Repasované PC - muzika za málo peněz

  • 13
Často se stává, že potřebujete další samostatný počítač, který by plnil nějakou nenáročnou funkci (router, firewall, přenosný psací stroj, sestava určená ke hraní starších her). Kupovat nový stroj je řešení drahé a neefektivní - lepší je sáhnout po nějakém repasovaném stroji.

Často se stává, že potřebujete další samostatný počítač, který by plnil nějakou nenáročnou funkci (router, firewall, přenosný psací stroj). Kupovat nový stroj je řešení drahé a neefektivní - lepší je sáhnout po nějakém repasovaném stroji.

Poklady za pultem
Počítače se v bazarech prodávají od nepaměti. Až donedávna se však jednalo o záležitost vesměs živelnou - bazarové zboží se značně lišilo kus od kusu jak typově, tak co se spolehlivosti týče. Nikdy jste si nemohli být jisti tím, co ten který počítač u původního vlastníka zažil a ani záruky poskytované prodejci nestály za moc - pokud ve skladě nenaleznete dva stroje stejné, těžko se vám budou definovat zákaznicky atraktivní záruční podmínky.

Fenoménem posledních let jsou však výprodeje zařízení, která velkým firmám zůstala po generační obměně hardwaru. Do sítě prodejců se tak za mizivé ceny dostalo značné množství typově unifikovaných (a v drtivé většině případů značkových) počítačů a komponentů. Netrvalo dlouho a v inzertních médiích se začaly objevovat první inzeráty nabízející prodej těchto použitých sestav za velmi výhodné ceny. Vzhledem k množství kusů, kterým prodejci disponovali, bylo snadné zajistit rozumně dlouhou (většinou půlroční) záruční lhůtu - případné opravy či výměny nečinily servisním technikům větší problémy.

Co kupovat
Nejatraktivnější repasované zboží představují zejména notebooky. V současné době jsou doslova „hitem“ sestavy s procesorem 486 DX2/50, TFT displejem, 20 MB RAM a 810 MB pevným diskem, které lze pořídit za ceny okolo 10 000 s DPH. I přes obstarožní procesor dovede taková sestava posloužit jako nenáročná mobilní kancelář, ať již na platformě Windows 3.1 nebo mnohem stabilnějším Linuxu (repasované mašiny si o Linux přímo říkají). Pro příznivce DOSových her je pak takový notebook věrným společníkem při nudných víkendových výletech s rodiči na chatu - pár hodin hraní Dooma , Indiho 4, či Duny 2 dovede spravit náladu snad každému hráči. Výkonnější typy s CD-ROM mechanikami zvládající i neakcelerované Windowsovské hry jsou také k mání, ale jejich ceny se pohybují od dvaceti tísíc výše. „Technologický vývoj“ repasí jde však kupředu takovou rychlostí, že během příštího roku můžeme očekávat razantní pád cen i u těchto relativně silných sestav.

Riskantnější, ale neméně atraktivní kategorii tvoří samostatné repasované monitory. Při jejich nákupu je nutné několikanásobné ujištění o „zdravotní nezávadnosti“ - chvějící se přesvětlený obraz totiž dokáže po několika hodinách spolehlivě odrovnat i jinak ostříží zrak. Škála úhlopříček repasovaných monitorů sahá od miniaturních 14“ (většinou stojí méně něž tisíc korun, ale jinde než u serverů by se používat neměly), přes 15“ (očekávejte cenu okolo dvou tisíc a využití jako druhý monitor např. pro sledování TV na počítači) až po sedmnáctipalcové kusy s cenou pod pět tisíc korun (někdy se objeví opravdu výhodná nabídka okolo tří tisíc). Nejčastěji prodávané značky jsou EIZO a SONY, ale každý další upgrade u velkých firem může vrhnout na trh jiný typ. Podle zkušeností hráčů lze na kvalitním repasovaném sedmnáctipalcovém monitoru pracovat bez problémů i v rozlišení 1024*768 - obraz je stabilní, věrný a nebliká. Použitý monitor se tak může stát zajímavou alternativou k nově pořizované levné herní sestavě.

Neuspokojeni neodejdou ani ti, kteří touží po prostém starším desktopu pro linuxový router s firewallem a nějakými těmi síťovými utilitkami. Rozumně vybavená značková Pentia s 14“ monitorem se dají pořídit pod 10 000 korun, ale jejich koupě skrývá jedno riziko - některé značkové stroje mají „svérázně“ řešenou hardwarovou architekturu, což může činit problémy během upgradů (např. výměně síťových karet) nebo při hledání vhodných ovladačů. V této kategorii se také vyplatí zvážit nákup „kusového“ bazarového no-name stroje, který poslouží stejně dobře. Našlo se také dost nadšenců (zejména bratrských dvojic), kteří si doma postavili z repasovaných strojů vlastní síť, po které neustále hrají Dooma, Quaka a C & C. Za poloviční cenu nového herního počítače tak lze pořídit celou síť pro pravidelná multiplayerová klání v herních klasikách.

Ostražitosti není nikdy dost
Před koupí repasovaného počítače či komponent je nutné ověření jejich základního technického stavu. Rozhodně trvejte na funkčním předvedení výrobku, o který máte právě zájem, vyplatí se také souběžně porovnat několik typově shodných kousků - případné neduhy tak snáze odhalíte. Budoucí problémy může signalizovat i vzhled výrobku - například monitor, jehož plast je silně „poznamenaný“ cigaretovým kouřem, bude k případným závadám způsobeným prašným prostředím náchylnější než jeho kolega z nekuřáckého pracoviště. O pečlivosti kontroly stavu notebooků zas ledacos napoví případné nečistoty v záhybech plastového krytu. Obecně platí, že nákup použitých věcí je svým způsobem sázka do loterie, která se ale v tomto případě více než vyplatí.


Témata: Linux, Loterie, Notebook, Sony