Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řekl už Half-Life 2 své poslední slovo?

  12:00aktualizováno  1:32
Myslíte si, že Half-Life 2 ždíme vaše herní mašiny až nadoraz? Sami autoři vědí, že tomu tak není, a proto chystají něco speciálního. Těšíte se!? Podrobnosti v článku.

Half-Life 2 O tom, jaký bude Half-Life 2 a hlavně o tom, jaké bude mít hardwarové nároky toho bylo řečeno a napsáno vskutku hodně (samozřejmě myslím ještě před tím, než vyšel). Nejednoho fanouška zalil pot poté, co se dozvěděl, kolik bude muset investovat do svého miláčka, aby mu na něm HL2 slušně běhal. Byly tedy vyprázdněny kasičky a snad každý kdo hrál (hraje) HL2 má nějaký docela dost nabušený stroj, a to je přesně to, čeho chtějí ve Valve využít.

Hned od začátku bylo autorům jasné, že v HL2 rozhodně nedosáhly grafických výšin, kterých by byli schopni, takže se rozhodli pro vytvoření bonusového levelu s názvem The Lost Coast. Hned ze začátku je nutné zveřejnit hardwarové požadavky tohoto kousku: 3.2GHz procesor, 1GB RAM a nějakou z nejlepších dostupných grafických karet. Už podle názvu je jasné, jaké prostředí si vybrali. Jde o pobřeží plné různých skalisek - s vesnicí a kostelem. Je to oblast plná všech možných mokrých objektů, zástupců přírody, architektury a tak podobně. Cílem bylo vybrat si pokud možno co nejnáročnější prostředí a dodat mu co nejrealističtější vzhled. Počínaje vodou a konče stavbami, rozpitvanými až na jednotlivé cihly. Přestože obrázky jsou k dispozici, platí to pouze pro magazín PC Gamer, ale očekávejme, že si to Valve brzy rozmyslí.

Hned od začátku bylo autorům jasné, že v HL2 rozhodně nedosáhly grafických výšin, kterých by byli schopni, takže se rozhodli pro vytvoření bonusového levelu s názvem The Lost Coast.

Half-Life 2 Jenže tohle není ani zdaleka všechno. Hlavním lákadlem a devizou tohoto levelu má být „světlo.“ „Ve všech současných hrách, Half-Life 2 v to počítaje, je naprosto nesprávně zacházeno s osvětlením,“ řekl Victor Antonov z Valve. Součástí toho, jak hra vypadá, je nesrovnalost mezi nebem, osvětlením a odrazy – nevypadají jak mají. Jediný způsob jak to vyřešit je, udělat přesně to, co dělá kamera, a to je dynamická změna expozice. Když je pohled do tmavých míst, je všechno zesvětleno a naopak na světlých místech je vše ztmaveno. Když si například vezmete fotografii nebe, zjistíte že všechno ostatní je „tmavší.“ Při tvorbě tohoto levelu bylo snad každé místo překresleno v několika různých stupních osvícení. Robin Walker, designér Valve, poznamenává: „tohle bude mít obrovský vliv na to, jak se budou hrát počítačové hry.“ Představte si, že skočíte z nějakého tmavého místa přímo na sluneční světlo. Co se stane? Budete oslepen, přesně jako v reálu, a po tu dobu, než se vaše oči přizpůsobí, nebudete nic vidět. Co se pak stane, když například vejdete do kostela, který je jen lehce osvětlen skrze mozaikové okno, které je najednou roztříštěno na milion kousků střelbou a vy, zákeřně oslepen, budete stát proti nepříteli, kterého nevidíte a on vás zasypává střelbou!? Aby nebyly zmiňovány jen nevýhody, dá se to docela dobře použít třeba při skrytí v tmavém koutku. Ale i kdyby nebyly žádné výhody, je to obrovský krok směrem k realitě a to rozhodně stojí zato.
Autor:


Témata: Half-life, Valve

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

Mobilní Fire Emblem Heroes vydělal za první rok téměř 300 milionů dolarů

Fire Emblem Heroes

Free 2 play mobilní taktická hra na hrdiny Fire Emblem Heroes vydělala za první rok 295 milionů dolarů.

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Americký politik chce zavést vyšší daň na násilné hry

Grand Theft Auto 5

Po střelbě ve škole na Floridě se opět objevují návrhy na omezení prodeje videoher.

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz