Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruská vlastenecká hra má překazit snahy některých lidí falšovat historii

aktualizováno 
Rusko se snaží o modernizaci ekonomiky. Pomoci mají i počítačové hry.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv nastupuje do svého letadla chvíli před odletem z Prahy. (8. dubna 2010) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ruská herní firma 1C žádá Kreml o grant ve výši 500 milionů rublů (více než 330 milionů korun) na vývoj počítačového simulátoru. Vychovával by mládež k vlastenectví a podle utorů by pomohl překazit snahy některých lidí falšovat historii. To vše v rámci snahy Ruska o modernizaci ekonomiky.

Na své straně má 1C ruské ministerstvo pro komunikaci a tisk. Pomohly firmě připravit prezentaci pro prezidenta Medveděva. V rámci prezentace ukázal šéf 1C Boris Nuralijev prezidentovi letecký simulátor IL-2 Šturmovik, dosud nejúspěšnější ruskou hru. Celosvětově se jí prodalo přes milion kopií.

Projekt navrhovaný 1C má stát 720 milionů rublů. Ministerstvo žádá pro 1C příspěvek ve výši 500 milionů ze státního rozpočtu. Dalších 200 milionů má na vývoj dát 1C ze svých vlastních zdrojů a 20 miliony přispěje vedení autonomní oblasti Chanty-Mansijsku. Cena za vývoj jádra, které by měly využívat všechny patriotické hry z produkce 1C, se odhaduje mezi jedním a dvěma sty miliony rublů. Každá hra založená na vybudovaném enginu si pak vyžádá dvaceti až čtyřicetimilionovou investici.

Společnost 1C ve spolupráci s ministerstvem žádá o státní finance, protože chce podpořit technologickou produkci a vytvořit produkt určený pro export a zároveň využít zdroje získané v rámci projektu na tvorbu vojenského výukového simulátoru pro piloty. Návratnost investic očekávají tvůrci projektu za čtyři roky, a to při odhadovaných prodejích ve výši 10 milionů kusů.

IL2 Sturmovik

To je odvážné očekávání vzhledem k tomu, že čistě komerčního Šturmovika zvládla 1C prodat jen 1,2 milionu krabic. Projek by mohl být schválen na příštím jednání rady pro modernizaci ruské ekonomiky koncem května. Prezidentský poradce Arkadij Dvorkovič projekt označil za zajímavý, ale uvedl, že není jisté, zda státní podporu dostane.

USA jako vzor

Vzorem Rusům je možná projekt America’s Army. Ten klade důraz na týmovou hru a představení možností, které americká armáda nabízí novým rekrutům.

AMERICA'S ARMY

Během deseti let, po které vývoj her ze série America’s Army probíhá, zaplatili daňoví poplatníci 32 milionů amerických dolarů. Armáda ale hru pokládá za jeden z nejúspěšnějších nástrojů pro získávání nových vojáků. Vlastní hru si nechává vyrábět i americká NASA.

V naší domovině je situace úplně jiná. V podstatě je možné vyzdvihnout jen jeden větší projekt: hru Game Over: Domácí násilí z dílny Centauri Production. Vznikla za podpory české vlády v roce 2003.

Na náznaky podpory hernímu průmyslu jinak pouze čekáme. Překvapivě se uznání nedočkali ani tvůrci vojenských simulátorů Operation Flashpoint a Armed Assault, kteří své technologie pro simulaci bojových situací dodávají i americké armádě.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz