Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Red Faction - kapesní vzpoura

  12:00aktualizováno  2. dubna 9:17
První vlaštovky v žánru FPS se konečně dočkali i majitelé N-GAGE. A věřte , že se jedná o ligu nejvyšší: U hráčů velmi oblíbený Red Faction v kapesní podobě. Navíc pod taktovkou Johna Romera.

Red Faction Akční hry z pohledu vlastních očí, neboli FPS jsou u hráčské populace velmi oblíbené a ceněné. A tak není divu, že se těchto her poslední dobou urodilo až nezdravé množství nejrůznější kvality a každý chce přispět svojí geniální myšlenkou a neotřelými nápady. Svého času se o to pokusila i firma Volition, která jako jedna z prvních dokázala vytvořit pro PS2 hru, která směle mohla konkurovat velkým PC doomovkám zvučných jmen. Navíc zakomponovala do hry dostatek skvělých nápadů, mezi nimiž vyčníval její Geomod, který umožňoval na svoji dobu téměř neomezenou destrukci okolí. Tím se nejvíce zapsala do hráčských srdcí a tak následoval druhý díl, který se pro mnohé stal určitou klasikou konzolové FPS scény. Teď se dočkali i majitelé kapesních přístrojů a my se podíváme, co se od dob prvního Red Factionu změnilo.

Boje na Marsu neutichly a vy se opět vžijete do kůže rebela Parkera, který jediný může zastavit utlačování ze strany mocné korporace. To, že na designu pracoval kdysi uznávaný John Romero, není ale na konečném výsledku nijak znát. Procházení zpočátku jednotvárných úrovní po rudé planetě, které si z hlediska designu jsou velice podobné, zřejmě hráče moc nenadchnou. První úrovně působí Red Faction velice stroze, a to jak na volbu barev, tak i co se týče zaplnění jednotlivých úrovní, kde kromě pár strážců na nic víc nenarazíte. Změna se projeví až po vstupu do obydlených komplexů, kde to již začíná být záživné a i zaplnění prostor je dostačující. Strážci se snaží chovat i inteligentně a pokud se cítí být v ohrožení, jsou schopní přivolat i posily, pokud nějaké ještě zbyly. Hlídací letky jsou pak velmi nebezpečné pro svoji palebnou sílu a rychlost, která pro vás může znamenat okamžitou smrt. Všelijaké počítače a terminály, kdy je na vás, abyste si díky nim zpřístupnili další cestu, to je již ohraná píseň. Lokace se pak snaží navodit dojem prostoru tak, že neprocházíte jen klasické jednopatrové úrovně, ale budete i přeskakovat po zničených ochozech do vyšších pater. Všelijaké harampádí v podobě různých bedniček či sudů, kde se některé z nich dají i zničit, je opět klasika a spíše bych se divil, kdyby se to zde neobjevilo. Ovšem to, co dělá Red Faction tím co je, zde chybí. Geomodu se zde tím pádem nedočkáme. Jistá náhražka je zde v podobě několika viditelných poničených zdí, které můžete odstřelit a tak se vám otevře nová cesta a nebo secrety v podobě munice, zdraví a samozřejmě několika druhů zbraní, které byly z původní hry zachovány.

Red Faction Zpočátku budete mít v ruce jen elektrický obušek a pistoli, abyste ale vzápětí získali brokárnu, granáty, c-4, granátomet atd. Velice šikovným pomocníkem pak je obranný štít, který se nacházel i v originální hře, ale tam jsem ho já osobně nevyužil. Zde je ovšem situace jiná a bez jeho využití byste se moc daleko nedostali. Tím se dostáváme i k určité strategii, kdy si skutečně budete muset rozmyslet, která zbraň je jak na koho účinná. Možná je to i určitým nedostatkem munice pro určitý druh zbraní, takže šetření je na místě. Hra se tím dostává do kategorie obtížných, což je možná zapříčiněno i ovládáním, které přeci jen pro takovéto hry není zcela ideální. Je ale určitě skvělé, že máte na výběr mezi ovládáním automatickým a manuálním, kdy ta druhá volba je určena pro ty největší tvrďáky v oboru. Rozvrženo je tak, že na numerické klávesnici chodíte, strafujete, skáčete, střílíte a měníte zbraně a směrovým křížem se rozhlížíte. Automatické ovládání je pak vyřešeno daleko přístupněji a připomíná tak hraní FPS her na GBA. Jenže opět si budu stěžovat na absenci shiftových kláves, alespoň na volbu úkroků, které zde budete využívat velice hojně. To samé se dá říci o chybějící klávese rychlého otočení, která by se v některých momentech velice hodila.

Red Faction Po technické stránce tomuto titulu, pokud pominu úvodní pasáže, nemůžu nic vytýkat, hra působí více než dobře, i když některé úrovně se svojí architekturou opakují a volba barev chtěla navodit atmosféru Marsu a kovových jednoduchých staveb, které sloužily spíše jen jako sklady, nežli obydlí pro lidi. Výbuchy, jiskry a podobné drobnosti pak byly dotvořeny v rámci možností výkonu, a tak od toho žádný zázrak čekat nemůžeme a buďme rádi alespoň za to. Zvuková kulisa je pak vyvedena velice dobře a i když se prezentuje velmi jednoduchým motivem, který se stále opakuje, dokáže navodit drsnou rebelskou atmosféru.

Co ještě dodat. Možnost dát si pár zápasů v deathmatchi je zajisté lákavé, ale na druhou stranu nevím, kolik majitelů N-Gage se sejde, aby si zapařili Red Faction. První vlaštovka FPS, speciálně určena pro Nokii, je tedy na světě a i když má některé neduhy, jistě se objeví další, které ukáží, jaké možnosti tento přístroj má.

Red Faction
Výrobce/Distributor Monkeystone / THQ
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: bluetooth, 2 hráči
Verdikt: Na jednu stranu nemá dosud Red Faction konkurenci, na stranu druhou jsme od něj čekali daleko více, ale i tak se jedná o nadprůměrnou hru.
Hodnocení: 60% (info)

Autor:


Témata: Mars (planeta)

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...



Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

Další herní Tomb Raider už je oficiální, vyjde 14. září

Shadow of the Tomb Raider

Vydavatel Square Enix krátkým videem oficiálně oznámil, že se letos dočkáme nového dílu legendárního Tomb Raidera. Lara...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.



Najdete na iDNES.cz