Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rollercoaster Tycoon 3: Soaked

  12:01aktualizováno  23. srpna 12:52
První datadisk k populárnímu třetímu pokračování Rollercoaster Tycoonu hráče zavádí do aquaparků jejich snů. Jak se hraje, co dalšího nabízí a vyplatí se do něj vůbec investovat? To jsou přesně otázky pro nás!
77

Rollercoaster Tycoon 3: Soaked!

Platforma: PC
Výrobce: Frontier Development

Herní karta

Rollercoaster Tycoon 3: Soaked Veleoblíbenou sérii (jde o jednu z nejprodávanějších na PC) Rollercoaster Tycoon nezastavila ani změna na postu vývojáře – u třetího dílu se taktovky ujal David Braben, proslulý starým, ale pořád vynikajícím obchodním a vesmírným simulátorem Elite. Vystřídal tak původce myšlenky a tvůrce prvních dvou dílů, Chrise Sawyera, který mezitím stihl dokončit nepříliš povedené Locomotion a momentálně pracuje na kdovíčem. Přechod do 3D se Brabenovi každopádně povedl a hra se opět skvěle prodávala, což je pro, v problémech se potácejícího, vydavatele Atari jedna z mála dobrých zpráv a zároveň impuls k zadání prací na datadisku.

Tycoon zaobírající se tematikou aquaparků je skvělým nápadem a lze se jen divit, jak je možné, že nepřišel dříve.

Ptáte se jaká je náplň v létě vydaného add-onu? Inu, nemůže být lepší a trefnější – v dobách parného léta (dobře, tady v Česku jsme si ho moc neužili, představte si třeba Egypt bez teroristů) línější povahy, tzn. my hráči touží skočit do moře, potažmo do bazénu, nejlépe v doprovodu nějaké sličné slečny, koupit si oblíbený plážový koktejl a místo monitorem si nechat vypalovat oči sluníčkem. Je tu Rollercoaster Tycoon 3: Soaked však ještě jedna sorta lidí, řekněme dobrodružněji založených, kteří holdují adrenalinovým nesmyslům ve všelijakých aquaparcích. Protože nechceme riskovat naší zpohodlnělou kůži na krkolomných tobogánech, raději se o tuto zkušenost obohatíme virtuálně. A přesně na tuto notu se rozhodlo studio Frontier Developments zahrát.

Konečně! Obří, 27 metrů vysoká, skluzavka, která má za úkol do našeho strádajícího parku přilákat davy platících zákazníků, je dokončena. Na zákrutách jsme si dali obzvlášť záležet a právě kvůli nim bude náš tobogán dozajista atrakcí číslo jedna. Stačí jen umístit vchod a východ a už jdeme na vlastní kůži testovat efekt. Všechno probíhá podle plánu, srdce máme až kdesi v krku a plavky taky nejsou zrovna prázdné. A sakra! Přichází poslední zatáčka a nám už je jasné, že jsme si s její přípravou měli dát větší práci. No nic, aspoň se proletíme a po návratu z nemocnice se postaráme o redesign. Přeci jen, kdyby se tohle stalo návštěvníkům, mohli bychom to celé zabalit.Rollercoaster Tycoon 3: Soaked

Tak takhle nějak vypadá část dne managera zábavního parku v Soaked. Popravdě, tycoon zaobírající se tematikou aquaparků je skvělým nápadem a lze se jen divit, jak je možné, že nepřišel dříve. Byla tu sice Marine Mania k Zoo Tycoonu, avšak její zpracování spočívalo převážně v připravování pasivních atrakcí typu show se rybami apod. Soaked na to jde jinak a pro mě osobně lépe, protože s tobogány se toho dá nadělat přinejmenším stejně jako s horskými drahami. Přinejmenším se pořádně vyřádíte při jejich designování, ačkoliv samozřejmě nesmí chybět ani tuny předpřipravených kousků. Pocit uspokojení z dobře postavené a ještě lépe vydělávající atrakce však pouhé prsknutí hotové atrakce na volnou plochu nemůže nahradit. Zpočátku se vám sice nemusí zrovna příliš dařit a než si zvyknete využívat všechny finesy stavitelského modu, jichž mimochodem přibylo, uplyne pár chvil, ale než se nadějete, bude se vám dařit budovat kolosy zasluhující potlesk široké veřejnosti.Rollercoaster Tycoon 3: Soaked

Ale jedno po druhém. Sice jsme se rovnou vrhli na to nejzajímavější, tedy na tobogány, ovšem funkční a dobře hospodařící park nesestává jenom z nich. Abyste si mohli dovolit nákladné komponenty i následnou prodělečnost atrakce, způsobenou bázní zákazníků, je v první řadě zapotřebí postarat se o bazénovou infrastrukturu, která sama o sobě dokáže kupodivu mocně přispívat do společné kasy. Na koupaliště, jejichž design i rozloha je plně ve vašich rukou, pak logicky navazují další elementy. Mnozí blázni rádi skákají z míst vyšších jak pět metrů, tak proč jim to nedopřát, když jsou za to ochotni zaplatit neadekvátně vysokou cenu. Především malé děti si libují v umělém vlnobití a podobných menších srandičkách. Trestuhodné by rovněž bylo zapomenout na odpočinková lehátka se slunečníky. Bazény jsou prostě základem a bez nich si nepostavíte žádný tobogán, jelikož tyto ústí právě do koupališť. Rovněž se neplatí zvlášť, ale jsou zakomponovány do ceny bazénového lístku. Podle toho, co všechno ten který bazén může nabídnout, se Rollercoaster Tycoon 3: Soaked vyplatí určovat právě výše poplatku. Zároveň se nedá spoléhat na jeden jediný koupák, i když to teoreticky při větší rozloze možné je, ale jako mnohem lepší řešení se jeví více úžeji zaměřených bazénů.

Pocit uspokojení z dobře postavené a ještě lépe vydělávající atrakce však pouhé prsknutí hotové atrakce na volnou plochu nemůže nahradit.

Zajímavostí jsou nejrůznější show jako například ta s delfíny – po nepříliš složité výstavbě musíte do řady nakupit příkazy jako „pocákat publikum“ nebo „přinést míč“, aby bylo představení co možná nejzajímavější. V Soaked si také mnohem více vyhrajete se světelnými efekty a i obecenstvo je na ně háklivější. Opět si určitě nenecháte ujít možnost zažít si všechny atrakce na vlastní first person oči. Tato vychytávka neztratila nic ze svého kouzla.

Klady a zápory

Plus Dobré téma na datadisk
Plus Slušná trvanlivost
Plus Spousta nových detailů

Mínus Komplikovanější interface
Mínus Občasná zdlouhavost

Vedle tradičního Sandbox módu, kde se můžete vyřádit bez potřeby konfrontovat své konání se stavem účtu, je hlavní náplní datadisku kampaň zkompletovaná z devíti, dá se říci kompletně odlišných misí. Ať už jde o téma (Atlantida, vysněný ostrov) toho kterého parku nebo jeho stav – někdy je propracovaný více, jindy méně a od toho se také odvíjí zadané úkoly, které jdou víceméně v kolejích původní hry, takže se budete pachtit po určitém počtu návštěvníků nebo třeba výdělkem. Nic co bychom neznali.

Graficky se od minula mnohé neudálo, opět platí, že z dálky je vše malebně krásné, avšak při přiblížení vyjde na povrch nedostatek polygonů, především na postavách, což je ale způsobeno optimalizací i pro slabší hardware. Hra opravdu běží i na průměrných strojích a vyjma zoomování se hýbe velice obstojně.

Rollercoaster Tycoon 3: Wild

Sotva byl dokončen první datadisk, už se pracuje na druhém s všeříkajícím přídomkem Wild. Podle všeho zřejmě nebude tolik obohacující jako Soaked, ale přesto by měl přinést nové vychytávky, a to především po stránce obsahové. Narazíme zde na ty nejdivočejší typy atrakcí i nových možností, jak je budovat. Velkým zpestřením mají být všelijaká zvířata, na nichž se zákazníci budou moci i projet nebo si s nimi pohrát. Datadisk by měl spatřit světlo světa ještě do konce letošního roku. Uvidíme, zda se kolem RCT 3 rozpoutá taková add-onová mánie jako se to stalo v případě The Sims. Mnohé tomu nasvědčuje, ostatně jde o poměrně jednoduchý a spolehlivý zdroj peněz. Pozor však na ztrátu renomé značky!

Takže jak celý Rollercoaster Tycoon 3: Soaked zhodnotit? Na rozdíl od mnoha jiných datadisků očividně nejde o nastavovanou kaši, jelikož do již tak výborné hry přidává nový, vodní, rozměr se vším všudy. Na druhou stranu to už mohl obsahovat rovnou třetí díl, ovšem víte jak to chodí, zvláště u krachujícího Atari. Fandové série, a že jich je hafo, koupí vůbec nic nezkazí a ostatní samozřejmě udělají nejlépe, pokud si obstarají třetí pokračování, jelikož bez něj Soaked nerozjedete.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

77 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 179 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz