Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhovor se SiViNem

  2:00aktualizováno  2:51
V tomto rozhovoru poznáte člověka, který vytvořil prográmek, díky kterému si majitelé US verze NFS: Carbon užívají českého překladu také ve videích. Samozřejmostí je i křížový výslech.

Takže tě vejménu naší redakce zdravím a první otázka bude klasicky mířena na tebe. Něco nám o sobě pověs.

Čaues, bydlím v Severnich Čechách. Přesněji kolem České Lípy. Je mi 19let a pokud by to někoho zajímalo, jmenuji se Milan Sivák , chodím pořád do školy. Jako vyučený elektrikář jsem nyní na nástavbě a tenhle rok mě čeká maturita (když mě k ní pustí ). V prváku jsem se spřátelil s učitelem výpočetní techniky, Ing. Janem Nožičkou, kterému za jeho rady moc děkuji. Ukázal mi základy programování - if, else, for, nebo tak nějak. Malinko jsem znal samoučení ve Visual Basicu. Potom jsem začal programovat sám, přičemž můj první projekt: Kalkulačka nesklidila zrovna 2x úspěchu. Později už to byla ale vědecká kalkulačka a malinko jsem se rozjel. Zanedlouho (podle učitele hodně rychle) jsem si vytvářel svoje funkce, složité smyčky a začínal jsem pracovat s databází. Začínal jsem vyvíjet svůj prográmek Pořadač, který byl zatím jen pro vlastní potřebu a později jsem ho dal i na internet. Najdete ho skoro na všech českých webech zabývající se softwarem. Potom co mi spousta lidí začalo psát, jak se jim program líbí a zda ho budu aktualizovat. proto jsem se rozhodl, že si založím web, kde budu lidem naslouchat a pomáhat jim. Vím, že na webu je takovýchto stránek již mnoho ale snažil jsem se o něco jiného. Návody tak podrobné, že to musí zvládnout snad každý. Přišlo na řadu PHP bez něhož by se stránky obejít nemohly. Začal jsem se tedy učit. Bylo to easy, a tak web vzniknul. Dále už celkem obstojně - si myslím - pracuji v Adobe Photoshop, a tak i design jsem se snažil udělat pěkný. Pokud by vás to zajímalo, tak na této adrese mám nějaké svoje obrázky.

Jak jde vidět, skutečně pestrá odpověď, díky které jde poznat, že patříš mezi schopné programátory. Můžeš našim čtenářům, respektive potenciálním programátorům říct, kam by měly schylovat první kroky ke slibné budoucnosti?

Pokud se dá tato budoucnost považovat za slibnou, tak určitě bych čtenáře odkázal na server Builder.cz, kde jsem nejednou řešil svoje problémy. A samotné programování jsem se učil neustálím testováním. Dělal jsem i to, co jsem nepotřeboval: vždyť ono se to bude jednou hodit. Takže pořad jen sedět u PC a cvičit a cvičit...

FarawayStudiosRozhovor

Dokázal bys orientačně odhadnout, kolik hodin jsi proseděl u programování? Baví tě tvoje práce stále? Jsou chvilky, kdy bys s tím nejraději sekl?

Orientačně? Někdy (skoro pořád) u toho sedím do rána, takže takových 2000 hodin asi ano. Moje práce mě baví natolik, že posledně jsem v písemce už neměl co psát, tak jsem tam rychle napsal zdroják, který mě napadl. Učitelka samozřejmě nechápala a bylo to za 5. Nesekl bych s tím asi nikdy. Zatím taková chvilka nenastala...

Doufám, že ani nenastane. Nicméně začněme krapet zostra. Jak je to s penězi? Už jsi vydělal nějaké? Žiješ si dle libosti?

Peníze si vydělávám po víkendech brigádou a o velkých prázdninách. Všechno se snažím kupovat si za vlastní peníze (auto, pc atp.) A myslím, že ano, žiji si dle libosti. Jsem spokojený. Peněz za brigádu je hodně a tak jsem spokojený. Jinak díky PC jsem si zatím nevydělal nic (nepočítam opravy u lidí a tak) ale programováním třeba. Je to pro lidi..jsem rád když můžu pomoct..Teď jsem si vzpomněl, že mi jednou (už nevím kdo) poslal kredit Kč 200,- za ten prográmek Pořadač. Děkuji.

Dovzěděli jsme se o tobě opravdu mnoho, nicméně pojďme k oné věci, díky které vznikl dnešní rozhovor. Prozraď našim čtenářům, na čem jsi pracoval posledně a čeho se to týkalo.

Po tom co vyšla herní pecka NFS: Carbon jsem se i já stal jejím šťastným majitelem. Velice mě potěšilo že je hra lokalizovaná pro ČR. Ovšem aby vám hra v CZ (US verze) fungovala, musí se upravit registr systému. Na internetu se ihned objevil malinkatý *.reg soubor, který to udělal za vás. Výtečně! Hra je v CZ, ale nastal další problém. Vyhráno bylo asi tak z poloviny. Hra je sice česky, ale hraná (renderovaná videa) se nezobrazovala a tím pádem vám tedy utekla příběhová linie hry. Na všech možných fórech se to zkoumalo a nikdo na nic nemohl přijít. Mě osobně to taky štvalo. Tak jsem otevřel složku hry. Projel jsem co má v sobě za soubory a během 10s mě to trklo. A pak jen rychle do C++ka a programovat...potom jsem svůj výtvor dal k sobě na web a uvedl linky na pár místech na webu. A už se to rozjelo! První den 500 lidí, další den 700 lidí a dnes koukám, už přes 400 a článek k dnešnímu dni četlo 1030 lidí, což jsou jen dva dny po vyvěšení. Super výsledek! Jsem nad míru spokojen.

Také my ti k úspěchu samozřejmě gratulujeme. Jak dlouho ti trvala práce na řečeném prográmku? Byly tam i nějaké velké, těžko řešitelné oříšky?

Děkuji. Práce trvala cca 10min a to jsem mezitím ještě něco jedl. Evidentně žádný problém nenastal. Malinko jsem musel zapátrat v nápovědě programovacího jazyka, protože program tohoto typu jsem dělal poprvé, ale třída Tregistry (pro znalejší) mi pomohla. Takže prográmek je to opravdu jednoduchý, ale mocný :) Ke stáhnutí je tady

Díky za parádní rozhovor a chceš našim čtenářům něco vzkázat? Mohou se například na tebe obrátit s prosbou nějaké práce, kterou bys udělal?

Také děkuji. Byl bych velice rád, kdyby se obraceli! Nejenom náměty na práci, ale i různé problémy. Rád řeším vzniklé potíže ohledně PC přičemž důkazem toho je i chat na jednom nejmenovaném hubu P2P sítě.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

Pokračování Theme Hospitalu nazvané Two Point Hospital vyjde v srpnu

Two Point Hospital

Strategie Two Point Hospital, v níž se budeme starat o vlastní nemocnici, vychází 30. srpna.Najdete na iDNES.cz