Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Robin Hood v počítačových hrách

  12:00aktualizováno  26. listopadu 4:24
Nedávno jsme vám přinesli recenzi na vynikající Commandos klon Robin Hood: The Legend of Sherwood. Hra je to opravdu vynikající, ale často se setkáváme s názorem, že je vůbec prvním zpracováním příběhů tohoto slavného zbojníka v interaktivní podobě. Není tomu tak, ostatně vůbec první Robin se objevil už v roce 1983…

Hra Robin Hood: The Legend of Sherwood, která si u nás nedávno získala hodnocení 86% a jen těsně přišla o razítko BW hit, je bezesporu vynikající a patří mezi nejpovedenější takticko-strategické hry a la Commandos. Když jsme ji recenzovali, byl jsem si vědom toho, že se nejedná o první hru na toto úzce stanovené téma, ale nebyl jsem schopen si vybavit více než jeden či dva starší tituly. Proto jsme pro vás podnikli malou výpravu do herní historie s cílem zdokumentovat jednotlivá zjevení slavného zbojníka na obrazovkách nejrůznějších herních systémů.

První pokusy
Robin Hood A začít můžeme v opravdovém herním pravěku. Už v první polovině 80. let se sympatický bojovník proti zlu zosobněném princem Janem a šerifem z Nottinghamu objevil v podobě počítačové hry, kterou vyrobila společnost Xonox. Jmenovala se prozaicky Robin Hood a byla určena původně pro systém Colecovision. Ještě ve stejném roce se objevila za sníženou cenu v kompilaci Robin Hood/Sir Lancelot pro stejný systém a vyšla její konverze pro Atari VCS, o rok později se pak objevila verze pro Commodore 64/128. Hráli jste pochopitelně roli Robina Hooda, ozbrojeného mečem a lukem s určitou zásobou šípů. Celkem ve čtyřech obrazovkách jste se na meče poprali se šerifovými muži v lese, sestřelovali strážné na hradbách jeho hradu a hledali uvnitř Marian a šerifovo naloupené zlato. Na konci hry jste byli obodováni podle rychlosti a dovednosti, s jakou jste hru prošli, takže nešlo rozhodně o zábavu na jedno zahrání.
Zajímavé odkazy: galerie screenshotů

Robin Hood Robin Hood Robin Hood

Král lupičů
Robin Hood: Prince of Thieves - GameBoy obal V 80. letech minulého století vyšly ještě dvě hry zbojnického zaměření pro Commodore 64/128. Jednalo se o jednoduchou akční arkádu (typický to osmibitový žánr) Robin of the Wood a adventuru z pohledu první osoby Robin of Sherwood. PCčkáři se v roce 1989 dočkali také dětské hry Peter Pan & Robin Hood Fairy Tale Factory. To je nepříliš zajímavá dětská hra, kde jste si vybrali jeden z dvojice charakterů v názvu, umístili ho do určitého prostředí a vymysleli příběh, který jste pak mohli uložit a přehrát, nebo vytisknout v textové podobě. Bohužel, objektů a jejich variací bylo málo, stejně jako prostředí a postav, takže byly příběhy značně omezené a hra se rychle omrzela. Navíc ani technicky nebyla nic moc. Mnohem zajímavější už je titul z roku 1991, původně určený systému NES (zkratka, která znamená Nintendo Entertainment System). Nese název Robin Hood: Prince of Thieves, což je jméno shodné s filmem, který v tomtéž roce spatřil světlo světa (hlavní roli hrál Kevin Costner). Není to pochopitelně náhoda – jedná se o klasickou licenci, která ale nedopadla zdaleka tak katastrofálně, jak je u her podle filmů obvyklé. Ve hře zažijete spoustu scén z filmu – útěk z vězení v Jeruzalémě, Robinův návrat na hrad v Locksley, boj s Malým Johnem, který se k němu později připojí, či únos Marian ze svatby. Časem se k vám připojí ještě Azeem, Duncan a bratr Tuck. Robin Hood: Prince of Thieves je primárně hrou akční, ale obsahuje i něco málo RPG a adventure prvků. Například hra obsahuje rozhovory s NPC postavami, které posouvají příběh, musíte se u svých zbojníků starat o vybavení a zbraně, získávají také zkušenosti a zvětšují se jim hitpointy. Hra obsahuje dva typy soubojů – hromadné bitvy a šermířské souboje muže proti muži. Kdybychom měli tento titul od Sculptured Software (distribuci obstaral Virgin Interactive) přirovnat k nějaké známější konzolové hře, byla by to co do systému asi Legend of Zelda – ač neradi, i sami tvůrci přiznávají, že se touto slavnou hrou nechali dosti "inspirovat". Prince of Thieves vyšel v roce 1992 v černobílé verzi pro handheld GameBoy, konverzi mají na svědomí BITS Studios.
Zajímavé odkazy: Prince of Thieves - screenshoty

Robin Hood: Prince of Thieves Robin Hood: Prince of Thieves Robin Hood: Prince of Thieves

Conquest of the Longbow
Robin Hood: Conquest of the Longbow - obal Rok 1991 přinesl ještě jednu hoodovskou hru – a nutno říci, že na dlouhou dobu nejlepší. Už jen to, že se jednalo o čistokrevou 2D adventuru, kterou měla na svědomí společnost Sierra On-Line, o něčem svědčí, ale rozhodující je fakt, že Robin Hood: Conquest of the Longbow je především skvěle hratelnou adventurou. Hra začíná v Robinově sídle v Sherwoodském lese, skoro všechny známé zbojnické postavy jsou již členy jeho bandy. Opět nešlo o nic jiného než o obranu lidu tyranizovaného neschopným princem Janem a zloduchem šerifem z Nottinghamu. Hra byla velmi historicky věrná a hlubší než jednoduché (byť rozhodně ne špatné) legrácky jako Leisure Suit Larry. Možná nejlepší bylo, že se nesnažila být za každou cenu vtipná – humor zde přítoment byl, ale v rozumných dávkách a celá hra stavěla na něčem jiném – na věrných historických reáliích a strhujícím příběhu. Zajímavé byly i mezihry, například přepadání šerifových a princových mužů nebo soutěž v lukostřelbě, komu se ale nelíbily, mohl si nastavit jejich obtížnost nebo je úplně vypnout. Podle toho, jaké jste získali skóre, měla hra několik konců. Grafika byla klasicky kreslená a na svou dobu průměrná, hudba vynikající, byť její technická úroveň dnes již nikoho pochopitelně neohromí.
Zajímavé odkazy: galerie screenshotů

Robin Hood: Conquest of the Longbow Robin Hood: Conquest of the Longbow Robin Hood: Conquest of the Longbow

Dobrodružství Robina Hooda
Adventures of Robin Hood - obal Roky 1992 a 1993 přinesly dva tituly, i když jeden z nich tak úplně novým titulem nebyl. Jednalo se o Crazy Nick's Pick: Robin Hood's Game of Skill and Chance. Tuto hru v devadesátém třetím vydala Sierra a nejednalo se o nic jiného, než takřka přesně vyripované arcade minihry ze hry Robin Hood: Conquest of the Longbow, prodáváné za budgetovou cenu šesti dolarů. Opravdu zajímavým titulem jsou Adventures of Robin Hood, které spatřily světlo světa o rok dříve (na svědomí je má firma Millenium). Jedná se o 2D izometricky viděnou akční adventuru, kde jste v roli Robina Hooda prozkoumávali okolí svého hradu a hlubiny Sherwoodského lesa, zachraňovali vesničany, kteří měli být oběšeni, zabíjeli šerifovy muže pomocí meče či luku a nabírali nové a nové zbojníky do své bandy. Pěkné bylo, že vesničané ve hře žili vlastním životem. Na jejich pozorování ovšem moc času nebylo, protože pokud jste nebyli dost opatrní, dovedli vám šerifovi muži jít pěkně nepříjemně po krku. Cílem celé hry bylo dobýt zpět svůj hrad v Locksley, který vám byl sebrán v intru. Adventures of Robin Hood vyšly ve verzích pro PC a pro Atari ST a patří k nejznámějším hrám s touto tématikou.
Zajímavé odkazy: galerie screenshotů, Classic Trash (chytrému napověz…)

Adventures of Robin Hood Adventures of Robin Hood Adventures of Robin Hood

Barevný Robin
Robin Hood pro GBC - obal Pak si herní vývojáři dali na dlouhou dobu pauzu a první hra s Robinem Hoodem v hlavní roli, která po této dvojici vyšla, byl až Robin Hood pro GameBoy Color v roce 2001. Jedná se o akční hru, ve které musíte s Robinem zachránit svou lásku Marian. Cesta k ní vede přes patnáct úrovní (přístupných na heslo), kde si to rozdáte se šerifovými muži pomocí nezbytného dlouhého luku, meče, či dubové hole. Na celou akci se díváme pohledem z ptačí perspektivy, pěkná je funkce automatického zaměřování, kterou pochopitelně využijete zejména při střelbě z luku. Hře nechybí ani trocha RPG prvků, které spočívají v rozhovorech s postavami a nakupování v obchodech. Celou tuto legraci má na svědomí tým Planet Interactive, publisherem jsou Light and Shadow Productions.
Zajímavé odkazy: galerie screenshotů

Robin Hood Robin Hood Robin Hood

Defender of the Crown
Až na rok 2002 a na jeden z posledních odstavců tohoto článku jsme si nechali hru Defender of the Crown, a to přesto, že se její původní verze objevila už na Amize a osmibitových počítačích a celkem se jí prodalo přes milion kopií. Letos ovšem vyšel nadmíru zajímavý remake této stařičké záležitosti, který disponuje prakticky stejným herním systémem, avšak obaleným do podstatně stravitelnějšího technického zpracování. Popisovat její herní systém by bylo nadlouho a ostatně mnohem lépe tak již učinil Vladan Růžička ve své recenzi, takže jen krátce: jde o to v roli saského lorda sjednotit Anglii po smrti Richarda Lví srdce pod svou vládou, oponenty vám jsou dva další saští a tři normanští páni. V jednotlivých tazích můžete spravovat svá území, bojovat, dobývat hrady či plnit mise zadané Robinem Hoodem, jehož pomoci můžete třikrát během hry využít. Hodnocení, které si u nás hra vysloužila, je pouhých 35%, ale nenechte se tím zmást: i ve verdiktu se hovoří o tom, že pamětníci si mohou přičíst 40% - zkrátka a dobře, všem, kteří hráli původní verzi nebo mají k tématu kladný vztah, budou se u Defendera dobře bavit.
Zajímavé odkazy: recenze, screenshoty, trailer

Legenda Sherwoodského lesa
Robin Hood Konečně zatím poslední hrou se sympatickým "zeleným mužíkem, co umí zatraceně dobře střílet z luku" je nedávno recenzovaný Robin Hood: The Legend of Sherwood, který mají na svědomí němečtí Spellbound Games (distributorem je francouzská firma Wanadoo). Od autorů Desperados právem můžeme očekávat klon zábavné taktické strategie Commandos s parádním grafickým zpracováním – a nic jiného ani Legend of Sherwood není. Ve čtyřiceti misích budete s komandem zbojníků přepadat šerifovy muže, výběrčí daní či nejrůznější bohaté obchodníky a plnit úkoly vztahující se k příběhu – zachráníte Stutleyho před oběšením, unesete Marian těsně předtím, než se stane ženou zloducha Guisbourna, zúčastníte se střelecké soutěže v Nottinghamu a na závěr si to rozdáte i se samotným šerifem. Hra je sice v některých momentech trochu stereotypní, ale i tak se jedná o vynikající zábavu na dlouhou dobu – o čemž snad dostatečně svědčí hodnocení 86%, které bylo hře v recenzi uděleno.
Zajímavé odkazy: recenze, screenshoty #1, screenshoty #2, screenshoty #3, screenshoty #4, patch, demo

Robin Hood Robin Hood Robin Hood

No – a to je zatím vše, přátelé. Rád bych celý článek uzavřel odstavečkem o nadějných připravovaných hrách s Robinem Hoodem, nicméně ani po usilovném pátrání v archívech novinkových serverů jsem žádnou další připravovanou zbojnickou hru nenalezl. Doufejme, že se brzy dočkáme oznámení nějaké opravdu parádní strategie (no dobře, nemusí to být nutně strategie… :o) se spravedlivým Robinem z Locksley v hlavní roli – a doufejme, že to nebude trvat o moc déle, než si ji budeme moci také zahrát..

Zdroje: Allgame, Moby Games, The Underdogs, Classic Trash a další…

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...Najdete na iDNES.cz