Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Resident Evil: Apocalypse

  12:00aktualizováno  2:08
Do kin přichází pokračování rozporuplného filmového zpracování konzolové série Resident Evil. Překonal svého předchůdce nebo se jedná o další propadák, těžící z herní licence? To se dozvíte v naší recenzi.

Transfer počítačové hry na plátno a naopak obvykle nekončí happyendem. Až na čestné vyjímky jsou výsledné filmy tuctovými béčky a propadáky a u her to donedávné doby platilo taktéž (zde přišel jakýsi zlom u strategie Battle for the Middle-Earth). Proto jsem již od prvního dílu filmu Resident Evil neočekával nic světoborného, hlavně v době po představení Matrixu bylo troufalé očekávat lepší scifi akční film.

Alice vs. Jill

Souboj dvou žen aneb kdo z koho? Zatímco v prvním díle Resident Evilu se po boku Milly Jovovich objevila Michelle Rodriguez, ve druhém díle ji sekunduje Siena Guillroy v roli drsné policejní vyšetřovatelky. Právě s ní se setkáme v prvních minutách filmu, kdy své kolegy poučuje o nutnosti střílet zombie do hlavy a nabudí tak dojem převlečeného Bruce Willise z Pátého Elementu.

Jakmile se však na scéně objeví Milla se svým matrixoidním stylem boje, je Jill se svým bojovým repertoárem odsunuta do pozadí podobně jako Michelle v prvním dílu. Avšak perspektivní policejní důstojnice toho může řici ještě hodně, spekuluje se, že v závěrečném pokračování filmu bude právě ona osobou, kdo ze "souboje žen" odejde coby vítěz.

Kritici přijali film hodně vlažně a ani přítomnost Milly Jovovich na tom nic nezměnila; veřejnost se rozdělila na dvě skupiny. Ty, co film zatratili a ty, kteří film pojali jako oddychovou akční podívanou. A právě to, do jaké skupiny se řadíte, by mohlo ovlivnit vaše subjektivní hodnocení.

Do kin tedy po dvou letech doráží pokračování s příznačným názvem Apokalypsa. Apokalypsou můžeme rozumět totální destrukci Raccon city nebo také, dle některých názorů, filmové zpracování. To se naštěstí od prvního dílu změnilo k lepšímu. Stále se jedná o bezduchou akci, avšak umně doplněnou lekavými momenty, které navodí pocit scifi-hororu, ač levnějšího pojetí, tak stále dobře sledovaného. 

Děj filmu nás zavede opět do Racoon City spojovaného s tajným výzkumem nejmodernější, nejbohatší a nejmocnější korporace na světě - Umbrelly. V prvních několika minutách se divák seznámí s tím, co se odehrálo v prvním díle. Nehoda ve výzkumném středisku uvolní do ovzduší virus, který má za následek mutaci buňek. Z nakažených lidí se začínají stávat zombie, toužící pouze po potravě. Naštěstí je vysláno zvláštní komando, aby smrtící zkázu zastavilo dříve, než bude pozdě. Bohužel, jak zjišťujeme na konci prvního dílu, snaha byla zbytečná. Zde také začíná Apokalypsa, respektive o několik hodin dříve. Umbrella corporation v rychlosti odváží své vědecké pracovníky do bezpečí a dříve než by v Čechách dojeli policajti k nehodě, je město obehnáno zdí bránicí občanům uniknout z epicentra nákazy.

Při transportu vědců však dojde k autonehodě a dcera jednoho z vědců zůstane ve městě smrti. Právě ona se stane propustkou filmových hrdinů na svobodu. Zatímco se lidé marně pokoušejí prokousat "odbavovací" frontou a dostat se tak z kontaminovaného města, objevuje se Alice v pusté ulici, dekorované siluety hořících aut a poletávajících kusů novin z články o chodících mrtvolách. Návaznost na první díl je pojata vcelku dobře. Ti, kteří jej neviděli jsou vtaženi rychle do děje a ti, kteří film viděli zase nabydou pocitu, že ví o něco více než ti druzí.

Podstatným rozdílem je také to, že druhý díl se odehrává větší mírou v exteriérech. Tento počin již nenavazuje klaustrofobickou atmosféru, ale dává vám rozhodně větší prostor k zfilmování zajímavých scén. Toho bohužel režisér Alexander Witt nedokázal využít a až na vyjímky nepřinášejí rozhodně nic co by ještě někde nebylo. Bohužel se to dotklo i závěrečného souboje, který se sice odehrává venku, ale působí hodně laciným a suchým dojmem, ale o tom až dále.

Resident Evil: Apocalypse Resident Evil: Apocalypse Resident Evil: Apocalypse

Speciální komando S.T.A.R.S

Drsná policistka Jill Valentine

Hlavní hrdinové pohromadě

Příběh pomalu nabírá slušné tempo, nakažených je čím dále tim více a je vysláno zvláštní komando aby město vyčistilo. Bohužel, i zde se scénář zadrhává v podobě totálně zbytečných, až skoro komických scén. Např. když Jill bojuje s dalšími dvěma lidmi v kostele proti několika nestvůrám, dojdou náboje a začíná odpočítávat poslední sekundy svého života, vletí do místnosti na motorce Alice a několika ranama situaci vyřeší. Tomu říkám ale náhoda, nemyslíte? I když od amerických akčních filmů se takové to okamžiky dají očekávat, rozhodně mi připadají v dnešní době zbytečné, nebo spíše bych použil slovo trapné.

Druhým rušícím elementem je černošský bezdomovec, který využívá sitace ke svému vlastnímu prospěchu a očividně mu nedochází, že koketovat s mrtvými prostitutkami není životu bezpečné řešení. Ostatně osobně postavy ulehčující dění svými rádoby vtipnými hláškami v tomto druhu filmu zrovna moc nevítám, přestože jsem se v okamžiku, kdy Nemesis postřílí policejní jednotku a on pronese "Respect", docela pobavil. Někteří možná namítnou, že právě lehčí atmosféra možná některé kritiky přiměje ke kladnému hodnocení, neboť nebudou brát tento film vážně, já jsem ovšem tajně doufal, že by se druhý díl Residentu mohl nést ve více temnějším a vážnějším duchu.

O čem jsem se zatím nezmiňoval je Nemesis. Fanoušci hry určitě zajásají, když se na plátně objeví monstrum vyzbrojené rotačním kulometem a raketometem. Vše ničící programovatelný výsledek mutace T-Viru se několikkrát střetne s Alice. Po menších potyčkách si divák uvědomí, že buď je Alice od mládí vychovávaná jako supermanka nebo zde hraje prim něco jiného. Co to je zde rozepisovat nebudu, abych vám nekazil filmový zážitek, avšak s ničím se nemá přehánět a i zde autoři polévku trochu přesolili.

Milla Jovovich

Milla Nataša Jovovich se narodila před 29 lety na Ukrajině jako dcera ruské herečky a ukrajinského lékaře. V raném dětství její rodina emigrovala do USA, kde začala záhy svojí kariéru. Od 11 let se objevuje pravidelně na obálkách modních časopisů, je tváří firmy L'Oreal, vydala dvě cd a hrála v několika filmech. Posledním jejím úspěchem je založení módní značky Jovovich-Hawk a není třeba pochybovat o tom, že nám Milla ještě neřekla poslední slovo.

Nerealističnost k filmovým plátnum patří, obvzlášt jedná -li se o akční sci-fi, čehož dokázal využít Matrix. Zde by ale mohli autoři trochu slevit a umírnit svoji fantazii, i když na druhou stranu More Actions, jak avizuje plakát, zde skutečně jsou.

Závěr filmu se line v klasickém stylu, žádná neočkávaná překvapení, rychlé vysvětlení událostí a závěrečná bitka, kdy v Nemesisu procitnou staré vzpomínky a city k jisté osobě a jistě si dokážete domyslet jak vše dopadne.

Z této recenze můžete nabýt dojmu, že má film pouze samé zápory. Kritikou jsem nešetřil avšak budeme -li hledat, skutečně najdeme i zajímavé scény a další klady filmu, ke kterým patří třeba zatím nezmiňovaná hudba, kterou má na svědomí Elia Cmiral. Zvuková kulisa dobře doplňuje dění a třebaže ji většinou nevěnujete pozornost, v jistém momentě vám, jak se říká, sama vleze do ucha. Soundtrack k filmu by se mohl stát celkem zajímým cd ve sbírce posluchače tohoto žánru.

Jako další klady bych uvedl občas překvapivé herecké výkony a ačkoliv se s Millou Jovovich nesetkáváme tak často v akčních filmech, nutno říci, že je to universální herečka schopná hrát snad cokoliv od komedii až po scifi. Nesmím zapomenout ani na Sienu Guillroy, která na začátku filmu působí dosti namyšleně, postupem času ji však klesá optimistická nálada k bodu mrazu, aby na konci filmu opět nakopala svým nepřátelům patřičně jejich sedací svalstvo. O zbytku herců se dá hovořit jako o průměru, nikdo se výrazně nepředvedl ani v dobrém ani ve špatném světle, snad jen jako perličku bych zmínil, že si zde svou roli zahrála i dívčina, hrající v prvním dílu Red Queen, svoje humanoidní ego. 

Resident Evil: Apocalypse Resident Evil: Apocalypse Resident Evil: Apocalypse

Díky chaotickým záběrům toho
v bojích moc nepochytíte.

Člověk, stojící za nákazou

Zachránivší se člen komanda
Umbrelly

Závěrečný verdikt by mohl vyznít z předchozích odstavců recenze nepříznivě. Ale není tomu tak. Na filmu je cosi, co vás nutí mu nedat hodnocení horší než je průměr a tím je možná pocit toho, že vše co uvidíte je nutné brát z pohledu "amerického konzumního diváka" neočekávajícího nic než akci, krev a výbuchy. Po tom je Resident Evil: Apocalypse zajímavým snímkem, u kterého si odpočinete a užijete si spousty akčních scén. Konečné hodnocení budiž bráno s rezervou, nemáte-li rádi filmy tohoto charakteru, klidně si od výsledku dvacet procent odečtěte a naopak přiznivci Milly, kteří ji chtějí vidět v roli drsné dívky si mohou pár procent přihodit.

Hodnocení BonusWeb: 68 %, Filmpub: 3/5, Premiere: 1/5, Cinema: 60%

Autor:


Témata: Bezdomovec, bitka, Virus

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

Deset slibných her, které zapadly na herním svátku E3 2018

Satisfactory

Letošní E3 se nesla ve znamení velkých her, což se podepsalo na nedostatku pozornosti věnované menším projektům. Ori a...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz