Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ratchet & Clank Future: Quest for Booty – skákačka na digitálním podnosu

aktualizováno 
Clank byl unesen, Ratchet má problémy s piráty a do toho všeho dojde i na velkou zradu. Tomu se tedy říká polízanice.
80

Ratchet and Clank: Quest for Booty

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: Insomniac

  • Zajetý koncept
  • Grafika
  • Nové mechanizmy
  • Hratelnost
  • Cena
  • Trvanlivost
  • Absence Clanka

Ratchet pořád neztratil dech a vrací se v digitálně distribuovaném pokračování. Jeho fanouškům nový díl rozhodně doporučujeme, nováčci by si však měli nejprve pořídit spíše předešlé Tools of Destruction – v ději by se mohli totiž lehce ztratit.

Herní karta

Ratchet & Clank Future: Quest for Booty

Ratchet & Clank Future: Quest for BootySérie hopsaček Ratchet & Clank je jednou z vlajkových lodí značky PlayStation, není tedy pochyb, že má obrovský počet fanoušků různého věku a dostatek podpory, aby si mohla troufnout rozkouskovat jednu hru do menších částí a digitálně ji distribuovat.

Vyvstává však otázka, jestli se vůbec vyplatí kupovat další a další díly, když vlastně pořád nabízí jednu a tu samou hratelnost a nepřidává žádné nové nápady. Na tuto otázku však musíme odpovědět hned, jelikož je Quest for Booty v rámci série jednou z nejlépe vypadajících dílů a nabízí vyšperkovaný zajetý koncept dílů původních.

Ještě k tomu stojí jen a pouze 15 dolarů, což je opravdu zanedbatelná položka, když si vezmete, že je řeč o, ač značně zkrácené, ale stále plnohodnotné hře.

Kromě nového příběhu se hráč dočká i několika vylepšení v hratelnosti.

Ratchet & Clank Future: Quest for BootyPříběh Quest for Booty je prostý a vcelku nepřekvapivý: Ratchetův robotický parťák Clank byl unesen podivnými mimozemskými stvořeními jménem Zoni.

Ratchet posléze zjišťuje, že je klan Zoni spojen s jistým pirátem Darkwaterem, kterého se hrdina i s věrnou přítelkyní Talwyn vydá hledat na planetu Merdegraw, konkrétněji na flotilu piráta Rustyho Peta. Tam však zjistí, že je Darkwater dávno mrtvý, tudíž nemají žádnou stopu po tom, na jaké planetě by mohl být Clank držen.

Naštěstí se však dvojice ocitne na ostrově Hoolefar, kde také stráví asi nejvíce času různým pomáháním tamním lidem a otevíráním záhadných dveří, jež tam ponechal onen naháněný pirát. Děj graduje ve chvílích, kdy připluje Darkwaterova flotila až k pobřeží zmiňovaného ostrova a na obzoru se v mlze začnou pomalu rýsovat siluety nemrtvých pirátů. Ratchet si samozřejmě se vším poradí, avšak pořád je tu menší problém – záhadný předmět, který je potřeba ke spuštění podivného mechanismu za zmíněnými záhadnými dveřmi, proradný pirát schoval. Na scéně se znovu objevuje Ratchet & Clank Future: Quest for BootyRusty Pete, jenž nabízí pomoc: lze mu tedy věřit, nebo ne?

Kromě nového příběhu se hráč dočká i několika vylepšení v hratelnosti, jež mu pomůžou při postupu hrou. Tak třeba daleko větší využití Ratchetova speciální hasáku, jímž může zvedat tělesa nutná k průchodu lokací – například sopečné balvany, s jejichž pomocí se dá prorazit mříž bránící v cestě za daným cílem, či zvláštní malé svítící příšerky, kterými si může hráč svítit v obzvláště tmavých sektorech jeskyní. Při řešení v zásadě velmi lehkých hádanek stačí zmáčknout dvě tlačítka, jež je nutno využívat vždy, když se někde objeví nenatažený katapult, převrácená plošinka či nevysunutý most.

Ratchet díky magnetům na svém hasáku dokáže manipulovat s tělesy – stačí jen jednoduchá akce a katapult je připravený, plošinka zpět v horizontální poloze a most vysunutý. V akci to můžete vidět na našem videu. Mimo jiné ale ve hře nedošlo na v trailerech slibované potápění, které mělo nabídnout další zlom v hratelnosti a Ratchet & Clank Future: Quest for Bootyvizualizaci: Ratchet se tedy stále topí při kontaktu s trošku hlubší vodou.

Po grafické stránce Quest for Booty exceluje a vypadá naprosto dokonale.

Trvanlivost hry je však oproti svému předchůdci v rámci série Future dosti pozadu, vše totiž proběhne rychle a ani se nenadějete, hned je po všem. Při řešení všech vedlejších úkolů a sbírání všech šroubků a matiček se herní doba vyšplhá maximálně do pěti hodin, nehledě na to, že na nejtěžší obtížnost je tento díl celkem výzva.

Opět se ale hráč může těšit na vylepšování zbraní, které je řešeno pomocí zkušenostních bodů, jež získává pouhým používáním daného kvéru. Samozřejmě jde také kupovat nové kousky do Ratchetova arzenálu, ale jen přes dealera na ostrově Hoolefar a za daleko vyšší cenu než v Tools of Destruction. V tom je vidět jasný Ratchet & Clank Future: Quest for Bootyzáměr tvůrců ze studia Insomniac – čím dražší zbraně budou, tím déle hra udrží hráče u obrazovky.

Po grafické stránce Quest for Booty exceluje a vypadá naprosto dokonale. Bez menších problémů zapadne mezi nádhery typu Uncharted nebo Burnout Paradise, jelikož běží na stejném enginu jako Tools of Destruction a přidává prvky jako dynamické světlo (při postupu skrz jeskyni) nebo lépe vykreslené stíny. Při jednom úkolu na zmiňovaném ostrově dostane hráč možnost shlédnout celou lokaci seshora – a věru, je to něco. Vzdálenost vykreslování je opravdu úžasná.

Digitální distribuce – budoucnost?

PlayStation Store je po boku Xbox Market Place jednou z cest, jak dostat do herní konzole nějaký hratelný obsah. Kromě dem je řeč například o plných verzích her, skvělým příkladem je onlinovka Warhawk, která se mimo jiné díky její digitální distribuci stala jednou z nejstahovanějších plných her na PS Store. Recenzovaný díl Ratcheta, Quest for Booty, stojí na rozdíl od zmiňovaného Warhawku peněz o dost méně – 15 dolarů je opravdu nic. Pokud takto bude distribuce série Ratchet & Clank Future pokračovat, dostaneme za cenu jedné hry osm kratších, ale plnohodnotných her. Možná by nebylo špatné využívat digitální distribuce i do budoucna: Steam mají PC hráči, proč by tedy nemohli mít něco takového i konzoloví hráči?

Ratchet & Clank Future: Quest for BootyBohužel, i přesto je tento Ratchet pořád stejný jako jeho předchůdci a nenabízí nic moc nového a nevídaného. V Quest for Booty si také hráč musí zvyknout na absenci Clanka a počítat s pomalejším pohybem, vrtulka totiž ve hře docela chybí. Naštěstí už je hra zbavena všech těch přihlouplých mini-her, v nichž musíte s Clankem projít k nějakému spínači nebo udělat něco, co by Ratchet nedokázal.

Nic tedy nevytrhuje hráče z děje, vedlejší úkoly jsou totiž vesměs vázány v prvé řadě na příběh a všechno kolem něj: kupříkladu hned jeden z prvních questů, kdy musíte zprovoznit všechny turbíny na větrných mlýnech, aby měl ostrov zase zaručenou dodávku energie. Jakmile tento úkol splníte, na nábřeží se otevře malá kopule, do které potřebujete velký šroub. Ten si koupíte od pašeráka na pláži, který vám poté nabídne nové zbraně a pomoc při plnění dalších misí. Navíc je v Quest for Booty možnost ovládat rozhovor – tedy vybrat si, jak odpovíte na otázku. To pak ovlivní, jaký úkol dostanete.

Ratchet & Clank Future: Quest for BootyNový Ratchet & Clank se rozhodně povedl, vezmeme-li v potaz, že stojí v přepočtu něco kolem 254 korun. Digitální distribuce je budoucnost a nejslavnější série Insomniacu by na tom mohla dost dobře profitovat.

Tento díl stále neukončil příběh, a tak do příštího pokračování mají tedy vývojáři načatý děj a záleží jen na nich, jestli nějak vylepší herní mechanismy.

Hráče totiž stále omílaná hratelnost jednou opravdu přestane bavit. Nicméně u teprve druhého Ratcheta na PlayStationu 3 se tento fakt dá ještě s mávnutím ruky prominout. Hratelnost, grafika a příběh se drží zajetých kolejí, jen té trvanlivosti je škoda.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 111 čtenářů

Témata: Playstation 3, Steam, Xbox


Nejčtenější

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Další z rubriky

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.