Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhovor s Petufem, tvůrcem CZ modu

  7:40aktualizováno  7:41
Ptali jsme se Petufa na jeho začátky s modováním, dokončování modu a další. Jaké byli jeho odpovědi ? Čtěte v tomto článku
ViceCity: CZmod

Ptá se: Luboš Kovařík (kovalu)
Odpovídá: Petr Štěpán (Petufo)


Petufo, hodně lidí tě asi zatím moc nezná. Můžeš se nám trochu představit? Kolik ti je let, odkud si, o co se zajímáš, co tě baví?
No, takže. Je mi 15 let. Jsem ze Středních Čech, konkrétně z Kralup. Jinak se zajímám o PC a o hry a baví mně PC, hry a hraní na keyboard.

Jak dlouho už na keyboard hraješ? Chodíš i do hudebních kroužků?
Ano, chodím do ZUŠ (Základní umělecká škola). Hraji asi už 7 let. :-) Letos budu končit... hlavně kvůli času. :-(

Do jaké školy a třídy chodíš? Je tvoje časové vytížení spojené s nějakou zajímavou mimoškolní aktivitou? Čemu se věnuješ ve svém volném čase?
Stále chodím do základní školy, do 9. třídy. Časové vytížení ? No, po škole se většinou něco naučím... abych pak nepropadal. :-) A jinak chodím ven a jinak jsem na PC. Dále ve svém volném čase ještě rád jezdím na Tuning/Hifi srazy nebo závodím s RC modely (to nemá spojitost s GTA) :) Ale asi pak nejvíc opravdu to PC...

Tak to máme podobné záliby. :) Máš svůj počítač spíše na hry, nebo na práci?
No ono jak kdy... tak třeba s kámošema rozehrajem nějakou pařbu tak hraju. Ale snažim se dělat i ostatní věci, třeba konkrétně jsem dělal ten CZmod. Zkoušel jsem něco v GameMakeru, trochu html (moc mi to nevyšlo...). A prostě snažim se hrát míň.

Ještě než se dostaneme k hlavnímu tématu, jak jsi už nastínil - tvůj CZ mod, vrátím se zpátky ke škole. Kam se chystáš na SŠ? Dělal jsi přijímací zkoužky?
Přijímací zkoušky jsem naštěstí nedělal. Měl jsem dobrý průměr, takže to vyšlo bez nich. Hlásím se na průmyslovku se zaměřením na Počítačové Aplikace... tak jsem zvědav jak to bude vypadat...

Tak to se máš, já přijímačky dělal a byl jsem první pod čarou, kterýho nevzali. :-D Tak mě pak jen přesunuli na jiný studijní obor, takže na té škole jsem. ;-)
Teď už tedy k hlavnímu tématu našeho rozhovoru: CZ mod. Kdy a jak jsi se k modování GTA dostal? Zkoušel jsi předělávat už GTA3, nebo jsi začínal, tak jako já, až na Vice City?

Ano správně, začal jsem až jako ty, na Vice City. Z GTA3 jsem byl tenkrát totiž tak vyplácanej že jsem na nějaké mody neměl čas a pak přišla zase jiná hra, MAFIA a bylo to pravé. :) Takže až u Vice City no... tam mě to napadlo tak náhodou.

ViceCity: CZmodByl ti příkladem jiný mod, nebo modař? Tvůj mod je jiný než ostatní .. nepřidává nová auta (krom třech Škodovek), ale hlavně překládá hodně textur do českého jazyka. Jak tě napadlo specializovat se právě na tohle?
Já v té době se o mody moc nezajímal... takže jsem prakticky nešel podle ničeho a zkoušel jem to na vlastní pěst, ani jsem ze začátku netušil zda to bude fungovat. :-)
No popravdě řečeno, prostě jsem si stáhnul Vice TXD a chtěl jsem si jen vyzkoušet co se dá změnit a chtěl jsem to třeba vyzkoušet na novinách.
Pak jsem našel pár textur z letiště a změnil jsem je... právě do češtiny, protože mě v té době nic jiného nenapadlo co s nápisem "24 Hours" udělat. :-) A tak to vzniklo. Nejdříve jsem to ukázal pár lidem na foru a těm se to celkem zamlouvalo a já začal ...

Kdy jsi mod začal vytvářet? Je to již dávno .. co tě přesto vedlo k dokončení modu?
Ano je to dávno, asi 2 roky, tuším v roce 2003 nějak na podzim... a jak jistě víte je to celkem dlouhá doba na změnění sice velkého počtu textur ale zase né tak moc, aby to trvalo 2 roky. A ani jsem si nemyslel že mod dokončím... ale jednou mi přišel e-mail kde mi nějaký naštvaný hráč povídal, že mod nikdy neuvidí světlo světa a potom mi přišlo zase několik e-mailu od lidí, kteří psali že každý den koukají na stránky CZmodu a že se nemůžou dočkat... proto jsem to dokončil... kvůli lidem hlavně.

A udělals to perfektně! Mod ti musím opravdu pochválit. Vypadá fakt moc dobře!! :-) Jaký grafický program jsi na texty (textury) používal?
Děkuji. :) Převážně jsem používal Adobe Photoshop 7.0.

Snažil ses překládat všechny textury? Upřímně řečeno, v modu jsem narazil jen na jeden původní billboard.
Snažil jsem se... ale něco jsem tam dával svého. (hlavně billboardy jsou změněny, pak u letiště něco zůstalo) Překládal jsem hlavně nápisy na obchodech a cedule.

Pozornost jsem chtěl věnovat také vozidlům .. proč jsi v modu změnil jen tři auta? V ČR jsou i jiná (zahraniční, ale často vídaná) auta, jako například Peugeot 206, Ford Transit, VW Golf, ...
No zaprvé. Já nejsem modelář, za druhé jsem do hry chtěl dát jen vozy vyrobené v Čechách a za třetí českých vozů moc není a modelů českých aut také ne.

Tvorbě modu ses tedy věnoval zhruba 2 roky. Určitě jsi musel dělat s přestávkami .. řekl sis někdy, že se na to prostě vykašleš a už nebudeš pokračovat? Vice City má také hodně bugů, které jsou ale spíše okolo aut, což tě tedy nepotkalo. Byly s texurami také nějaké potíže?
Ano, přestávky byly veliké... ale pak jsem to zase doháněl, že jsem na modu dělal celý den a chvíle kdy jsem s tím chtěl praštit také byly. Jak už jsem odpověděl, k dokončení mně dohnali hlavně maily a také to, že by to vypadalo blbě, ohlásit mód a nakonec ho nedodělat : - )
A s texturama jsou také potíže... ale spíš jak bugy tak práce s alfami... či jak se to dá pojmenovat... problém dělají nápisy v textuře navíc řádků... (v modu je chyba u letiště a v Down Townu před stadionem).

ViceCity: CZmodVšiml jsem si, že jsi dal stadionu název "Hlinkův stadion". Řekneš nám k tomu něco bližšího?
Ano. Tam kde je ve Vice City stadion tak tam jsem místo nějakého amerického názvu napsal "Stadion Ivana Hlinky". Jelikož to bylo přesně v té době kdy tak nešťastně zemřel. Určitě to každého zarmoutilo. Byl to skvělý hráč i trenér. Díky němu jsme měli zlato z Nagana, což snad každého Čecha, i toho kterého nezajímá hokej, rozveselilo a pozvedlo národní hrdost. Tak jsem chtěk uctít jeho památku.... Škoda že hoši nevyhráli Šampionát... ale letos "nám" i panu Hlinkovi vynahradili...

Už se pomalu blížíme k závěru, tak to vezmeme rychleji. Měl jsi někdy vyložený problém s určitou texturou, která by měla fungovat, ale nefungovala?
Ano, Několik textur, konkrétně třeba "tunnel" nebo některé loading obrazovky nejdou ve Vice TXD načíst a když jsem jí změnil tak se to celé podělalo, bál jsem se že jsem podělal mod, ale díky zálohám jsem to zase vrátil... tyhle textury jsem musel Work Shopem vytípat a pak je tam zase vracet. :) Jinak často se mi stávalo, že jem změnil texturu a ona změněná nebyla, ale to byla moje chyba, protože hromada textur je v souboru víckrát...

Dobré také je, že když jsi nezměnil moc aut, nepoškodil se již tak mizerný herní engine a mod nepotkávají vykreslovací problémy. Zvětšoval jsi některé textury nad původní rozměr kvůli velikosti (malé) plochy pro psaní?
Nezměňoval jsem velikost textur... protože jsem nevěděl ani jak... Vice TXD mi to totiž nebral... a s WorkShopem jsem moc nedělal, ani nevím zda to tam jde. :-D

Tak a jsme u poslední otázky. Mod vychází ve verzi 0.8. Připravuješ ještě nějaký "patch", který opraví některé chyby a zdvihne mod na verzi 1.0, nebo plánuješ až něco do pokračování dlouhé série GTA - San Andreas?
No pokusím se... vím o pár chybných texturách a tak... ale zase jak udělat patch aby to bylo jednoduché pro všechny uživatele ? Prostě uvidím...
Jinak do SA zatím nic neplánuji... určitě by bylo hezké udělat CZmod i tam... ale tam bude mnohem víc textur a hlavně už budu spolupracovat na New Age 3: Cool City! :-)

Díky za rozhovor! ;-)
jj já taky děkuji :-)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Cyberpunk 2077 vyjde i s českými titulky. Jen pořád nevíme kdy

Cyberpunk 2077

Až jednou v daleké budoucnosti konečně vyjde hra Cyberpunk 2077 od autorů Zaklínače 3, bude to i s českými titulky.

Hra Fortnite vydělala již miliardu dolarů, přitom je ke stažení zdarma

Fortnite

Za pouhý rok od vydání už hra Fortnite vydělala svým tvůrcům přes 20 miliard korun. Její popularita je přitom stále na...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Najdete na iDNES.cz