Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Revoluce podle Sony: lízátko se změní ve štětec i zbraň

aktualizováno 
Pohybové ovládání od Sony nabízí nové možnosti hraní. Na trhu se objeví už v září.

Společnost Sony předvedla svůj největší trumf pro konec letošního roku. Jmenuje se PlayStation Move a je to nový systém ovládání. Využívá v prvé řadě pohybů samotného hráče. "Lízátko" od Sony se v rukách uživatele promění v golfovou hůl, luk, štětec i meč. Do prodeje se v Evropě dostane letos 15. září, v cenách od 39,99 euro (zhruba 1030 Kč).

Systém tvoří tři části: základní ovladač, přídavný ovladač a kamery PlayStation Eye. Dohromady to na první pohled dává sestavu značně podobnou tomu, co máme k dispozici u konzole Wii od Nintenda. Díky několika rozdílům je řešení od Sony podle dosavadních zkušeností o dost přesnější. A navíc se chystají pro Move hry, které vypadají lépe než nabídka Wii.

PlayStation MovePřímou konkurencí pro Move je ovšem Kinect od Microsoftu. Ale i nad ním řešení od Sony zatím vítězí. A to jak podle dosavadních ohlasů, tak i podle toho, co bylo možné zahlédnout při prezentacích na herní výstavě E3 v Los Angeles.

Základní ovladač má zhruba tvar válce a vedle několika tlačítek vidíme na jeho konci výraznou barevnou kouli. Ta funguje jako indikátor pro kameru, která pozná, kde se ovladač zrovna nachází. Díky kameře je detekce polohy a pohybu přesnější než u Wii, kde tuto funkci plní jednoduchý infračervený senzor.

Přídavný ovladač je pak ekvivalentem takzvaného Nunchaku u Wii. Vedle dalších tlačítek včetně směrového kříže na něm najdeme především analogovou páčku, kterou je možné určovat směr v plném rozsahu 360 stupňů.

PlayStation Move PlayStation Move PlayStation Move

Dohromady získáváme kombinaci vhodnou například pro střílečky. Zatímco prostřednictvím přídavného ovladače se pohybujeme, ten hlavní slouží k intuitivnímu míření. Přesně tímto přístupem se snaží zaujmout i Wii, ale vyšší přesnost staví do role jasného favorita řešení od Sony.

Klíčem k úspěchu PlayStation Move by měla být i velmi dobrá odezva. Infračervený přenos na Wii má své limity. Ve hrách je často problém, když se ve vypjatějších situacích pohybuje kurzor na obrazovce se zpožděním za pohybem ovladače.

Tiger Woods pro PlayStation MoveZatímco u Kinectu je podle ohlasů rovněž patrné zpoždění, tak Move dokáže přenášet pohyby hráče do hry mnohem rychleji. Meče či jiné nástroje v rukou herních postav reagovaly na polohu i pohyb ovladače Move velmi uspokojivě. V ukázce hry Sorcery vypadalo přesně i "střílení" kouzel na dálku.

Hry pro příležitostné hráče i "pařany"

Velmi slušně to má Move rozjeto i na poli samotných her. Ve srovnání s Wii hry pro Move vypadají nesrovnatelně lépe. Nemluvě o žánrech či konkrétních titulech. Wii těží především ze specifického typu her vhodných pokud možno pro všechny a i Kinect od Microsoftu se zatím do značné míry prezentuje kolekcemi hříček pro široké publikum.

Tyto kolekce samozřejmě nebudou chybět ani u Move, ale Sony od začátku deklaruje, že chce něco nabídnout i zájemcům o "opravdové" hry. Využití tento nový ovladač najde například ve válečné střílečce SOCOM., zmíněné novince PlayStation Move jako pistoleSorcery nebo hopsačce Heroes on the Move, v níž se sejdou tři hlavní hrdinové z minulé generace PlayStation. Chystá se i speciální Move Edice vynikajícího Heavy Rainu

Fanoušci akcí z automatů se mohou těšit na nový díl střílečky Time Crisis. V souvislosti s ní pak potěší i oznámení první přídavné periférie pro Move, díky níž se z ovladače stane pistole.

PlayStation Move bude možné zakoupit v několika variantách. Základní balení, obsahující jeden ovladač Move, jednu kameru PlayStation Eye a startovací disk, přijde na 59,99 euro (zhruba 1550 Kč). Cena samostatného ovladače Move byla stanovena na 39,99 euro (zhruba 1030 Kč). Přídavný ovladač, označovaný jako Navigation Controller, bude samostatně stát 29,99 euro (zhruba 771 Kč). Kamera PS Eye bude k mání rovněž za 29,99 euro.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!Najdete na iDNES.cz