Rally Championship Xtreme – první dojmy

  12:00aktualizováno  1. září 4:04
Už dlouho se na trhu neobjevila závodní hra, která by mohla být důstojným konkurentem nekorunovanému králi tohoto žánru - Colin McRae Rally 2. Nyní se k nám blíží hra Rally Championship Xtreme, která by to mohla konečně změnit. Jaké jsou naše dojmy z prvních chvil strávených u tohoto titulu?

Rally Championship Xtreme Už je tomu několik měsíců od chvíle, kdy vyšla poslední dobrá závodní hra, která by bez obtíží snesla srovnání s mistrem v tomto oboru - Colin McRae Rally 2 od Codemasters. Za jednoho z velkých konkurentů obou dílů Colina se s jistou mírou odlehčení dal považovat Rally Championship 2000, který se ale snažil o mnohem více arkádovitější pojetí závodů a tudíž přeci jen nebyl vyrovnaným partnerem ve všech ohledech.

Tento týden se na Internetu objevilo demo z nového pokračování nazvaného Rally Championship Xtreme, a i když se pravděpodobně finální verze dostane na pulty obchodů až na podzim (oficiální datum zatím neznáme, ale mělo by to být snad v říjnu), v demu si již teď můžete vyzkoušet nový herní engine a podívat se, jak se programátoři z anglického Warthog, který pro Ubisoft na Rally Championship Xtreme pracuje, vyznamenali.

K mému zklamání bohužel demo o velikosti asi 45 MB obsahuje pouze jednu trať a jeden model závodního vozu bez možnosti jakékoli konfigurace nebo zásahu do nastavení herního systému či parametrů vozidla. Je proto nutné podrobnější hodnocení celé hry nechat až na recenzi její finální Rally Championship Xtreme podoby. Na druhou stranu mě potěšilo, že onou danou tratí je velmi známé prostředí skotské vrchoviny a vozem legenda světového WRC šampionátu - Subaru Impreza WRX. Pro detailisty musím ještě podotknout, že Impreza je ve své poslední faceliftované variantě a klasické modrozlaté kombinaci.

Podívejme se tedy nejprve na technickou stránku hry. Zpracování dema a herního enginu je na velmi slušné úrovni a na testované konfiguraci (Athlon 1200, 512 RAM, GF2 Ultra) ani ve velmi vysokém rozlišení a 32-bit barevné hloubce nedocházelo k trhání nebo jiným problémům. Pokud tedy finální verze nepřinese značné zvýšení nároků, předpokládám, že pro běžné konfigurace herních počítačů nebude problémem dosahovat ve standardních rozlišeních uspokojivé kvality detailů i framerate. Bohužel, v setupu hry nešlo prozatím nastavovat žádné další parametry kromě rozlišení a barevné hloubky (ani úroveň detailů), můžeme se tudíž jen dohadovat, jestli je míra detailů v demu na maximální nebo základní úrovni. Smutnou zprávou je, že demo nepodporuje volant (nebo alespoň můj FF Sidewinder zůstal hluchoněmý). Ovládat vůz je možné tudíž jen klasicky nešikovně kurzorovými klávesami a spacem (ruční brzda).

Rally Championship Xtreme Přesuneme-li se na hodnocení vizuální stránky hry, musím konstatovat, že pravděpodobně největším kladem Rally Championship Xtreme je herní engine. Obsahuje kvalitní fyzikální model včetně dokonalého modelu poškození vozu. Předpokládám však, že ve finální verzi hry bude možné obdobně jako v Colinovi 2 zvolit buď arcade, nebo simulační mód hry, přičemž v demu je pravděpodobně obsažen jen arcade mód. Pokud ne, zůstala by arkádovitost hry opět hodně velká a byla by to škoda. Auto je totiž možné na silnici držet celkem bez problémů a i v zatáčkách se dařilo projet celou trať pod plným plynem bez větších problémů. Informace o obou herních módech je ale nepotvrzená a vychází z toho, že soubory obsažené v adresářích nainstalovaného dema obsahují odlišné konfigurační soubory pro oba herní módy. Další zajímavou novinkou je dostatečně velká plocha, po které se může vůz pohybovat, nejsme tudíž omezeni jen šířkou tratě, ale dá se bez problému například špatně odbočit a vyjet z tratě ven. Zde je sice následně po určité chvíli aplikováno pravidlo automatického vrácení na trať, ale přál bych si, aby u simulátorového módu nemuselo být aplikováno. Propracování okolí je dostatečně detailní a stejně tak jako model auta se určitě minimálně alespoň vyrovná Colin McRae Rally 2. Uvidíme tedy, jestli finální verze přinese ještě nějaká další vylepšení, a pokud ne, i tak už se dá teď říci, že Rally Championship Xtreme bude v oblasti simulátorů závodních aut patřit Rally Championship Xtreme rozhodně k tomu lepšímu. Je velmi pravděpodobné, že i nadále bude Rally Championship Xtreme poziciován jako spíše arcade simulátor, ale více posunutý k realističnosti jízdních vlastností, bez důsledků zejména na hratelnost nebo obtížnost.

Pokud se podíváte na okolní obrázky vytípané z dema, uvidíte i jeden z replay systému, který po dokončení jízdy ukáže sestříhaný průjezd závodem. Ten je po dojetí do cíle aktivován v demu automaticky. Zde bych ještě rád poznamenal, že demo je hodně odbyté z hlediska uživatelské přívětivosti – například při samotném závodu jsem nenašel rozumný způsob, jak ze hry vyskočit kromě Alt+F4 :). Dále se mi stalo opakovaně, že při Alt+Tab přepnutí ze hry a následném návratu do ní se mi ztratily všechny textury z auta :), to zůstalo černé a pouze brzdová světla fungovala správně.

Nu což, počkejme si, co nám přinese finální verze nebo případně druhé demo (toto má označení stále ještě jako beta) a doufejme, že Rally Championship Xtreme bude kvalitní zábavou. Neodpustím si na závěr předběžné hodnocení, které se podle mého názoru bude pohybovat okolo 75ti procent (což rozhodně není málo).

Autor:
Témata: simulátor, Ubisoft

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

Mutant Year Zero je jako XCOM s příběhem a zvířaty. První dojmy

Mutant Year Zero: Road to Eden

Vezměte Fallout, XCOM, Beyond Good & Evil a pořádně je zamíchejte. Na výsledku si pochutnají příznivci hardcore...

Řežba, která nás rozsekala. Dojmy z hraní Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Hyperakční série Devil May Cry se vrátila z pekla a její nejnovější díl ukazuje, jak moc je stále cool. Je to ideální...

Judge Eyes bude stylová detektivka z japonského podsvětí. První pohled

Judge Eyes

Pokud se řadíte k fanouškům videoherní série Yakuza, nebo rádi vzpomínáte na městské akce jako Sleeping Dogs a L.A....

Najdete na iDNES.cz