Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhovor s eSu.Jay z eSports United

  12:00aktualizováno  9:32
Rozhovor s vedoucím klanu eSports United, jedním z nejlepších klanů ve StarCraft: Broodwars na světě, který předvedl své kvality i na PG Challenge Summer 2k2. eSu.Jay není přímo hráčem, ale spíše manažerem týmu - zajišťuje pro hráče vše, aby jim stačilo jen koncentrovat se na hraní. Co všechno to obnáší?

Rozhovor s vedoucím klanu eSports United, jedním z nejlepších klanů ve StarCraft: Broodwars na světě, který předvedl své kvality i na PG Challenge Summer 2k2. eSu.Jay není přímo hráčem, ale spíše manažerem týmu - zajišťuje pro hráče vše, aby jim stačilo jen koncentrovat se na hraní. Z toho vyplývá, že nejen vytváří pravidla, ale musí je i dodržovat. Jak říká, vede hráče k tomu, aby se vyvíjeli a sledovali nejmodernější trendy v průmyslu.

eSu.Jay - manažer týmu eSports United

BonusWeb: Myslíte si, že počítačové hry mohou být považovány za skutečný sport? Dají se srovnávat například s fotbalem, či jinými?
eSu.jay: Ano, můj názor je, že elektronické hry jsou sportem budoucnosti, protože když se podíváte několik let nazpět, nebyl o ně takový zájem, jako nyní. Proto si myslím, že se to bude jenom zlepšovat a je i naším cílem snažit se a dokazovat, že hry nejsou pouze zábavou, ale že se v nich dá soutěžit úplně stejně jako v běžných sportech. Proto se také v našem klanu snažíme pečlivě se připravovat, třeba jako hráči tenisu. Hry musí být i pro hráče na naší úrovni stále zábavou, protože pokud by se u hraní nebavil, nemohl by podat stoprocentní výkon a když chcete vítězit, je nutné hrát srdcem. A právě to je to o co se snažíme - přiblížit tyto dvě stránky hraní - hraní jako zábava a hraní jako profese (tedy vydělávání peněz).

Takže vlastně říkáte, že je možné být hráčem počítačových her z povolání?
Pokud se podíváte například na Koreu, zjistíte, že ano. Hráči jsou profesionálové, vše podléhá odborné organizaci a vedení.

Hrajete také nějaké jiné hry než ty, ve kterých soutěžíte?
Ano, pokud vyjde nějaká hra, jako nedávno například Warcraft3, snažíme se ji zvládnout stejně jako ostatní hry pro případ, že by se v ní začali pořádat soutěže. Jinak v Evropě je situace trochu jiná než právě třeba v Korei - tam je jednoznačně nejpopulárnější Starcraft Broodwars, zatímco v Evropě jasně vede Counter-Strike a Quake 3 Arena. I toto bychom se chtěli pokusit trochu změnit - náš klan má poměrně širokou hráčskou základnu po celém světě.

Původně jsem měl na mysli hraní her pouze pro zábavu, ne pro soutěž...
Aha, tak to samozřejmě také hrajeme :o). Například Diablo II, nebo ostatní hry, které můžete vidět zde na turnaji a ve kterých nesoutěžíme.

Jak dlouho třeba trvá, než se hráč dostane na takovou úroveň, aby mohl působit v klanu jako je eSports United?
To se hodně liší podle jednotlivých her - je to jinak pro Broodwars a jinak pro Counter-Strike a Quake3. S Broodwars je to rošku komplikovanější než s ostatními - hráči potřebují více tréninku a i konkurence je v této hře trochu vyšší, než v ostatních. Každý, kdo chce soutěžit ve špičce výkonnostního pole musí nastudovat mnoho zápasů svých soupeřů, naučit se hrát efektivně proti jejich taktikám a hlavně musí hodně trénovat :o). V Counter-Striku a Quakovi 3 je to spíše o tom, jak hráč umí mířit, jak se orientuje v prostoru, je to tedy více o osobní dovednosti s myší a vnímání okolí a to je také hodně často otázka talentu. Oproti tomu, špičkovým hráčem Broodwars se může stát každý, kdo tréninku obětuje dostatek času.

Co si myslíte o úrovni hráčů v České Republice? Mají na to prorazit do světa například na World Cyber Games v Korei?
Podle mně je celkem dobrá, ale co je hlavní, zlepšuje se. To ostatně můžeme vidět i zde - celý turnaj je z české strany velmi dobře zorganizován, nejsou zde skoro žádné problémy a čeští hráči zde předvádějí pěkné výkony.

Z koho máte na světové herní scéně největší respekt?
Existuje mnoho dobrých hráčů, které respektujeme, například jsme si mysleli, že na této LAN party budeme mít nejlepší hráče, ale byli jsme překvapeni úrovní některých zdejších oponentů a tak trochu nás zaskočila, avšak děláme vše pro to abychom zvítězili :o)

Co je váš největší úspěch na poli počítačových her?
Zcela jistě náš úspěch na CPL, kde jsme vyhráli několik prvních míst a také na World Cyber Games, kde jsme se umístili třetí ve Starcraftu. Dobré výsledky jsme také měli v USA. A doufáme, že další budou následovat.

Máte nějaké sponzory?
Esports United je zatím poměrně mladý klan. V této podobě, v jaké je dnes byl založen tento rok na jaře a stále ještě nefunguje perfektně bez chyb, takže zatím sponzory nemáme, ale budeme se snažit dotáhnout vše k dokonalosti a pokud nás budete sledovat, uvidíte, že se nám to podaří :o). Jsme přátelským týmem, který nemá zábrany v informování veřejnosti o naší aktivitě. Udržování hráčské komunity je pro nás téměř svaté.

 

Autor:


Témata: Diablo, Starcraft

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Call of Duty: Black Ops 4 vyzve Battlefield. Máme se těšit, nebo bát?

Black Ops

Nedávno ohlášené pokračování úspěšné střílečky Call of Duty svým názvem příliš nepřekvapilo. Série Black Ops patří v...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...Najdete na iDNES.cz