Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Resident Evil Revelations 2 je napínavý hororový seriál

aktualizováno 
První epizoda očekávaného akčního hororu Resident Evil Revelations 2 je tu. Překvapila, pobavila, a i když nevyděsila, nalákala na pokračování.
80

Resident Evil Revelations 2

Platforma: PlayStation 4
Výrobce: Capcom

  • Příjemná akční hratelnost novodobé RE podoby
  • Skvělá kooperace
  • Gradující příběh, umně rozdělený na pokračování
  • Dobré postavy
  • Režim Raid
  • Trapně velké ukazatele
  • Sporná prostředí

Slušný začátek nového dílu nejslavnější hororové série. Nabízí zábavnou akci, zajímavé postavy a příběh, který graduje tak, že epizodické pojetí hře sedne.

Herní karta

Resident Evil Revelations 2 | foto: Capcom

Epizodický formát videoher je forma, která se až na výjimečně úspěšné výjimky stále úplně neosvědčila. Přesto se Capcom rozhodl, že u Resident Evil Revelations s pořadovým číslem dvě jde o ideální podobu hry. Nevěřili jsme, obávali jsme se toho, ale naše obavy se po zahrání první epizody s podtitulem Penal Colony rozplynuly jako mlha nad tajuplným ostrovem, na kterém hrdinové známé ságy v první epizodě zažijí drsný boj o holý život.

Na pokračování? Ano! A my se ani nezlobíme

Už první díl podsérie nejpopulárnějších herních hororů, která vyplňuje dějové mezery mezi posledními řadovými díly, se nesl v duchu seriálu. Jednotlivé epizody u původně handheldové záležitosti Resident Evil Revelations, jež si postupně našla cestu i na velké konzole, od sebe rozdělovaly videosekvence „v minulém dílu jste viděli.“ Teď si budete muset na pokračování počkat celý týden. A světe div se, my se nezlobíme. Příběh totiž neodhaluje mnohé a šponuje zápletku na maximum až k závěrečnému „pokračování příště.“

Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony
Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony

Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony

Vítej zpátky, Claire

Příběh se točí kolem čtyř postav, jejichž cesty se do velkého finále jistě protnou. Začíná na večírku nevládní organizace TerraSave, která poskytuje humanitární a lékařskou pomoc při boji s bioterorismem. Maskovaní únosci berou do zajetí starou známou Claire Redfieldovou, která se v hlavní dějové lince předvedla naposledy v Resident Evil: Code Veronica z roku 2000, takže fanoušci její přítomnost ocení. Společně s ní je unesena i Moira Burtonová, dcera Barryho Burtona, jednoho z hlavních hrdinů originálního Resident Evil.

Resident Evil Revelations 2

Barva strachu

Obě hrdinky se probírají na ostrově umístěném bůhvíkde. Jsou zavřeny ve zchátralém vězení, ve kterém se šourají zombie a mutanti. Jenže už to, že nebyly zabity, ale uneseny, znamená, že s nimi chce někdo hrát špinavou hru. Z vězení jsou sice za doprovodu děsivého a záhadného ženského hlasu propuštěny, ale na rukou mají náramky, které mění barvu podle jejich nálad. Když svítí zeleně, jsou v pořádku, oranžová značí úzkost, blikající červená pak strach, svítící červená pak mutaci. Uvidíte, jakými barvami vám bude ovladač DualShock 4 zářit.

Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony
Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony

Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony

Nerozlučná dvojka

Stejně jako v posledních dílech, i zde budete postupovat ve dvou. Buďto sami se zálohou v podobě umělé inteligence, nebo ve dvou na rozdělené obrazovce. Umělá inteligence není špatná, dokonce dokáže pomoci, ale jde stále o počítačem řízená skripta.

Živý spoluhráč je lepší a nutno poznamenat, že kooperace je v Resident Evil Revelations 2 skvělá. Jeden kryje druhému záda, a to i když třeba nemá střelnou zbraň. Role a schopnosti jsou totiž v druhých Revelations přesně rozdělené. A obě postavy se dobře doplňují.

Claire je akční hrdinka, ohání se kolem sebe střelnými zbraněmi i nožem na blízko. Své zbraně si navíc stejně jako Barry může vylepšovat. Její parťačka Moira se střelných zbraní štítí, ohánět se může pouze páčidlem, které může využít i k odblokování nejrůznějších zabarikádovaných dveří. Stejně tak je zručná i s baterkou, kterou odhalí ukryté předměty, které se v boji se zmutovanou havětí hodí. Oslepit s nimi může i nemrtvé. Zároveň poskytuje Claire lékařskou pomoc, pomocí obvazů dokáže zastavit její krvácení.

Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony
Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony

Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony

Zombie vs. holčička v noční košili

Později se ke slovu přihlásí i samotný Barry, jehož přítomnost ocení především fanoušci celé série. Někdejší člen jednotky S*T*A*R*S* je ozbrojen ještě lépe než Claire. Nepřátele srazí jako ona i zezadu během jediného útoku.

Jeho doprovod je nápaditý. Jde o malinkou dívenku v noční košili jménem Natalia. Ta sice není nejsilnější, ale zombie dokáže zahnat cihlami, které hází i s nimi dokáže mlátit kolem sebe. A i zombie praštěná cihlou do hlavy se odporoučí do pekel. Navíc je malinká, vejde se do malých průlezů, kde obvykle přepne nějaké tlačítko a podobně. K tomu má zvláštní schopnosti. Infikované vidí i přes zdi, může na ně Barryho upozornit, což z ní dělá skvělého pomocníka.

Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony
Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony

Resident Evil Revelations 2 - Penal Colony

Žádný horor, ale slušná akce

Protivníci v Resident Evil Revelations 2 jsou roztodivní. Jde o klasické zombie, bizarní mutanty, zmutované obří katy, vybuchující bloby na zemi i přerostlé brouky. Příšery vypadají zajímavě, někdy i děsivě, ale rozhodně vás nepolekají.

Resident Evil Revelations 2 přináší klasickou novodobou podobu série. Hra je svižná, postavy disponují rychlými úskoky a ještě rychlejšími otočkami. Už jsme si asi na novodobé pojetí série zvykli, hra odsýpá, je svižná a má spád. Jde prostě o střílečku v hororovém prostředí.

Fotogalerie

Vizuálně navíc sice nejde o žádný top, ale hra za chodu vypadá vážně k světu. Výkon PlayStation 4 zaručuje stabilní rychlost 60 snímků za vteřinu, ostré textury a jejich barvitost. Z technického hlediska jsme spokojeni. Ozvučení navíc není špatné.

V hlavní hře se dočkáte atmosférického hučení a nenápadných motivů, zatímco ve vedlejším Raid módu hraje muzika elektronického rázu. To, co hru shazuje, jsou trapné šipkové ukazatele, které poukazují na zjevné předměty. Rozhodně v hororu, stejně jako v akčním hororu nepotřebujete vidět obří šipku, která poukazuje na klíč.

Sporná prostředí

Prostředí jsou mnohem zajímavější než loď z prvního dílu. Úvodní věznice je děsivá, atmosféra v ní čiší ze všech stran a i pozdější lesy jsou strašidelné. Návrh úrovní už tak nápaditý není, působí dost umělým dojmem.

Hra je však celkově zábavná, má spád a i když na normální obtížnost trvá tři hodiny, možná o něco déle, zabaví dostatečně. V jejím podání se navíc na další epizodu, která následuje za jeden týden, budete těšit. Resident Evil se předvedl v nové formě, které jsme nevěřili. Nicméně nás přesvědčil o tom, že má tato podoba něco do sebe. Tak zase příště za týden.

Režim Raid

První ze čtyř epizod Resident Evil Revelations 2 je takovou malou ochutnávko toho, co celá hra nabídne. Vyjma první příběhové epizody však hned zpočátku nabízí zábavný režim Raid. Jde o kombinaci arkádové střelby a hry na hrdiny. Jde totiž o akci v různých prostředích, kde po zasáhnutí nepřítele uvidíte počet hitpointů znázorňujících zdraví, které jste mu zásahem ubrali. Za splnění úkolů navíc získáváte zkušenosti, nové zbraně a další věci. Jde o střílečku ve virtuálním prostředí, ve které se postavíte zombie i jejich zvětšeným variantám. Stejně tak vás čekají nemrtví oplývající elementárními útoky jako oheň, led a další.Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 31 čtenářůNejčtenější

South Park: Fractured but Whole
Pšoukání se časem omrzí i v South Parku. Recenze Fractured but Whole

Populární seriál Městečko South Park se vrací v ambiciózním herním zpracování a ani tentokrát své předloze ostudu nedělá. Kromě třaskavé nálože záchodového...  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Grand Theft Auto Online
Rockstar vysvětlil, proč GTA 5 nedostalo žádné příběhové přídavky

Navzdory všem očekáváním nedostalo Grand Theft Auto 5 žádný příběhový přídavek a veškerá podpora autorů se soustředila pouze na on-line složku. Znamená to, že...  celý článek

Další z rubriky

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Inner Chains
Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.