Repro: DeskTop Theater 5.1Digital Dolby

  12:00aktualizováno  18. října 9:24
Vzhledem k tomu, že nejen nejrychlejším procesorem, výkonným grafickým ackelerátorem či množstvím operační paměti živ je hráč počítačových her, rozhodli jsme se zrecenzovat špičkovou reproduktorovou sestavu Cambridge SoundWorks DeskTop Theater 5.1Digital určenou jak pro pařany, tak pro náročné uživatele libující si ve sledování filmů v digitální kvalitě (DVD).
Cambridge SoundWorks DeskTop Theater 5.1Digital po vybalení

S příchodem DVD-ROM mechanik pro osobní počítače a DVD filmových titulů bylo jasné, že spotřebitelé budou ke kvalitním zvukovým kartám žádat také špičkové reproduktorové soustavy schopné zprostředkovat reálný zvuk v digitální kvalitě. Subwoofery spolu s předními reprobednami a zadními satelity, což mohly být dva nezávislé repro-systémy zapojené díky dvěma výstupům (line-in a rear-in) ze zvukových karet Live!, vyhovovaly všem náročným hráčům volajícím po 4.1 kanálovém Dolby Pro Logic zvuku, avšak milovníci filmů, které se na DVD nosičích hojně rozšířily ve všech kvalitních videopůjčovnách v České republice neustále volali po Dolby Digital - tedy 5.1 kanálovém zvuku, jehož zprostředkování v praxi vypadá tak, že máte subwoofer, dva zadní satelity (vpravo a vlevo), dva standardní reproduktory (vlevo a vpravo) a jeden centrální "repráček", který si umístíte na nebo pod monitor tak, aby vyvolával dojem, že zvuk se line přímo z obrazovky. No a tyto touhy vyslyšeli mimo jiné i lidé z Cambridge SoundWorks a přišli na trh se svou kvalitní sestavu DeskTop Theater 5.1 Digital. No a díky AT Computers, která nám tento skvost zapůjčila k testování, jej můžeme představit i vám.

Ve chvíli, kdy si pořídíte tohoto "drobečka", budete jistě překvapeni. Krabice větší než kartonový obal na počítače ve skříních miditower rozhodně vyvolá údiv ve vaší tváři, stejně jako její hmotnost, avšak vězte, že uvnitř se toho skrývá opravdu hodně. Posuďte sami:

  • 1x 20ti Wattový subwoofer (36x20x17 cm)
  • 5x malých krychlových satelitů (8,5x8,5x8,5 cm)
  • 1x dekódovací modul/ovládací panel
  • 2 podstavce na zadní satelity
  • 6 malých stojanů na satelity Kartonový obal Cambridge SoundWorks DeskTop Theater 5.1Digital
  • Kabeláž (výstup do repráčků a subwooferu - 2x 5m, 4x3 m + kabely pro připojení ke zvukové kartě a MPEG2 dekodéru)
  • Instalační CD pro SB Live! a CD s hudbou
  • Šroubky, úchytky a lepící pásky pro uchycení satelitů na ta správná místa
  • Podrobné manuály pro sestavení podstavců, správné zapojení celé sestavy a její používání (tzv. referenční příručky)

    Už soupis věcí naznačuje, že Cambridge SoundWorks DeskTop Theater 5.1Digital bude kvalitním kouskem nabízejícím špičkový zvuk, takže ještě než si tento fakt potvrdíme a dokážeme jej, řekněme si stručně vlastnosti tohoto reproduktorového systému:

  • Dolby Digital 5.1
  • 20ti Wattový Subwoofer
  • 5 mikrokrychlových reproduktorů s výkonem 49 Wattů
  • Rozsah 20-20.000 Hz
  • Dolby Digital dekodér s 24 bitovým konvertérem na analogový výstup
  • Analogový vstup line-in a rear-in pro přední a zadní zvuk
  • Digitální vstup SPDIF a DIGITAL DIN pro digitální vstup zvuku do reproduktorového systému

    Instalace Cambridge SoundWorks DeskTop Theater 5.1Digital bude pro obyčejného uživatele docela náročná, avšak věřte, že výsledný efekt bude stát za to. Nejprve je nutné z první krabice složit stojany na zadní satelity, následně si vybalíte samotné reproduktory, zapojíte je pomocí kabeláže do ovládacího modulu a umístíte je podle zapojení (vpředu vpravo, uprostřed, vlevo a vzadu vpravo a vlevo) na příslušná místa v místnosti, kde máte počítač a kde necháte své uši oddávat se jedinečnému zvuku z beden se linoucímu (ech, omlouvám se, zní-li to básnicky, ale kdo Theater 5.1Digital slyšel na vlastní uši, jistě chápe). Abych ale nepředbíhal - rozmístíte po místnosti jednotlivé satelity, pod stůl postavíte subwoofer a začnete zapojovat dekódovací modul do počítače. Nejprve line-in a rear-in kabely a potom digital-in/SPDIF + DIGITAL DIN kablík pro přenos digitálního zvuku, neboť je jasné, že ani se sebelepší reproduktorovou soustavou z analogového vstupu zvuk v kvalitě Dolby Digital prostě neuděláte. Mikrokrychlové satelity a ovládací modul Pak už jen stačí zapojit ovládací panel, který po zapojení všech jedenácti "drátků" připomíná spíše telefonní ústřednu, do zásuvky, nastavit parametry zvukové karty a pustit si nejprve nějakou písničku v MP3 formátu (to aby byl přechod z předchozí sestavy plynulý), zahrát si hru podporující prostorový zvuk a poté si pustit DVD film.

    Obrovskou zbraní recenzovaného reproduktorového systému je bezesporu ovládací panel. Ten totiž umožňuje spoustu věcí. Už samotné ovládání hlasitosti je vynikající, vezmeme-li v úvahu, že můžete ovlivňovat hlasitost celé soustavy, centrálního reproduktoru (pod či nad monitorem), subwooferu a zadních satelitů. Ovládací modul dále obsahuje několik užitečných tlačítek, díky nimž si můžete nastavit, přehráváte-li zrovna hudbu (zde je možno buď zvuk rovnoměrně rozprostřít po místnosti nebo poslouchat klasické stereo - hudbu linoucí se pouze ze dvou satelitů), dále hrajete-li hry a chcete-li tedy spíše čtyřbodový surround zvukový výstup v kvalitě Dolby Pro Logic, nebo sledujete-li film a tudíž je pro vás nejdůležitější 5.1 kanálový Dolby Digital. Toto je možné přepínat navíc tlačítkem Dolby surround, ovládací panel pak dále nabízí tlačítko Audio Mode měnící kvalitu reprodukovaného zvuku v případě volby "stereo" či "music", oceníte také Speaker Test, díky němuž si můžete jednoduše dle libosti nastavit hlasitost zvuku (celé sestavy, centrálního reproduktoru, zadních satelitů a subwooferu) a pro ty, kteří při poslechu písní musí občas vyřídit i nějaký ten hovor je tu tlačítko Mute, kterým bez jakéhokoliv zasahování do hlasitosti celé sestavy až do jeho opětovného stisknutí všechny satelity umlčíte. Za user-friendly ovládání a množství funkcí si tedy sestava zcela oprávněně zaslouží hodnocení 97% - zatím jsem neviděl v reálu, v odborném tisku ani na internetu nic lepšího.

    Zadní satelity na stojanech a kartonový obal

    Ačkoliv jsme server zaměřený převážně na počítačové hry, to první, co budu u Cambridge Soundworks hodnotit je dojem z poslechu hudebních nahrávek. Ten byl velmi dobrý, dokonce bych řekl, že funkce "music" která navozuje pocit, že skupina hraje všude kolem vás, ještě vylepšuje kvalitu nagrabovaných MP3 souborů, jde-li o CD hudební nosiče, pak jen málokterá domácí aparatura dokáže reprodukovat zvuk v tak vysoké kvalitě, jako Cambridge SoundWorks DeskTop Theater 5.1Digital. Pět reproduktorů je skutečně znát, ovšem nenechte se zmýlit, i stereofonní výstup do pravého a levého předního satelitu je velice kvalitní. Jedinou výtku bych měl k horšímu ovládání hloubky a výšky, samotný ovládací modul dokáže pouze přidávat hloubky (tyto pak z větší části plynou ze subwooferu a z menší části ze satelitů samotných) a jen kvůli této (v tomto případě však docela závažné) chybičce dostává sestava za přehrávání hudby 85%.

    Jak už jsem řekl, druhým hodnoceným prvkem budou počítačové hry. Kvalitu zvuku jsem testoval v mnoha žánrech (akční, RPG, strategie, automobilové závody, sport...) a nutno říct, že podomácku složená sestava 4+1 reproduktorů s analogovým line-in a rear-in vstupem nedokáže zprostředkovat tak kvalitní zvukový výstup, jako Cambridge SoundWorks a je jedno, máte-li na ovládacím panelu navolenou funkci "music", "fourpoint" (tato se doporučuje pro hry) nebo máte prostě všeobecné nastavení. Jediné, co vás může mást, je v případě akčních her hlasitost zvuku linoucího se z centrálního reproduktoru, která mate hlavně v prostorové orientaci, naopak v případě NHL 2000 toto zcela jistě oceníte, neboť komentář uslyšíte jakoby přímo z monitoru a dění na kluzišti, stejně jako reakce diváků, budou zprostředkovávat zbylé čtyři satelity. Kvalita výstupního zvuku je dobrá, absence nastavení výšek a hloubek tentokrát tolik nevadí, jedinou vadou na kráse je občasné zmatení v souvislosti jednak s tím, Pohled na zadní stranu ovládacího modulu / konektory že hry nejsou dělány pro 5.1 kanálový Digital-Dolby výstup a jednak s tím, že samotný ovládací modul mnohdy nedokáže ať již analogový či digitální vstup správně dekódovat v plné kvalitě, což ovšem běžný uživatel opět nepostřehne a v zápalu hry se to navíc ztratí. Jediné, co postřehnete, je fakt, že zadní satelity hrají tak nějak potichu, ačkoliv jejich hlasitost máte na dekodéru nastavenou na maximum. Hodnocení Cambridge SoundWorks za přehrávání zvuku ve hrách je tedy 90%.

    Přehrávání 5.1 kanálového Digital Dolby zvuku ve filmech uložených v digitální kvalitě na DVD je bezesporu největší předností testovaného reproduktorového systému. Já sám jsem měl možnost srovnávat toto pouze s analogovým výstupem ze čtyřech reproduktorů a jednoho subwooferu na mé předchozí sestavě, avšak při přehrávání filmů z DVD při správném nastavení ovládacího modulu a dobře rozmístěných satelitech máte pocit, jako byste byli přinejmenším v kině, ne-li přímo na místě, kde se film natáčel. Zde se teprve naplno ukazuje přednost centrálního satelitu (já osobně jej mám umístěný uprostřed v horní části monitoru), kdy hlavní důraz je kladen právě na něj, avšak při akcích se střídají zvukové efekty a jejich hlasitost v ostatních repráčcích v závislosti na jejich umístění v rámci děje probíhajícího na monitoru počítače. K dokonalosti už tak chybí pouze projektor přehrávající film na velké bíle zdi v tmavé místnosti, případně plazmatická obrazovka s úhlopříčkou minimálně 3 metry :o). Za kvalitu reprodukovaného zvuku z DVD dávám sestavě 95%.

    Čelní pohled na ovládací modul + satelity

    Závěrem se zmíním o kvalitě zvuku jako takového. Jak už z předchozích řádků vyplynulo, Cambridge SoundWorks DeskTop Theater 5.1Digital na mě udělala opravdu hodně velký dojem (dokonce takový, že jsem ji musel vlastnit (a mám ji :-)) za každou cenu). Kvalita reprodukovaného zvuku je výborná a výkon, ač by se to na první pohled vzhledem k velikosti reproduktorů nemuselo zdát, dostatečný. Když máte hlasitost systému nastavenou na polovinu, vaše ušní bubínky trpí a pokud byste ji dali na maximum, myslím si, že byste tím zaprvé vysklili okenní tabulky a zadruhé by (alespoň v mém případě) pár vteřin poté čekalo na chodbě několik důchodců s výhružně zdviženými berlemi nad hlavou, pokud by je ovšem styl a hlasitost hudby nesložila. Vezmete-li v potaz, že prostorový zvuk je, na rozdíl od mnohých konkurenčních Dolby Pro Logic či Dolby Digital sestav, výrazný a zapomenete-li na nastavování výšek a hlasů, přičemž se budete spokojit se skvělou střední tónovou hloubkou, můžete si být jisti, že si lepší reproduktorovou sestavu pro přehrávání vícekanálového vzuku ke svému počítači prostě pořídit nemůžete. Sestavě Cambridge SoundWorks DeskTop Theater 5.1Digital tedy uděluji finální hodnocení za kvality zvuku i celek jako takový 95%, přičemž kromě spousty výše vyjmenovaných kladů jsem našel pouze dva zápory - nemožnost nastavit si výšku a dále cenu 10.300,- Kč, která je však úměrná kvalitě pořizované soustavy.

    Reproduktorovou sestavu Cambridge SoundWorks DeskTop Theater 5.1Digital nám za účelem testování laskavě zapůjčila firma AT Computers, Ostrava.

  • Autor:
    • Nejčtenější

    Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

    Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

    Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

    Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

    Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

    Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

    Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

    V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

    Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

    Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

    Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

    Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

    Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

    Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

    Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

    Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

    Akční letáky
    Akční letáky

    Všechny akční letáky na jednom místě!

    Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

    Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

    Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

    Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

    Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

    Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

    Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

    S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

    Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

    Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...