Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodí se první interaktivní televizní seriál na světě. Děj tvoří sami diváci

aktualizováno 
Autor mnoha úspěšných počítačových her chce zúročit své zkušenosti. Z televizních diváků udělá scenáristy.

wright_poster

Možná si říkáte, že byste dokázali vymyslet daleko lepší film nebo seriál, než jakými nás zásobují Kavčí hory a Hollywood. Nejste sami.

Sbližování kinematografie s videohrami je stále viditelnější. Fenomén amatérských filmů vytvářených ve virtuálním prostředí her, tzv. machinima, je tu už několik let a má za sebou řadu zajímavých děl.

Za opačný konec téma uchopil bývalý herní vývojář Will Wright, jehož tvorba sahá až do herního pravěku. Začátkem roku uvede na stanici Current TV (mimochodem, spoluzakládal ji bývalý viceprezident USA Al Gore) první televizní seriál, jehož děj ovlivňují sami diváci.

Jmenuje se Bar Karma, ale o čem má být, se zatím neví. Vypuštěné informace zmiňují zasazení k "mystickému rybníku baru na konci světa". To nezní moc konkrétně. Znám je naopak produkční proces slibující spoluúčast diváků:

1. Registrace: diváci se zaregistrují na webu seriálu.
2. Tvorba: zaregistrovaní účastníci navrhnou dějové linky, ze kterých producenti seriálu vyberou ty nejzajímavější. Autoři vybraných dějů musí sestavit tzv. storyboardy, čili obrázkové scénáře.
3. Volení: účastníci vyberou vítězné obrázkové scénáře.
4. Produkce: voilà; producenti přetransformují vítězný kus pomocí štábu a herců v třicetiminutovou hranou epizodu. A tak pořád dokola každý týden.

Bar Karma neslibuje divákům takovou kontrolu nad postavami jako Wrightova nejúspěšnější herní série The Sims. Ale není od ní příliš daleko. Televizní zkušenosti zajišťují spolutvůrci seriálu Albert Hecht (bývalý prezident Spike TV) a David Coch (generální manažer MTV2).

Vítejte v Bar Karma. Jenom zatím nevíme, co to je.wright_barkarma

William Ralph "Will" Wright

wright_wrightLetos padesátiletému dinosaurovi interaktivní zábavy vděčíme za existenci budovatelské série SimCity, prvních The Sims i kontroverzní "simulace evoluce" Spore.

Ale i mistr Wright se občas utne. Stalo se tak v případě simulací mraveniště (SimAnt) a farmy (SimFarm). I když: vzhledem k existenci úspěšného Farmville v něm zřejmě skutečně dřímá duch vizionáře.

Československé kořeny

Koncept interaktivního filmu, z části předchůdce dnešních videoher, není nový. Průkopníkem bylo shodou okolností Československo na Expu '67 v Montrealu.

Pražský scénárista Radúz Činčera zde uvedl Kinoautomat (číst více o Kinoautomatu), první interaktivní film na světě. Diváci v něm v určitých částech děje sami vybírali pokračování příběhu. Dodejme, že Kinoautomat byl i přes fenomenální úspěch průměrný film. Nebýt interaktivity, do učebnic by se nikdy nedostal.

I pozdějších projektů typu Kinoautomat by člověk napočítal na prstech jedné ruky válečného veterána. Bar Karma je přitom daleko náročnější na tvorbu než klasický interaktivní film. O něco podobného už se pokoušela například 8. řada americké reality show Big Brother. Neúspěšně.

Nabízí se otázka, může-li Bar Karma vůbec uspět. Produkce hraného seriálu je časově i finančně ošemetná záležitost a Bar Karma zatím láká výhradně na interaktivitu. Přitom utajené a překvapivé dějové zvraty jsou mnohdy to, čím dnes seriály diváka upoutají.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.Najdete na iDNES.cz