Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ready 2 Rumble Boxing – Round 2

  12:00aktualizováno  28. února 10:59
Box, některými proklínaný a zavrhovaný, si cestičku k počítačovým hráčům příliš často nenajde, proto každý pokus sledujeme dvakrát tak pozorněji. Rumble Boxing mimo jiné nabízí propracovaný systém tréninku, ale nás spíš zajímalo, jak se boxuje přímo v ringu. A výsledek je...

Ready2Rumble Boxing: Round 2

Kromě oblíbeného hokeje a fotbalu se jiné sporty neobjevují už v takové frekvenci, proto je nasnadě, že mě zpracování boxu, navíc na GBA, velice zajímalo. Upřímně, myslíte si, že má v herním ztvárnění co nabídnout hra, ve které jde "pouze" o to rozbít několika soupeřům - pořádnými údery rukou – ústa? Rumble Boxing, prostý jakéhokoli úvodu, nám vlastně ani nic jiného nepředvádí, avšak jenom o tom mlácení do soupeřů to také není. Každý správný sportovec musí pořádně trénovat, pokud chce dosáhnout nějakého výsledku a nejinak by si měl počínat i hráč.

Rumble Boxing obsahuje tři základní režimy – arcade pro rychlou hru, kdy rovnou vlezeme do ringu a zkusíme své štěstí. Následuje režim přežití, který ocení zejména zkušenostmi ostřílení hráči, neboť se postupně utkávají s dalšími a dalšími soupeři, aniž by se jim léčila energie. Nicméně jako nejzajímavější možnost se mi jeví až volba šampionát, jež v sobě zahrnuje již zmíněný trénink a svého svěřence si vedete k vítězství takříkajíc od plenek. Vybranému charakteru sice nechybí bojový duch, ale to ostatní, třeba síla a rychlost, mu jaksi schází a proto před každým turnajem podstupuje některý z tréninkových programů dle vlastní volby. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti – tak nějak zní chytrá poučka a v případě Rumble Boxing platí dvojnásob. Trénink totiž spočívá v posilování, kdy například zvedáte činky, či taktickém boxování na cíl; naopak cvičení o pozici dál si cení rychlosti. Zůstává čistě na vás, v jakém odvětví podniknete vyčerpávající cestu vedoucí k zlepšení v dané oblasti.

Ready2Rumble Boxing: Round 2

Trénování v sobě svým způsobem ukrývá druhou část hry a předesílám, že byste se měli rovnou pořádně připravit na rychlé mačkání všech tlačítek na GBA. Po předchozích zkušenostech se skutečně jedná asi o nejnáročnější hru, jejíž dlouhodobé hraní inklinuje k – jak to říci a neurazit – silnému opotřebení tlačítek. Dejme tomu vzpírání – v této disciplíně střídavě mačkáte A a B a délkou stisku vyjadřujete výkon, jež by měl být optimální. Tedy ani hodně, ani málo. Vaše snažení vám samozřejmě indikuje graf, čili vždy přesně víte, jak dobře (špatně) si stojíte. Po vypršení časového limitu přijde procentuální hodnocení s komentářem a následně to trochu důležitější – body zkušenosti přerozdělené do jednotlivých schopností (ty jsou tři). Ale nejenom vzpíráním se "udělá" nejlepší boxer a tak na řadu přicházejí disciplíny, v nichž musíte pružně a rychle reagovat na požadovanou událost. Například se vám ukáže symbol pravého háku a vy byste měli stisknout příslušná tlačítka. Když se vám nezadaří, ztratíte body, ale hra samozřejmě nebere žádné ohledy a pokračuje nezávisle na vašich reakcích dále. Některé z těchto tréninků vám přejdou rychle do krve, ale u hodně z nich se můžete trápit déle. Chvilku mě to bavilo, ale je jasné, že i přes jistou variabilitu cvičení mačkáte v podstatě jen co nejrychleji tlačítka, což se posléze odráží i na celkové zábavnosti. Upřímně – chyběla mi nějaká silnější motivace.

