Za jednorázové vstupné hrajete až do zavíračky. Vítejte v retro herně

  • 25
Když vášeň přeroste v posedlost, vznikají mnohdy obdivuhodné projekty. V případě Jana Orny a jeho týmu je to láska k arkádovým automatům, která vedla až k založení muzea. Projekt je prý vůbec největším v Evropě a oproti tradičním hernám se v něm za jednorázové vstupné pobavíte klidně i celý den.

Návštěva muzea ArcadeHry je výtečným výletem do herní minulosti. Tedy pokud ho objevíte. Herna se totiž nachází ve vesnici Červený Újezd, kde jsme nenarazili na jediné značení. S ohledem na umístění však cesta z hlavního města zabrala jen necelých čtyřicet minut. Nachází se totiž v okrese Praha-západ.

Muzeum objevíte poblíž novostavby Hradu Červený Újezd. Před ní je klidné šedé parkoviště, které v porovnání s děním v herně vytváří ostrý kontrast. Po vstupu do muzea vás totiž obklopí směs barev a roztodivných zvuků. Kvalita akustického doprovodu je sice prehistorická, zároveň je však i tolik charakteristická právě pro éru starých automatových her. A spíše než posměch vyvolá pocit nostalgie.

Ze všech stran se linou výstřely, ozývají se výkřiky virtuálních postav a doprovází to jednoduchá digitální hudba. Atmosféru tak společně se sytě zabarveným osvětlením dotváří i pestrá změť zvuků. Ta však nijak neobtěžuje a vnímáte ji spíše jako přirozenou součást prostředí.

Řada automatů nabízí ovládání, které si u počítače či konzole zpravidla nevyzkoušíte.

Někdy je nutné vypnout proud

Herna je rozdělená do dvou pater, v nichž majitel stroje seřadil podle roku výroby. V přízemí například objevíte automaty z dob dřívějších, kterým vévodí klasický stolní tenis Pong. Ten se s číslovkou 1974 pyšní označením nejstarší exponát. Vůbec nejnovější záležitostí je pro změnu taneční hra Dance Dance Revolution Extreme, vyrobená v roce 2001.

Nabídka je pestrá a všechny stroje si můžete vyzkoušet. Automatů lze v herně objevit celkem 125 a pobavit se lze například u her sportovních, bojových i u rozličných simulátorů. Pamětníky jistě potěší řada klasik, jakými jsou například hry Space Invaders, Golden Axe, Mortal Kombat, House of Dead či Metal Slug.

Bonusweb

Na Facebooku

Prostor pobere zhruba 200 osob a otevřeno bývá od pátku do neděle, kdy návštěvnici mohou za jednorázový poplatek hrát celý den. Cena pak závisí především na věku. Předškolní děti mohou čas v muzeu trávit bezplatně, děti do patnácti let utratí 80 korun a vstupenka pro dospělé vyjde zhruba na dvojnásobek.

Vstup se sice dvě hodiny před koncem pracovní doby zlevňuje, ale zavřít pak hernu pro majitele může představovat problém. "Někdy se stává, že dokonce musíme shazovat jističe. Chlapci nechtějí odcházet ani po dvojím upozornění, že pracovní doba skončila. Je to smutné, ale musíme to tak dělat," vysvětluje provozovatel muzea Jan Orna.

Taneční hra Dance Dance Revolution Extreme z roku 2001 je vůbec nejnovějším strojem.

Konec byl vlastně začátkem

Pořizovací náklady

Za standardních podmínek vyjde jeden stroj na 10 až 50 tisíc korun. Automaty v arkádovém muzeu však často pocházejí z aukce, kde je tým obstarává v dezolátním stavu. "My to pořizujeme o něco levněji. Kupujeme totiž poškozené kusy a nemáme problém si je opravit. Ale stojí to nějaký čas a nějaké prostředky," vysvětluje provozovatel.

Celý projekt začal sběratelskou vášní Jana Orny. Ten v roce 2004 začal shromažďovat staré herní konzole, ale třeba i klasické počítače jako ZX Spectrum a společně s nimi také arkádové hry. Pořízení herního automatu tak vnímal jako ideální završení své lásky k této éře. Když však stroj v roce 2005 zakoupil, zamiloval si ho a začal sbírat i arkádové automaty.

"Nejdřív to samozřejmě zaplnilo mou garáž i garáže všech mých kamarádů. A postupně to začalo narůstat do tak obludných rozměrů, že už bylo třeba vymyslet, co s tím dál," popisuje Jan Orna vznik projektu. Podobné hry prý zbožňoval již od dětství a v maringotkových hernách svého času hrával od rána do večera.

Návštěvníci majitele překvapili

Podobných heren je v Evropě hned několik. Jan Orna však své arkádové muzeum označuje za vůbec největší provozovnu na starém kontinentu. Ačkoliv byly její začátky pomalé, lidé si díky internetové reklamě cestu do herny najdou. Projekt si tak dva roky po otevření vydělá na provoz a dokonce i na nákup nových strojů. Co však majitele překvapuje, je složení návštěvníků.

V souladu s původními plány jsou to nejčastěji třicátníci, byť věk ještě v rozmezí deseti let kolísá. "Ale chodí sem neuvěřitelný počet žen," tvrdí Jan Orna. Lidé arkádové muzeum navštěvují se svými drahými polovičkami a jako páry si návštěvu velmi pochvalují.

Za den se v prostorách vystřídá zhruba padesát až šedesát lidí. A není se čemu divit, koncept projektu je nezvyklý a je to příjemně interaktivní výlet do minulosti. Pokud tedy do herny zavítáte za teplých dnů, lehce v ní strávíte příjemné odpoledne.

V prostorách se totiž netopí, a v období mrazů tam tedy není příliš útulno. Muzeum se proto otevírá teprve v půlce března a během listopadu opět na půl roku zavře své brány.

Koncept i projekt samotný jsou však pojaty sympaticky a návštěvu lze jen doporučit. V muzeu se mohou pobavit děti i dospělí a návrat na místo činu plánujeme i my. Arkádové muzeum je zkrátka krásný způsob, jak zafinancovat svůj koníček.