Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rugby 2005 - valná hromada

  12:00aktualizováno  17. března 4:04
Vzhledem k tomu, jak je tento sport u nás (ne)populární, by možná málokdo věřil, že má již celmi letitou historii a úsměvně jistě působí i skutečnost, že do našich končin tento sport přivezl stvořitel Ferdy Mravence.

Rugby 2005 Na jednu stranu je určitě moc fajn, že se lidé z Electronic Arts věnují i jiným sportům než jen těm celosvětově nejznámějším, ovšem na stranu druhou by možná nebylo na škodu, kdyby síly své sportovní divize soustředili skutečně pouze na ty nejdůležitější, k nimž se Rugby 2005 zcela jistě neřadí ani náhodou, ať už se na tento sport díváme prakticky z kteréhokoliv místa na zeměkouli (čest výjimkám typu Jihoafrické Republiky či Nového Zélandu, kde je tento sport skutečně velmi populární). A vzhledem k obecným kvalitám této hry se dokonce vkrádá myšlenka, zdali tato série nebyla obnovena velmi narychlo čistě jen proto, že v EA cítili možnost slušného zisku na britském trhu poté, co anglické reprezentace slavně vyhrála světový šampionát. Nechme ale spekulací a pojďme si povědět něco o samotné hře.

Nebyla by to hra od EA Sports, kdyby se nemohla pyšnit oficiálními licencemi hráčů a týmů a ani Rugby 2005 na tom samozřejmě není jinak.

Ta bohužel za svými bratříčky ze stejné stáje pokulhává snad úplně ve všem, což je na jednu stranu škoda, na stranu druhou to ale rozmrzí asi jen velmi málo jedinců mezi námi, přičemž důvody je možné hledat v samotné podstatě tohoto sportu. Rugby 2005 Rugby se podobně jako americký fotbal hraje s šišatým míčem a účelem hry je rovněž dopravit jej do cílové zóny, případně jej kopnout mezi vysoká břevna branky, takže by se mohlo zdát, že průběh zápasu bude podobný. Samozřejmě tomu tak ale není. V rugby je totiž míč ve hře prakticky po celou dobu, kdy se nachází na vymezené hrací ploše, takže hra není přerušována při každém složení hráče s míčem. Podobně jako ve fotbale se zde hraje i na outy, které se ale házejí poněkud zvláštním způsobem. Dále je zde možno tím pádem přihrávat vícekrát než jen jednou, ale pouze směrem dozadu nebo zahrávat kopy ze hry. Co se týče přesnějších pravidel, jejich pochopení ze samotného hraní není sice úplně triviální, ale základní idea je vcelku jednoduchá, takže nebudete pokud si k této hře přeci jen sednete, nebudete mít hned zpočátku nijakých vážnějších problémů. Částečně to bude mít na svědomí i povinný úvodní tutoriál, v němž vám hra sama vysvětlí základy ovládání, z nichž se ale dají pochopit i elementární základy pravidel, jako třeba to, že na každé straně hraje patnáctka hráčů :-).

Evropský šampionát

Přestože je u nás rugby sportem na okraji zájmu fanoušků, jako správní Češi samozřejmě fandíme našemu nároďáku, i kdyby se jednalo třeba o kolovou nebo cvrnkání kuliček. Pokud čtete tento článek v den jeho vydání, pak vězte, že zrovna zítra nastoupí naši borci v Říčanech k zápasu proti Rusku v rámci Mistrovství Evropy. Pokud tedy jste z Prahy a okolí, máte to do Říčan opravdu kousek, tak proč nevyužít víkend ke shlédnutí netradičního sportu na nejvyšší úrovni? Jaro už se pomalu hlásí ke slovu, zápasy hokejového play-off se taky nehrají, zkrátka ideální možnost k tomu, abyste zjistili, že čutat se dá i do nafouknuté šišky.

Rugby 2005 Nebyla by to hra od EA Sports, kdyby se nemohla pyšnit oficiálními licencemi hráčů a týmů a ani Rugby 2005 na tom samozřejmě není jinak. Na poměry EA ale můžeme mít pocit, že jsme byli vzati tak říkajíc na hůl, protože nabídka režimů i týmů je poměrně dosti chudá. V nabídce jsou prakticky pouze reprezentační týmy těch rugbyově nejpozitivnějších zemí a hlavní herní režim se tak sestává pouze z možnosti zahrát si se svým vybraným týmem některý ze světových turnajů. Chápeme, že to bude drtivé většině z vás naprosto jedno, ale přesto zmiňme, že náš národní mančaft zde samozřejmě chybí.

Největším průšvihem je ale samozřejmě samotná hratelnost, která připadne poněkud zvláštní i takovým rugby laikům, jako jsme my. To, že všichni vaši hráči běhají prakticky pouze v jakýchsi rojnicích se dá pochopit: mohou si přihrávat pouze dozadu, takže se nemá žádný smysl hnát zběsile před hráče, jenž má aktuálně v držení míč, ale je tu spousta dalších věcí, které logikou zase až tak neoplývají. Jako příklad uveďme situaci, kdy dojde ke složení hráče s míčem na zem, přičemž je nasnadě, že se kolem dvou ležících hráčů seskupí ostatní, aby vydolovali míč, což by člověk docala i čekal. Dodnes ovšem moc nechápeme, jakým způsobem hra rozhoduje, kdo v takovéto situaci míč získá, protože i při správném postupu to není zdaleka vůbec jisté. Navíc úspěšnost týmů v této činnosti dost často probíhá v jakýchsi vlnách a zdá se, že když se hra rozhodne, že míče získávat Rugby 2005 nebudete, tak je prostě nezískáváte, i kdybyste se na hlavu stavěli. Sranda na tom je ale to, že se tím pádem k míči nemusíte docela dlouho vůbec dostat, což naštve zejména v počátcích, kdy hru ani pravidle nebudete mít ještě úplně zažité. Začátky vám neusnadní ani ne úplně ideálně zvládnuté ovládání, které sice není vyloženě složité či překombinované, ale není ani nijak zvlášť intuitivní a musíte se ho holt naučit.

Pokud si chcete doma za každou cenu zahrát zrovna rugby, tak proč ne, moc jiných možností ostatně stejně ani nemáte.

Bohužel, moc nepotěší ani technické zpracování, které bychom od EA Sports čekali přeci jen na vyšší úrovni. Z šedi průměru navíc jednoznačně vyčnívá (bohužel směrem dolů) komentář, který je možná fakticky správný (soráč, ale na rugby odborníky si hrát opravdu nehodláme), ale zejména je neuvěřitelně nudný, fádní a uspávající. Grafika na tom není vyloženě špatně, ale není to zkrátka ono, chybí lesk a taková ta naleštěnost, na kterou jsme u her od EA zvyklí. Zaujmou tak vlastně jen animace při nástupu na hřiště, kdy zejména úvodní „taneček“ novozélandského nároďáku je zvládnut docela slušně. Při pohledu do publika ale opět již docela odvracíme zrak, protože podivnou 2D texturu zaplněných tribun nepovažujeme zrovna za výkřik Rugby 2005 nejnovějších technologií. Škoda. Čas od času ale při hře potěší nějaká zajímavá animace pohybu, zejména pak při skládání soupeřova běžce nebo při bránění v bezprostřední blízkosti vlastní gólové lajny, kdy se můžeme setkat s chvaty vpravdě zápasnickými.

Má tedy cenu tuto hru vůbec někomu doporučit. Ano, nabízí se samozřejmě „kategorie“ těch několika málo příznivců tohoto sportu, ale i přes naše silně laické znalosti si dovolíme tvrdit, že by se v tomto případě jednalo víceméně pouze o z nouze ctnost. Pokud si chcete doma za každou cenu zahrát zrovna rugby, tak proč ne, moc jiných možností ostatně stejně ani nemáte, ale tak nějak zde chybí onen sportovní náboj, který je pro sportovní hry tolik potřebný. Tuhle hru si zkrátka užije asi jen málokdo.

Rugby 2005
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 75 kB
Verdikt: Nejedná se sice o vyloženou hrůzu, ale zrovna rugby je obecně asi tím posledním, po čem fanonoušek sportovních her sáhne.
Hodnocení: 60% (info)

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz