Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rugby 2005 - začíná lámání kostí

  12:00aktualizováno  22. dubna 5:31
Rugby 2005 letos vyšlo i na PC, což se o přechozím ročníku říci nedalo. Co ale tato hra může nabídnout nám, rugbyovým lajkům, v nezaslíbené zemi tomuto sportu? To se dozvíte v naší recenzi. Tak čtěte dále!
69

Rugby 2005

Platforma: PC
Výrobce: EA Sports

Herní karta

Už jistě každému utkvělo v hlavě, že existují hry, které simulují fotbal, hokej nebo basketbal, a záležitostí EA Sports už dávno není jen opěvované NHL spolu s FIFou a NBA. Ovšem poslední dobou, i když výraz poslední asi nebude ten správný, si zejména zámořští (myšleno tak, že Austrálie, Nový Zéland a další Mekky rugby jsou pro nás za mořem) hráči oblíbili jeden z nejtvrdších sportů na světě - Rugby, tedy sport, který v České republice bezesporu nemá vybudovanou tradici. Kdybyste se nějakého Čecha zeptali, co je to fotbal, každý ví, že se hraje na dva poločasy, a že ten náš, český, je prohnilý nekonečnými korupčními aferámi a všemožnými úplatky sudím pro ovlivňování zápasů. Co kdybyste se však někoho zeptali na rugby? V lepším případě se dočkáte odpovědí, že se rugby hraje s šišatou mičudou a že všichni hráči na hřišti si mezi sebou navzájem lámou kosti. Ona to sice pravda je, ale je to asi stejné, jako kdyby Vám někdo na otázku fotbal odpověděl, že se hraje s kulatým míčem a že v bráně je gólman.

V lepším případě se dočkáte odpovědí, že se rugby hraje s šišatou mičudou a že všichni hráči na hřišti si mezi sebou navzájem lámou kosti.

Když si to tedy všechno shrneme, zatímco my uznáváme pouze fotbal a hokej, za mořem je tomu právě naopak. Nemá cenu nijak pochybovat o nejoblíbenějším sportu planety - fotbalu. Ale vezměme si například druhý zmiňovaný hokej, zatímco v Evropě to je jeden z nejsledovanějších sportů, na světě je tomu zcela jinak. Rugby ve sledovanosti vcelku s přehledem hokej předčí a soutěž, která se každoročně v rugby odehrává, Světový pohár, je jednou z nejsledovanějších sportovních událostí na světě. Například si to můžeme představit na fotbalové Lize mistrů, zatímco všichni fotbaloví nadšenci bedlivě tuto soutěž sledují a dokáží vyjmenovat všech dvaatřicet klubů v základních skupinách, američtí a třeba novozélandští kolegové jsou na tom zcela jinak. S jakým zájmem my sledujeme Ligu mistrů, tak s takovým zájmem oni sledují jednu z nejpopulárnějších sportovních soutěží, rugbyový Světový pohár. Zkrátka, jiný kraj, jiný mrav.

Myslím si, že jsme si již dost řekli a pouvažovali o (ne)oblíbenosti rugby, a tak si tedy něco řekneme o nejnovějším virtuálním rugby, Rugby 2005 od EA Sports.

Andrew Wilson, producent

Něco málo z rozhovoru s producentem Andrewem Wilsonem o Rugby 2005:
———————————————
—————————
 
Co považujete za největší změnu v Rugby 2005 oproti předchozím ročníkům?
Andrew: S využitím nového enginu, který byl vyvinutý EA Kanada, jsme byli schopni vytvořit celkově rychlejší hru a zcela rychlost ovlivnit - to poznáte hned při prvním výkopu.
 
Můžeme se v Rugby 2005 těšit na nějaké speciální písně nebo chorály na stadionech?
Andrew: Inspirovali jsme se zejména FIFou. Poprvé v Rugby 2005 budou na začátcích zápasů hrát hymny jednotlivých států. Nebudou chybět ani různé pokřiky na stadionech.
 
Chcete ještě něco říci o Rugby 2005?

Andrew: Dohromady Rugby 2005 dosáhlo úžasného zlepšení oproti Rugby 2004. Stálo nás mnoho úsilí zlepšit zejména rychlost hry a podobnost se skutečným rugby. Vizuální podoba hry se také zlepšila.

Při prvním spuštění Rugby 2005 možná každý fanoušek sportu čeká intro, stejně jak tomu je u ostatních EA Sports her, a vlastně vůbec většiny her. Intra se samozřejmě nedočkáme, což je možná škoda, protože nedávno vydaný fotbal UEFA Champions League především na sebe hned upoutal precizně povedeným intrem. Kdyby však absence intra byl jediný průšvih ve hře, Rugby 2005 by bylo téměř dokonalé. Za vcelku kladnou stránku hry bych považoval "donucení" každého hráče trénovat. Autoři tedy nezapomněli na nás, na lajky, a připravili jakýsi speciální tutoriál, který musí opravdu každý splnit, aby mohl vůbec pokračovat ve hře dál a zahrát si jeden z několika nabízených herních módů - k těm se však dostaneme ale až za chvíli. Zmiňovaný tutoriál není vůbec lehká záležitost, zejména hned první úkol - proběhnout patnácku hráčů a dostat se až do skórující zóny. Nad tímto úkolem jsem strávil docela dost času, ale na škodu to nebylo. Dále si v tutoriálu mimo jiné vyzkoušíme přihrávky nahoru a dolu, házení autů či zahrávání přímých kopů, v nichž jde zejména o to, trefit šišatý balón co nejvýš mezi vysoké tyče, které stojí na každé straně. Nedá se říci, že tento trénink je úplně k ničemu, ale ani po jeho absolvování do hry Rugby 2005 moc zasvěceni nebudete. Proto tady je i volba Rugby 101, což je vlastně video sestříhané přímo ze hry, které by Vám mělo pomoci pochopit pravidla rugby. Všechno je tedy doprovázeno animacemi i komentáři, které různé situace vznikající při v tomto sportu komentují. Komentář je samozřejmě v angličtině, a tak ten, kdo nezvládá alespoň základy angličtiny, z něj také moc nepochopí.

Nedá se říci, že tento trénink, který podstoupí každý z nás, je úplně k ničemu, ale ani po jeho absolvování do hry Rugby 2005 moc zasvěceni nebudete.

V takovémto případě následuje trápení na hřišti. Věřte, že i když si zvolíte nejlehčí obtížnost - Easy, budete se muset pořádně zapotit, abyste alespoň trochu pohnuli se svým skóre. Myslím, že drtivá většina začínajících hráčů, která s rugby nemá moc zkušeností, bude hodně dlouho bojovat a hledat tu správnou taktiku jak vyzrát na soupeřovu patnáctku. Mohu Vás ujistit, že to nebude žádná sranda. Nepřilepší tomu ani ovládání, které sice není nijak zvlášť obtížné, ale jedenáct kláves dělá své a doba osvojení (pokud nemáte zkušenosti s předešlými díly Rugby) není nikterak krátká. Dále nevím, zda se každému bude zamlouvat, že hráči běhají v nějakých stádech a kopírují pohyb aktivního hráče (což je ovšem bohužel dáno pravidly samoztného rugby), kterého právě ovládáte. A i když si většina lidí asi myslí, že hraní rugby by mohla být zábava, tak určitě tomu není důkazem Rugby 2005. Možná zpočátku nadchne několik způsobů, jak zastavit právě unikajícího soupeře, zejména skákání typických rybek po soupeřích :-). Časem však každému dojde, že všechno se stále opakuje. Získat míč, běžet, mezi tím absolvovat několik tvrdých zákroků od soupeřů, dostat se téměř do skórující soupeřovy zóny, a následně o míč přijít - to vše je stále a ta samá písnička.

Možná zpočátku nadchne několik způsobů, jak zastavit právě unikajícího soupeře, zejména skákání jakýchsi rybek po hráčích :-).

Další příliš nehezkou stránkou hry je komentář. O němž zde již padla řeč. Byli jsme zvyklí, že EA Sports většinou na komentář a celou zvukovou stránku hry kladou velký důraz. Bohužel v Rugby 2005 jsou komentářova slova zcela nudná, někdy Vás dokonce donutí vypnout reproduktory :-). Stejně tak jako mně, když zejména v tréninku mi opravdu lezlo na nervy stále opakování jedné a té samé úlohy, kterou jsem musel splnit. I když toto ne zcela patří do toho samotného komentáře, který Vás provází na hřištích, mohu Vás ujistit, že i komentář v zápasech je celkově nudný.

Když tedy ani hratelnost, ani komentář nepatří k těm siným věcem ve hře, co tedy? Tak kupříkladu jistě každého fanšmejkra potěší, že si může vytvořit svého hráče a následně jej "zabudovat" do libovolného klubu. Když jsme u těch klubů, je škoda, že ve hře jsou jen národní mančafty, přičemž jsou k dispozici jen ty, které hrají Světový šampionát. S Českou reprezentací se bohužel nesetkáme. Dále hra nabízí několik zajímavých herních módů. Mimo stále opěvovaný Světový šampionát, ještě můžeme zkusit turnaje jako Nejlepších 12, Šest národů, Deset národů či Evropský pohár. Celkem si můžete vybrat mezi osmi herními módy. Nechybí ani trénink, takže pokud kdykoliv zjistíte, že Vaše rugbyové schopnosti neodpovídají standardům v Rugby 2005, můžete to také tvrdě dotrénovat.

Bohužel v Rugby 2005 jsou komentářova slova zcela nudná, někdy Vás dokonce donutí vypnout reproduktory :-).

Když to tedy vezmeme kolem a kolem, Rugby 2005 asi zcela jistě není pro většinu českých hráčů. Samozřejmě, že se najdou nějací rugbyoví labužníci, kteří si zítra tuto hru půjdou koupit, ale jistě se shodneme, že je to menšina. Rugby je zkrátka pro Američany nebo pro lidi z Jihoafrické republiky či Nového Zélendu, kde je rugby dokonce bráno jako národní sport. Skalní fanoušci tohoto sportu určitě po této hře sáhnou, ovšem pro ten zbytek, pro většinu hráčů, zejména v České republice, zůstane Rugby 2005 průměrnou druhořadou záležitostí, už kvůli tomu, že tato hra nic výrazného nenabídne, na druhou stranu však ani ničím neurazí.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

69 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 59 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz