Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S.C.A.R. - RPG závody!

  12:02aktualizováno  21. června 11:19
Závodních her je neustálý nedostatek. Vítáme tak každý nový přírůstek, obzvlášť, když je podobně nečekaný a kvalitní jako S.C.A.R. RPG prvky do tradičního konceptu závodů možná na první pohled nepasují, ale tato hra ukazuje, že to jde.
76

S.C.A.R.: Squadra Corse Alfa Romeo

Platforma: PC
Výrobce: Milestone

Herní karta

S.C.A.R. Co si budeme nalhávat – kdysi jeden z nejpopulárnějších žánrů, závodní hry, jejichž oblibu svého času mohutně podporovala unikátní možnost split-screen (hra více hráčů na jednom počítači), dnes paběrkuje především v budgetových edicích. Těžko říct proč, ale tvůrci se s postupem času rozdělené obrazovky vzdali a soustředili se na propracovanou kariéru či multiplayer přes internet. Na konzolích zůstal split-screen zachován a na rozdíl od PC zde závodní tituly jen kvetou. Počítače se staly doménou sporadicky vydávaných rallye her, případně parketem, na němž se svým arkádovým Need for Speed kraluj í Electronic Arts. Naštěstí se začíná blýskat na lepší časy. Nedávno jsme tu chválili Juiced a nyní se nám do rukou dostal nový kousek s ne moc profláklým názvem S.C.A.R., nezkratkovitě pak Squadra Corse Alfa Romeo. Světe div se – nejenže S.C.A.R. přináší zábavný split-screen modus, ale přímo srší originálními myšlenkami, které se v jeho kontextu zdají být naprostou samozřejmostí. Urodilo se nám tu moc pěkné překvapení, o němž byste určitě měli něco vědět.

V Dynasty modu začínáte víceméně jako amatérský závodník a skrze úspěchy v četných podnicích se propracováváte až na samotný profi vrchol.

S.C.A.R. Při závodech jde vždycky o to samé: jezdíte kolo za kolem, snažíte se vyvarovat chyb, bojujete s ostatními jezdci o lepší umístění či ideální linii a snažíte se svůj vůz dovést do cíle nepoškozen na první pozici. Stejně tak může na první pohled působit i S.C.A.R., ale jeho tvůrci na tuto kostru naroubovali skutečně objevný koncept v podobě výrazných RPG prvků. Ano, čtete správně, vylepšování charakteru už není výhradní doménou příběhových rubaček, ale postupně se dostává do všech žánrů. Velmi spartánské menu dává tušit nevelký rozpočet, jímž nebylo radno plýtvat na prezentaci. Nemusíte se však bát, že by šlo o ryzí hardcore projekt, u kterého byste si při závodech neužili pěknou porci adrenalinu. Je sice pravdou, že své jezdecké umění nabyté v Need for Speed budete muset maličko vypilovat, ovšem vše jde příjemně rychle. Ani vy se ani nenadějete a už budete přivyklí na trochu realističtější ražení zdejší fyziky.

Ačkoliv hra nabízí jednotlivé závody na bleskové odreagování, velmi brzy jim zamáváteS.C.A.R. a vrhnete se na tu největší porci, kterou S.C.A.R. nabízí. Tak jako jinde jí i zde představuje kariéra. Tentokrát však mnohem propracovanější a kompaktnější než kdy jindy. V Dynasty modu začínáte víceméně jako amatérský závodník a skrze úspěchy v četných podnicích se propracováváte až na samotný profi vrchol. Jelikož jsou tvůrci Italové a chtěli svoje dílo zasvětit jednomu z předních výrobců automobilů, měli v zásadě jen několik, byť velmi lukrativních možností. Fiat není zas až tak sportovní a luxusní značka, licence Ferrari pak zřejmě byla až moc drahá. Zlatou střední cestou je proto v tomto případě v posledních letech nepříliš viditelná, avšak historicky převelice významná značka Alfa Romeo. Možná to nemusí být hned patrné, ale tento moloch má opravdu bohatou minulost, z níž se dá čerpat hodně dlouho, aniž bychom se dostali na dno. Pravda, možnost vyzkoušet si auta různých značek je pokaždé bez debat zajímavější, ovšem jestliže to jinak nešlo, zhostili se kluci z Milestone svého úkolu na jedničku. Osobně budu mnohem raději závodit se samými Alfami, než noname krámy.

S.C.A.R. Logicky začínáte na prvním levelu, od něhož není radno očekávat zázraky. Jezdecké umění totiž v této fázi ještě moc neovládáte, což se na trati, světe div se, poměrně zřetelně projevuje například malicherným zrychlením, příšernými otáčkami atd. Určitě vás zajímá, jak získáte nějaké ty zkušenosti, abyste se mohli vylepšit třeba až na finální, čtyřicátý level. Inu, je to jednoduché jako facka. Bodíky dostáváte za předjíždění soupeřů, ježdění ve vzduchovém vaku, vedení v závodě nebo třeba zajížděním traťových rekordů. Tyto úspěchy jsou vám oznámeny a bodově vyměřeny rovnou na trati. Nejvíce zkušeností samozřejmě naberete za dobré umístění, přičemž toto není podmínkou k úspěšnému pokračování ve hře. Můžete klidně dojet na pátém místě, sebrat vydělané body a vrhnout se na další závod. Ve chvíli, kdy naberete potřebný obnos k postupu na další úroveň, na ní prostě jako třeba ve World of Warcraft skočíte a můžete začít vylepšovat své vlastnosti.

Těch je celkem devět a patří mezi ně například výdrž, zrychlení nebo ovládání vozidla.S.C.A.R. Na trati možná nepoznáte každý jeden bodík, ale pokud si danou vlastnost pečlivě pilujete, zanedlouho opravdu budete sklízet její ovoce – i s opravdu silnými auty projedete v pohodě drsné zatáčky, na startu pak poznáte, jak velkou cenu má rychlé start. Přesto však poměrně realistická fyzika a chování 25 vozů představují neustále výzvu. Za některé závody dostanete i hmatatelnou odměnu v podobě výbavičky pro vašeho pilota. Tak třeba rukavice nebo helmu. Tyto předměty pak jako v ostatních RPG vylepšují schopnosti. Podobně jako třeba v Diablu 2, i zde funguje sběratelská mánie, i když v o dost menším měřítku. Každopádně vás tímto hra dobře motivuje k dalšímu snažení. Je třeba dodat, že se dříve či později dostaví stereotyp, kterému nepomáhají ani málo nápadité tratě. Některé z nich jsou kompletně vymyšlené, jiné si zakládají na realitě, ale třeba takový Hockenheimring by ze hry člověk jen tak nepoznal. Okolí není dvakrát zajímavé, v podstatě nic se v něm neděje.

Za některé závody dostanete i hmatatelnou odměnu v podobě výbavičky pro vašeho pilota.

K dispozici je hned několik závodních sérií. Čas od času jde o originálnější kouskyS.C.A.R. než je pouhé kroužení po trati. Tak třeba máte za úkol jet několik kol určenou rychlostí nebo dohnat protivníka s náskokem. Aby toho náhodou nebylo málo, dostanete seznam s nejrůznějšími misemi, které po splnění přinesou odměnu. Jedná se například o dokončení závodu bez bouračky, zajetí nejrychlejšího kola apod.

Stejně jako v Juiced disponuje i zde každý jezdec určitým faktorem stresu. Ten pak vidíte v podobě ukazatele nad jeho vozem. Pokud protivníka dostanete pod tlak a budete na něj neustále dotírat, dostane se do stresu a snáze udělá chybu. I po drobnějších problémech je situace vypjatější, což poznáte na vlastní kůži. Autoři se totiž pokusili o vyobrazení stresu i v hráčově případě. Umělá inteligence je poměrně chytrá, nedělá zbytečné minule a pod tlak vás také dokáže dostat. Poté se vaše srdce rozbuší, zvuky se ztlumí a obraz se na pár sekund rozmaže. Paráda.

Je třeba dávat pozor, abyste se zbytečně nedostávali mimo trať, jelikož každýS.C.A.R. výlet do kačírku auto poškozuje. O střetech se soupeři nebo rovnou zdí nemluvě. Trochu překvapí, že porouchaný vůz jede stejně dobře jako fungl nový, i když tak už nevypadá. S tím si každopádně tvůrci mohli trochu vyhrát. Ovšem ani tak zde kolizní systém není jen pro srandu králíkům. Po několika bouračkách se totiž vaše auto stane nepojízdným a vy jednoduše prohrajete. Začátečníci budou mít možná zpočátku trochu problém dovést bourák vůbec do cíle, ale časem to nebude žádný problém. Jakousi specialitkou budiž zvláštní efekt, který může odčinit nějakou tu vaší chybu, jelikož dokáže hru vrátit zpět v čase.

Po několika bouračkách se totiž vaše auto stane nepojízdným a vy jednoduše prohrajete.

Po technické stránce nemůže S.C.A.R. tak úplně držet krok se špičkou v podobě NfS: Underground 2. Vozy jsou celkem dobře vymodelované, avšak textury za mnoho nestojí a okolí trati dost často představují pouhé 2D objekty.
Klady a zápory

 
Plus Osvěžující RPG prvky
Plus Dobře vyvážený závodní model
Plus Slušná trvanlivost

Mínus Jen jedna značka vozů (Alfa Romeo)
Mínus Ne moc nápadité tratě
 

Ani motory nezní úplně přesvědčivě. Fyzikální model je hodně robustní a jak už bylo řečeno, budete si na něj chvilku zvykat. Po čase na něj už nedáte dopustit. Ve splitt-screnu je hraní stejná zábava jako před lety, ale mnohé zřejmě zamrzí absence možnosti pařit přes internet a LAN. Dost možná se však dočkáme tuto chybu napravujícího patche.

Squadra Corse Alfa Romeo mě velice příjemně překvapilo. Závodění je zde hodně kvalitní a zábavné, i když možná maličko suché, ale je třeba si uvědomit, že nejde o úplnou arkádu. Navíc RPG prvky jsou hodně originálním způsobem, jak hratelnost zatraktivnit. Celkem se jim to povedlo. Modely od jediné značky Alfa Romeo nás nemusí tolik mrzet, jelikož jich je hodně a jsou dost odlišné. S.C.A.R. tedy můžeme každému závodnímu nadšenci jedině doporučit.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

76 %

Čtenáři

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 90 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: Nové karty změnily zažité pořádky v Hearthstonu, Witchwood se povedl

Hearthstone: The Witchwood

V první části recenze jsme se podívali na nové karty, mechanismy a balíčky. Ve druhé pak rozebíráme režim Monster Hunt...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz