Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SabreWulf- cestovatel versus vlk

  12:00aktualizováno  20. dubna 3:33
Oblíbená klasika ze ZX Spectra se po dlouhé pauze navrací na GBA ve skvělé formě. Nové pojetí plošinovky s množstvím čerstvých nápadů značí skvělý zážitek i v malém provedení. Vítej zpět Sabremane!

BonusWeb HIT SabreWulf Staří pařani si jistě se slzou v oku zavzpomínají na jednoduchou hru pro Sinclair ZX Spectrum, kde jste ovládali starého cestovatele v typickém tropickém kloboučku na jeho strastiplné cestě zarostlým bludištěm. V putování vám pomáhaly i kreatury s „dobrým přesvědčením“ a naopak ty zlé škodily, kde se dalo. Sabreman byl vydán již v roce 1985 a prakticky do dnešních dob je stále oblíben. To značí i jeho konverze na PC, která je zadarmo ke stažení na internetu. Nová reinkarnace zcestovalého staříka však kromě shodného názvu a používání nestvůr nemá se svým starým předchůdcem pranic dalšího společného. Jistě, hlavní hrdina je stále ten vitální stařík, dnes s několika vráskami navíc, nicméně hraje úlohu v moderní, vizuálně přitažlivé adventuře, která je šiknuta klasickou 2D plošinovkou.

Sabremana totiž vyruší v jeho zaslouženém odpočinku starosta blízké vesničky, kterou terorizuje pobratřený šílený vědec a divoký vlk. Tito jim ukradli všechny cennosti, poklady, ale hlavně kouzelný amulet, který jediný dokáže ochránit vesnici před zlými uzurpátory. Po chvilce přemlouvání Sabreman kývne na pomoc starostovi a vyráží na nové dobrodružství, v jehož průběhu musí najít a složit potřebný amulet, naneštěstí rozlámaný do osmi kousků. V Sabremanovi se velmi zdařile prolínají a doplňují dva herní žánry. Adventurní část je zobrazena v izometrické perspektivě a Sabreman v ní SabreWulf putuje rozlehlým světem, rozpráví s jeho obyvateli, prozkoumává domy a stavení a přijímá vedlejší úkoly od nešťastných obyvatel.

Plošinovková část je viděna z klasického bočního pohledu a cestovatel v ní skrze rozmanité nástrahy skáče a hopsá pro uloupené poklady a předměty, které hlídá zlý vlk. Kromě mnoha propastí, skoků, plošin a říms se po úrovni vyskytují v hojném počty i zlá stvoření, která musí Sabreman buď eliminovat, nebo obejít. Je jich několik desítek, tudíž alespoň namátkou jmenuji vosí roj, ostnaté koule, flusače bodavého hmyzu, nebo ledové obry metající sněhové koule. Jelikož vlk s uloupeným kouskem pokladu spí až na konci u svého doupěte, musí tedy Sabreman skrze stále přibývající nepřátelstvo dojít až k jeho sluji. Naštěstí má cestovatel v rukávu také slušnou zásobu kreaturek, byť jen hodných a ochotně pomáhajících.

Tudíž se v pohodě dostane na vysoko položená místa skokem na pérovací břich spícího médi, překážky na cestě odpálí samovýbušným drakem, kráčející potvory spolkne nenasytná placatá ryba, nebo lepkavý sliz. Tato přátelská stvoření si můžete buď koupit u vetešníka ve vesnicích i u cest ale nová se SabreWulf schovávají výhradně zabalená v pytlíčkách v plošinkové části hry. Sympatické na Sabrewulfovi je správná konfrontace mezi nepřátelskými a přátelskými potvůrkami, na které stojí a padá uzmutí pokladu spícímu vlkovi na konci každé skákací úrovně. Vlastně ne tak docela, protože vlk se za vámi okamžitě pustí, tudíž Sabremana ještě čeká zběsilý úprk s pokladem na ramenou.

Po několika navrácených pokladech přichází na řadu uzmutí kousku talismanu. Jeho části se skrývají v laboratořích zlého doktora, které tvoří zase krapet jiné skákání, než v předešlých případech, navíc okořeněné časovým limitem. Jak vidíte, je toho ve hře nacpáno hodně, však je SabreWulf velmi dlouhý a rozlehlý. I když část kapacity cartridge zabírá ukládání pozic, hru za několik večerů jen tak nedohrajete, i když se již za polovinou hry začíná projevovat mírný stereotyp skákacích úrovní. Ke skvělému konceptu střídání izometrických a dvojrozměrných částí padne jako ulitá i precizní a detailní grafika, která patří k vrcholným dílům na GBA. Veselé animace postaviček i rozmanité světy pod zemí, v bažinách, v dolech, ve městech, lesích a mnoha dalších prostorách doplňují neméně působivé interiéry a animace deště, či sněhu.

SabreWulf Pozornost k detailům zachází dokonce až tak daleko, že Sabreman zanechává ve sněhu postupně zapadající stopy! Hudba je také příjemně uchu lahodící a s každou novou úrovní se mění její styl. Blekotání postaviček a skřeky potvor jsou někdy hodně legrační a díky ukládání v jakémkoli místě je postup takto nádherně zpracovanou hrou balzámem na duši. I když jsou pozdější skákací úrovně čím dál tím obtížnější, cestovatel ale i po pádu do propasti vlastně nezemře, jen pokračuje dalším pokusem. A to jsem vám ještě neřekl o sbírání medailí za dokončené úrovně, o mnoha rozhovorech s ostatními obyvateli, ani o atlasu všech nestvůr ve vesnické knihovně. Na to již ale přijdete sami, když si tento špičkový kousek zahrajete, poněvadž jinak byste přišli o parádní zážitek jedné z nejlepších her, které může GBA vůbec nabídnout.

SabreWulf
Výrobce/Distributor Rare / THQ
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Velmi povedená reinkarnace jednoho senilního, ale stále vitálního staříka ve zdařilém mixu žánrů.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:


Témata: knihovny, Talisman

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.Najdete na iDNES.cz