase. Naštěstí ale není složité a dá se na něj zvyknout.

Po technické stránce je hra udělaná velmi dobře. Grafika je opravdu perfektní, z reproduktorů se po celou dobu linou různé zvuky, podle toho, na jakou oblast se zrovna díváte (v průmyslové zóně hlomozí stroje, jezdí auta, v lese zpívají ptáčkové, zurčí voda, zkrátka idylka). Jednotlivé mise jsou navíc proloženy krátkými filmy dokumentujícími historii železnice a dalšími komentáři.

Railroad Tycoon II je opravdu čistokrevná strategická hra, kde nejde o to, jak rychle klikat myší a dostatečně hbitě ničit nepřátelské jednotky, ale spíš o zvolení správné obchodní strategie, jemném vyladění všemožných nastavení systému a v neposlední řadě radostné kochání svými úspěchy, krajinou zbrázděnou kolejemi plnou vláčků vyfukujících oblaka bílé páry za cinkotu peněz.

A co říct závěrem? Dneska udělám výjimku, úplný závěr a zhodnocení přenechám postavě palubního počítače Červeného Trpaslíka ze stejnojmeného britského seriálu. Tady jej máte.

Railroad Tycoon II Gold Edition
Developer: PopTop Software
Distributor: Loki Entertainment Software
Systémové požadavky: 4X CD-ROM, 16MB RAM, možnost práce v rozlišení 1024x768, 200MB místa na HDD
Platforma: Linux
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Hodnocení 65%

Autor:

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Nejčtenější

Dvacet zásadních her roku 1999. Hlasujte, která byla nejlepší

GOTY 1999

Při loňské anketě o nejlepší hru roku 1998 se mohlo zdát, že tehdejší rok neměl v herní historii konkurenci. Letmý...

Excel jako herní platforma, lidé v něm vytvářejí neuvěřitelné věci

Graf v Excelu

Tabulkový procesor od Microsoftu nesmí chybět na žádném pracovním PC a je v podstatě synonymem nudy. Najdou se však...

VIDEO: Jak by vypadal nový Doom, kdyby vyšel na MS-DOS v roce 1994

DOOM 4 VANILLA

Že se nadšení fanoušci snaží udržet své oblíbené hry při životě a neustále je vylepšují, aby na moderních počítačích...

RECENZE: Blair Witch není horor, ale simulátor nočního venčení psa

Blair Witch

Kultovní filmový horor se ani tentokrát nedočkal adekvátní herní adaptace. Blair Witch obsahuje několik vynikajících...

RECENZE: Pagan je jen další kopií Diabla od tvůrců World of Tanks

Pagan Online

Když dva dělají totéž, není to totéž. Pagan na první pohled vypadá jako nástupce Diabla nebo Torchlight, bohužel mu...

Další z rubriky

KVÍZ: Git gut, n00bs sux! Rozumíte mluvě dnešních hráčů?

Grand Theft Auto 5

Stejně jako každá jiná komunita mají i hráči počítačových her svůj vlastní slovník, pro neznalé často nepochopitelný....

Advantage Consulting, s.r.o.
LABORATORNÍ PRACOVNICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz