Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Kolekce Rare Replay je povinnost pro fandy retra

aktualizováno 
Jsou výročí, na která když zapomenete, nedostane na stůl večeři. A pak jsou výročí, při nichž jste jen a jen obdarováváni. A tohle je jedno z nich.
85

Rare Replay

Platforma: XboxOne
Výrobce: Rare

  • Nevídaná kolekce z různých herních etap
  • Hodně her za málo peněz
  • Zlatá Rare éra na Nintendu 64
  • Možnost ukládání a přetáčení dělá těžké retro hry hratelné
  • Bonusy pro fandy
  • Některé retro je už příliš retro aneb zub času je znát
  • Krkolomné ovládání některých N64 titulů
  • Pokles snímkování u Banjo & Kazooie: Nuts & Bolts

Rare Replay je více než kolekcí, je to otisk duše kultovního vývojářského studia, které přineslo za posledních let hráčům spoustu zábavy a radosti.

Herní karta

Kdysi dávno, ještě než sklouzli k tvorbě her pro pohybové ovládání Kinect, patřili vývojáři z Rare ke špičce v oboru. Málokteré herní studio vyprodukovalo tolik hitů. A právě Rare, jehož tvorba v posledních letech, nalijme si čistého vína, nestála za nic, slaví kulaté třicetiny. A to ve velkém stylu. Doslova za pár šupů přináší kolekci, která se jen tak nevidí. Ale než začnete remcat, že jde o další reedice a že jich máte plné zuby, tak zopakujeme číslo 30. Přesně tolik titulů v kolekci je a jde o průřez tvorbou legendárního studia.

Pár klenotů chybí, ale přesto jde o ryzí poklad

Kvůli autorským právům na některé hry, které má Nintendo, zde chybí pecky jako GoldenEye 007, celá řada Donkey Kong titulů nebo StarFox Adventures. I když je jejich absence bolestná, máme zde celou řadu vlastních franšíz Rare, které nestárnou. Tedy skoro. Ale hezky popořádku.

Killer Instinct Gold (Rare Replay)

Killer Instinct Gold (Rare Replay)

Nebudeme rozebírat jednu hru po druhé, ale vezmeme to hezky po dekádách a etapách. Rare Replay totiž obsahuje hry vydané v rozmezí let 1983 až 2008. Naleznete tu tedy hry, které ještě nebyly vyvíjeny pod záštitou Rare, ale samotných vývojářů, kteří studio později zformovali a patří k hernímu pravěku. Vážně.

Rozpačité retro střídají lákavé pařby z dob minulých

Těžko si totiž představit, že by věci jako Jetpac, Knight Lore nebo Sabre Wulf bavily někoho jiného než zapřisáhnuté retro fandy. Či spíše retro-retro fandy. Musím přiznat, že mám rád osmi a šestnáctibitové konzole, miluji barevné retro 2D, ale hry ze ZX Spectrum s rozlišením hodně málo na ještě míň mě zrovna dvakrát neberou a jejich hraní vyžaduje už velké sebezapření. S přechodem na osmibitové konzole a s hrami jako Battleloads se ale vše mění. Zde už vtahující hratelnost musí pohltit většinu hráčů, které Rare Replay jen náznakem zajímají.

Novodobí pomocníci pro retro mordy

Retro hry jsou těžké, áno? Retro hry jsou kruté, áno? Jo, je tomu tak a spousta kousků z dob minulých je dnes nehratelná nejenom pro mladší ročníky, ale i pařanské důchodce, kteří už za ty roky zestárli, zlenivěli a zvykli si na prvky jako automatické uzdravování, pomoc při zaměřování a omezená pokračování je už děsí. U těch nejstarších her nabízí Rare Replay možnost přetáčení, možnost uložení kdykoliv a pro retro fanatiky volbu retro obrazovky, která vypadá jako CRT monitor. A už jsme zmínili neomezené pokračování?

Pokud znáte Battletoads, klasickou mlátičku, ve které osedláte řadu fiktivních vozidel a v níž můžete nepřítele umlátit jeho odtrženou nohou, víte, že jde o jednu z nejtěžších her vůbec. Pár neúspěšných opakování po smrti a je konec. Jenže kdo by odolal těmhle třem žábám z posilovny, které finišují sekvence úderů obřími pěstmi, rozšlápnou protivníky na placku a doplňují si zdraví požíráním much. Tahle 8bitová pařba je pořád pecka, ale tak těžká, že to snad ani není možné. Naštěstí tu je pár pomocníků, viz rámeček. Jenže i s nimi jsou Battletoads dnes hrozné peklo, jen si zkuste závodní sekvence.

Chutný pelmel

Pokud byste si chtěli spravit pošramocené herní ego, zvolte spíš novější Battletoads Arcade, které jsou graficky hezčí, hratelnější, zábavnější a ve všech ohledech propracovanější. Nabízejí netypický multiplayer pro tři hráče a co je nejdůležitější, jsou asi tak o deset tříd lehčí než originál z NES.

Battletoads (Rare Replay)

Battletoads (Rare Replay)

Banjo Kazooie (Rare Replay)

Banjo Kazooie (Rare Replay)

Arkád je v Rare Replay spousta, ale co se herních žánrů týče, je tato kolekce rozmanitá, jak to jen jde. Jdou zde závody, hopsačky, povedené střílečky i agentury s prvky RPG. Vybere si každý a především ti, kteří vědí, co jsou Rare zač. Nebo si mají chuť doplnit herní vzdělání.

Nintendo 64 perly

Zajímavá je éra Nintendo 64 her, která má v Rare Replay hned několik zástupců. Šlo o zlatou éru Rare, kdy studio chrlilo jeden hit za druhým. Banjo Kazooie je dokonalým příkladem. Jde o hopsačku, v níž se chopíte role medvěda a opeřence, kteří spolupracují, aby se dostali skrz naskrz nápaditými levely.

Emulace

Většina ze třicítky titulů z této božské kompilace je zkonvertována přímo pro Xbox One, najdou se tu však takové, u nichž tomu tak není. Hry jako Banjo Kazooie, Perfect Dark, Banjo Tooie, Kameo: Elements of Power a všechny další původně Xbox 360 tituly jsou, co se kódu hry týče, emulované a na Xboxu One krásně fungují. Tedy až na poklesy snímkování u Banjo & Kazooie: Nuts & Bolts. Na Xboxu One? Ostuda.

Tohle je hra, která dala předobraz všem novodobým hopsačkám typu Ratchet & Clank. Další hopsačka Conker’s Bad Fur Day zase ukazuje, že tento žánr není věnovaný jenom dětem. Hlavní protagonista, veverka násoska, a zpívající hromada výkalů vás o tom přesvědčí. Revoluční svého času byla Perfect Dark, sci-fi špionážní střílečka plná technických udělátek a atmosféry, která by se dala krájet. A Killer Instinct Gold je parádní retro bojovka pro ty, kterým Mortal Kombat nestačí.

Snake Rattle 'n' Roll (Rare Replay)

Snake Rattle 'n' Roll (Rare Replay)

Blast Corps (Rare Replay)

Blast Corps (Rare Replay)

A nezapomeňme ani na takové Blast Corps. V téhle demoliční šílenosti máte za úkol zničit vše, co stojí nákladu s nukleární hlavicí v cestě. Tu samozřejmě musíte naopak uchránit před kolizí s čímkoliv. Ovládáte bagry, jeřáby, ale i třeba roboty. Na grafice je zub času znát, ale hratelnost je stále vtahující.

Některé Nintendo 64 tituly z kolekce však sužují problémy s ovládáním. Nejvíc konkrétně Jet Force Jemini. V této akci je ovládání tak neohrabané, že se chvílemi ani nedá hrát. Otáčení připomíná pohyb se zaseknutou analogovou páčkou ve vodě. A k tomu ještě v dehtu. Navíc se původně jedním z C tlačítek hlavní hrdinové začali plazit a tato tlačítka jsou přiřazena pravé analogové páčce. Běda, abyste o ni zavadili!

Killer Instinct Gold (Rare Replay)

Killer Instinct Gold (Rare Replay)

Jet Force Gemini (Rare Replay)

Jet Force Gemini (Rare Replay)

Nintendo 64 ovladač byl totiž ošemetným kusem hardwaru, ať už byla samotná konzole sebelepší, a v Rare Replay prostě převod ovládání na Xbox One gamepad někde skřípe. Skřípe, nebo spíš trhá se také framerate u nejmladší hry z kolekce - Banjo & Kazooie: Nuts & Bolts.

Třicet her

1. Jetpac
2. Atic Atac
3. Lunar Jetman
4. Sabre Wulf
5. Underwurlde
6. Knight Lore
7. Gunfright
8. Slalom
9. R.C. Pro-Am
10. Cobra Triangle
11. Snake Rattle N Roll
12. Digger T. Rock
13. Solar Jetman
14. Battletoads
15. R.C. Pro-Am II
16. Battletoads Arcade
17. Killer Instinct Gold
18. Blast Corps
19. Banjo-Kazooie
20. Jet Force Gemini
21. Perfect Dark
22. Banjo-Tooie
23. Conker’s Bad Fur Day
24. Grabbed by the Ghoulies
25. Perfect Dark Zero
26. Kameo: Elements of Power
27. Viva Piñata
28. Jetpac Refuelled
29. Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts
30. Viva Piñata: Trouble in Paradise

Jinak se nové hry od Rare hrají perfektně a nalezneme mezi nimi i takové pecky jako Kameo: Elements of Power, oba díly zvířecí Viva Piñata a další. Tyto hry samozřejmě vypadají nejlépe a jsou zajímavou tečkou v tomto obřím herním katalogu. Tu obohacují ještě odemykatelné dokumenty a výzvy zvané Snapshot. V nich musíte splnit ve vybraných titulech specifické výzvy na čas, skóre a podobně.

Taková kolekce se jen tak nevidí

Rare Replay obsahuje opravdu enormní množství hitů, díky nim zapomenete na ty hry, které vás z kolekce nezajímají nebo nebaví. Ale těch je minimum. Tady je to jedna pecka vedle druhé, skutečné herní klenoty v jednom balení. Nové funkce v podobě pomocníků dělají z už nehratelných her opět retro zábavu, můžete si vyzkoušet zlatou éru Nintendo 64 her i doplnit sbírku posledních titulů od Rare, které vyšly na Xbox 360. Tato kolekce skutečně nemá obdoby, zvláště když nabízí 30 her za cenu menší než spousta současných remasterů jen jednoho titulu. Vítejte v herním království.Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

55 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářůNejčtenější

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Další z rubriky

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.