Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Risen: mistři v oboru RPG chystají kompaktní, ale volný svět

  0:02aktualizováno  0:02
Autoři série Gothic se rozhodli, že si založí vlastní sérii a podle všeho se jim to podaří ku spokojenosti právě fandů Gothicu.
RisenJsou tomu necelé tři roky, co vývojářské studio Piranha Bytes vydalo očekávané RPG Gothic 3. Reakce na něj snad ani nemohly být rozporuplnější. Hra byla neskutečně zabugovaná, ale ve své podstatě velmi dobrá a propracovaná.

Možná i proto, že přišel nazmar tak dobrý kus, se Piranha Bytes oddělili od nespolehlivého a příliš na pilu tlačícího vydavatele JoWood. A rozhodli se, že světu ukáží, jak dělají své řemeslo, když mají volné ruce a za zády jim nedýchá nikdo, kdo chce zase jednou stihnout vánoční trh.

Risen svou příbuznost se sérií Gothic nedokáže zastřít. Paleta barev, animace, design zbraní či brnění – to vše připomíná někdejší živnost Piranha Bytes. To samé platí pro začátek hry. RisenBezejmenný hrdina, jak jinak, ztrácí paměť, tentokrát po ztroskotání jeho lodi. Probouzí se pod rozbouřeným nebem na palmové pláži, kolem jsou trosky a mrtvoly.

Jedinou přeživší, sličnou Sáru, doprovázíme v tutoriálu skrz hustou džungli. Brzy ale náš doprovod zůstává v pohostinném domě a hráč se tak může vypravit do dalšího dobrodružství sám. Dále potká lupiče Neila, kterého poprosí o uklizení Sáry do zlodějského tábora. Alternativně ji ale můžeme předat i inkvizici, která na ostrově slouží jako svého druhu policie.

Možností je ale ještě více. Sára se dá nechat pohozená na pláži, přičemž i hráč se může vykašlat na tutoriál a vrhnout se přímo do hry. A to jsme teprve na začátku. Gothicovský gen se zkrátka nezapře: mnoho questů otevírá celou řadu způsobů, jak je splnit, včetně individuálních odměn. Herní volnost tu zkrátka hraje první housle.

RisenAle aby té volnosti nebylo zase příliš a aby se neproměnila v bezcílné bloumání krajinou, předá Neil hrdinovi jednoduchou mapu. Ta ukazuje v podstatě tři body, v nichž se dá odstartovat to pravé dobrodružství. Buď si vyberete zmíněný tábor banditů, přístavní město nebo sopečnou pevnost inkvizice.

Tím, že na těchto místech splníte určité klíčové úkoly, přimknete k jedné ze tří stran, které na ostrově působí, často s protichůdnými záměry. Logicky se jedná o zloděje, inkvizici a také mágy. Tím se dostanete nejen k rozdílnému repertoáru schopností, ale zároveň ovlivníte to, jakým způsobem se bude příběh dále vyvíjet.

Pakliže budete s prvotní volbou nespokojení, není třeba věšet hlavu. Přestup k jiné frakci je možný. Je však třeba se přes řadu úkolů vypracovat zase v hierarchii nové gildy, což stojí samozřejmě čas.

RisenPříběh Risen se dělí do čtyř víceméně samostatných kapitol. K nim náležící části herního světa jsou rozděleny magickými poli. Abyste se dostali do další zóny, je zapotřebí v aktuální oblasti absolvovat všechny hlavní questy. Jako odměnu pak dostanete portálový kámen, jenž kouzelnou zeď deaktivuje. Jelikož tím pádem ostrov pro hráče stále roste, budete postupně dostávat detailnější mapy.

Otevřené a vyřešené úkoly řadí Risen do deníku, kde se vždy můžete vrátit k důležitým dialogům či se podívat na splněné dílčí cíle. Z rozhovorů je nicméně nutné vyčíst, co je zapotřebí udělat v dalším kroku.

Tudíž nedostanete na jednom řádku přesně formulovaný cíl celého úkolu. Na druhou stranu se vám naRisen minimapě zobrazuje pozice zadavatele úkolu i dalších důležitých osob. Navíc si deník pamatuje místa všech obchodníků a učitelů, což je oproti Gothic 3 příjemný pokrok.

Je celkem jedno, k jaké frakci se přidáte, jedno je jisté – vrahy a monstra budete muset vyřídit stejně. Kromě klasických vlků a divokých prasat narazíte na ostrově na celou řadu neznámých, autory nově vymyšlených tvorů, například na ostnaté krysy. V ruinách se pohybují kostlivci a jakási obdoba gnomů.

Opicím podobní tvorové zase rozdávají opravdu mohutné a rychlé rány. Hlídají totiž obzvlášť hodnotné poklady. S orky, kteří hráli důležitou roli v Gothicu, se pro tentokrát musíte rozloučit. Nahradí je ale ogrové a rohatí grygerové. Ještě jedna humanoidní rasa by měla přibýt.

RisenBojový systém Risen je sice nový, ale velmi podobný tomu, který znáte z Gothic. Jen byl poněkud přepracován. V boji na blízko mlátíte levým myšítkem, tím pravým se kryjete, a to tím, co máte zrovna v ruce, tedy štítem nebo zbraní.

Podle toho, jaký směr při útoku zvolíte, provede hrdina různé bojové manévry, například kotouly do stran. Ty se ale musí nejprve naučit v podobě patřičného talentu. Pokud si vylepšíte boj mečem na druhou úroveň, budete moct přecházet z bloků do kontrů.

Na dalších úrovních se s dotyčnými zbraněmi učíte další kousky. Od pátého levelu dostante možnost řetězit více úderů do opravdu účinných komb. Na sedmé úrovni dokážete mečem provést mocný úder, který jde přes několik hlav soupeřů. Nositelé obouručních mečů je od devátého lRisenevelu udrží v jedné ruce, takže si do té druhé budou moct přibrat i štít. A na nejvyšší, tedy desáté úrovni, je možné řetězit jakkoliv dlouhá komba.

Boje se sice na první pohled mohou podobat těm z Gothicu, hrají se ale o poznání taktičtěji a působí propracovanějším dojmem, jakmile se do nich více ponoříte. Samozřejmě, proti divokým prasatům není třeba užívat taktiky, ale například proti ogrům či opičím tvorům je potřeba postupovat velmi obezřetně a využívat veškerý bojový repertoár.

Královskou disciplínou jsou pak bitky proti lidským soupeřům. Jejich kvalitu poznáte už podle postoje a toho, jak drží svou zbraň. Podle svého bojového umění pak sahají ke zhruba stejným schopnostem, jako hráč. Tyto boje si užijete skutečně naplno, zejména s meči a štíty stojí za to.

RisenAbyste plně ovládli nějaký způsob boje, je třeba se přimknout k frakci, která ho vyučuje. Pro rozené bojovníky to bude inkvizice. Milovníci čarodějnictví pochopitelně skončí pro změnu u mágů. Tento cech je totiž naučí ovládání tří základních elementů: ohně, ledu a magie. Z nich se pak rekrutují různá obranná či útočná kouzla.

Vedle elementárních kouzel jsou tu ale i další čáry máry, například vyvolávání kostlivců válečníků, případně zrychlení vlastního běhu či úderní síly. Nesmí chybět ani teleportace na různá místa.

Kouzla u mágů fungují na bázi run a samozřejmě dostatečného množství magické energie. U zlodějů a inkvizitorů se kouzlení omezuje na nalezené a jednorázově použitelné svitky. Ty se dají ale i vyrábět.

RisenMagie se dá využít i velmi inteligentně při plnění questů. Například v podzemních katakombách, kde je třeba přejít lávovou propast. Díky levitaci žádný problém. Nebo se potřebujete dostat do uzavřené místnosti, do níž ale vede malá díra ve zdi. Tak proč se neproměnit v kraba? Prostřednictvím telekineze zase pohnete nejrůznějšími páčkami i na dálku. Pokud takové schopnosti nemáte, budete se muset spolehnout na konvenční metody.

Autoři připravují skutečně žijící svět, v němž se obyvatelé, ale i zvířata a monstra řídí podle denního koloběhu. Věrni gothicovské tradici navíc chystají spoustu záležitostí k objevování. Pozorní a schopní hráči se tak budou moct náležitě obohatit. Ty největší poklady se skrývají v Risenuzavřených truhlách, jež je zapotřebí otevřít pomocí určitého talentu a navíc ještě minihrou. Kromě toho se můžete těšit na vlastní výrobu zbraní i brnění. Stejně tak nebude chybět alchymie.

Risen vypadá zkrátka výborně. Autoři mají ještě zhruba tři měsíce na dokončení, ale už teď se zdá, že půjde o titul, kterým měl být původně Gothic 3. Jistě, jde o určitou nadsázku, jelikož svět nebude tak obrovský. Ale možná o tom to je. Velikost není vždy lepší než propracovanost.

Risen tak připomíná spíše herně a graficky velmi vylepšený Gothic 2 s mnohem lepším ovládáním, magickými hádankami, taktickými boji a opravdu fascinujícím, do detailu propracovaným světem, jenž zve k prozkoumávání a dobrodružení.

Autor:


Témata: bitka


Nejčtenější

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Další z rubriky

Nedd for Speed: Payback
Přesně jako Rychle a zběsile. První dojmy z Need for Speed: Payback

Vyzkoušeli jsme nový díl oblíbené závodní série a jsme více než spokojeni. Payback je perfektní arkáda s důrazem na příběhovou složku.  celý článek

Assassin’s Creed: Origins
První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky můžeme uklidnit, Origins jsou přesně...  celý článek

Assassin’s Creed: Origins
Královna Kleopatra a zrození asasínů. Velký speciál o Assassin’s Creed: Origins

Že letošní Assassin’s Creed bude zasazen do starověkého Egypta, nebylo žádným tajemstvím. Oficiální oznámení uskutečněné v rámci herního svátku E3 však...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.