Slušelo by se podotknout, že Rumble Boxing nespadá do kategorie těch nějak extra vážně pojatých boxerských klání, protože ve výběru nalezneme i takové exoty jako robota a podobné "nepravděpodobné" rohovníky. Mé experimenty Ready2Rumble Boxing: Round 2 ukázaly, že v podstatě příliš nezáleží na počáteční volbě, protože charakter boxera se utváří až během hry. Nicméně je nasnadě, že těžký sumo obezita spoléhá na sílu úderu, zatímco šlachovitý človíček těží ze své rychlosti. I tak se mi ale osvědčil robot coby relativně vyvážený charakter. Mimochodem, jste-li žena, mám pro vás dobrou zprávu – nemusíte hrát za chlapa, protože výběr zahrnuje i závodnice "něžného" pohlaví. Ale jak říkám, na volbě nezáleží, protože buďto se vám ovládání dostalo do prstů a vyhráváte s jakýmkoli závodníkem turnaj za turnajem, nebo si s ovládáním nerozumíte a dostanete KO s robotem, ženskou, chlapem... s každým. A nenechte se mýlit, už první turnaje pečlivě prozkouší vaše kvality – ono to trvá docela dlouho, než někomu pořádně "naložíte". Já už skoro zuřil, než se mi podařilo skolit prvního týpka a vůbec nic nenasvědčovalo, že by se situace lepšila. Když už jsem vyhrál, zbývaly mi poslední milimetry energie, čili spíše než dobré boxerské schopnosti mi pomohla náhoda. Zato oponent – ten se v různých speciálech (speciální techniky) doslova vyžívá, zatímco já tápal nad tím, jak vykouzlit pravý hák.

Vlastní souboje mi přijdou poměrně matoucí. Probíhají 2D, ovšem ring se tváří všelijak, různě se posouvá a snaží se navodit 3D atmosféru. To by mi nevadilo, ba naopak, jenže arény, ve kterých se vše odestává, občas až přespříliš hýří barvami, že se v nich závodníci lehce ztrácejí. Problémová mi také přijde situace "tělo na tělo", protože postavy boxerů zmateně splývají – navíc se soupeř snaží jít za každou cenu proti vám, proto ani na taktiku moc prostoru nezbývá. V Ready2Rumble Boxing: Round 2 těchto situacích mi přijde logický spodní úder na bradu, ale ejhle, ten největší problém je právě v úderech. Připadá mi, že ovládání mi vůbec nerozumí a přestože mačkám adekvátní tlačítko, panák se na můj příkaz vykašle. Raději inkasuje ránu. Různé vzdálenosti zřejmě korigují použitelnost některých úderů, ale jak již padla zmínka, počítač si vede zatraceně dobře při bližším kontaktu. Trochu divně působí i krytí dvou pásem, čili kryjete-li si střed, počítač stejně většinou zaútočí na hlavu. Naopak útočíte-li vy, oponent většinou kryt vychytá správně a následným protiúderem kontroluje situaci.

No, jak vidno, Rumble Boxing rozhodně nepíše historii převratných her na GBA. Za zmínku stojí i "ruční" systém ukládání pozice přes vypisování dlouhých kódových sekvencí. Osobně bych nic nenamítal proti klasickému save, ale budiž. Ani v oblasti multimediálního zpracování nemá hra prakticky co nabídnout. Na to, že se téměř vše odehrává v ringu a několika tréninkových místnostech je hra graficky taková malá, průměrná chudinka, nemluvě o zvucích a hudbě. Předpokládám, že s boxem se asi zase dlouho nesetkáme, ale ani to mě nepřinutí, abych nad touto skutečností přivíral oči. Nepochybuji, že někteří hráči najdou harmonii v systému ovládání, která mě přijde silně nestandardní. Stejně jako absence multiplayeru, což je tedy doslova ostudné!

Ready 2 Rumble Boxing – Round 2
Výrobce/Distributor Crawfish Interactive / Midway
Platforma GameBoy Advance
Vibrace: ne
Ukládání pozic: passwordy
Multiplayer: ne
Verdikt: Průměrná záležitost, která při absenci multiplayeru ztrácí po čase své kouzlo - tedy v případě, že do tajů zdejšího boxování vůbec proniknete.
Hodnocení: 50%

Autor:


Témata: Posilování, Robot

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Místo střílení nácků v nové modifikaci Wolfensteina hladíte pejsky

Woof3D

Dost bylo násilí. Fanoušek vytvořil modifikaci původního Wolfensteina, kde místo kosení armády nacistů hladíte německé...

Další z rubriky

RECENZE: Civilization 6: Rise and Fall je poleva na dortu pro hračičky

Civilization 6: Rise and Fall

V dnešní době, kdy hernímu světu vládnou DLC a season passy, je klasický datadisk trochu jako zjevení a trochu jako...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz