Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samurai Warriors 2 – 1 proti 100

  12:00aktualizováno  11. října 1:58
Koei nás vesele zásobuje hack´n´slash mlátičkami inspirovanými asijskou historií. A my jsme vcelku rádi. Jako relaxační metoda funguje likvidace desítek a desítek nepřátel skvěle. Nebo snad ne?

Samurai Warriors 2 Jsou to dva roky, co jsem měl v rukou první díl. Nebyl jsem z něj nadšený, ale ani zklamaný. Přece jen, Dynasty Warriors pro mě měli větší kouzlo než nováčci Samurai Warriors. Ale stačilo 48 měsíců a situace se nám pomalu otáčí. Zatímco bojovnice a bojovníci z Číny ztrácejí dech, samurajky a samurajové se pořádně nadechli a vyrážejí do boje. Nebudu ve vás probouzet přehnaná očekávání, Samurai Warriors 2 jsou pořád standardní hack´n´slash mlátičkou, která po vás chce to, aby se těla vašich nepřátel vršila do úhledných a hlavně vysokých komínků. Ovšem přináší i pár zajímavých nápadů, které toto jinak časem stereotypní likvidování osvěží.

Pokud si myslíte, že příběh, jak jsme u akčních her zvyklí, hraje až páté housle (a to v nejlepším případě), pak budete příjemně překvapeni. Máme tu 26 postav, a každá z nich kráčí vlastní cestou. Nebudu je tu jednotlivě rozebírat, za prvé nemám prémie za slova navíc, za druhé to ani není nutné. Sami si totiž oblíbíte jen některé charaktery, pochybuji, že se vám zalíbí všechny. Ať už budete volit podle vzhledu (je libo obra s kladivem velikosti auta Smart nebo drobnou dívenku, která umí zacházet Samurai Warriors 2 s katanou tak, že než byste jí stačili sáhnout na zadek, tak byste byli o pět údů kratší?), podle zbraně či podle čehokoliv jiného, určitě si najdete tu nebo toho svého. 26 hrdinů je příjemné číslo a ještě příjemnější je to, že jejich osud sledujete nejen skrze nudný text, ale také je vám nabídnuto hned několik povedených rendrovaných animací.

Než se vrhnete na bojiště, je tu ještě pár věcí, které byste si měli zařídit (třeba zdravotní pojištění).

Je jasné, že příběhy jednotlivých osob se proplétají, ale obvykle jde všem o jednu jedinou věc, a to získat nadvládu nad Japonskem šestnáctého století. Někteří ho jednoduše chtějí vycucávat jak to jen jde, druzí zase touží nastolit mír. Každý má jinou ideu, ale stejný cíl. V podstatě všichni k dosažení svého využívají podobného způsobu – rozdrcení všech, kteří jim stojí v cestě. A to už je na vás. Ujmete se některého z panovníků nebo z nejvyšších armádních důstojníků, jehož „Story mód“ si budete chtít projít, a může se začít.

Samurai Warriors 2 Než se vrhnete na bojiště, je tu ještě pár věcí, které byste si měli zařídit (třeba zdravotní pojištění). K dispozici je obchod, kde za peníze, které vypadávají z poražených důstojníků, můžete nakupovat spoustu zajímavých věcí. Nejdříve jsou to důležité schopnosti od lepšího útoku, obrany a dalších standardních atributů, až po takové lahůdky jako je vyšší šance nalezení lepší zbraně nebo znásobená účinnost léčivých předmětů. Schopností jsou desítky, takže záleží jen na tom, kolik máte v prasátku na jejich nákup.

Zbraně jako takové koupit nemůžete (ne, ani ukradnout), ty najdete přímo v misích (obvykle, když porazíte nějakého silnějšího důstojníka). Avšak, čím lepší zbraň, tím má více slotů, do kterých můžete umístit některý z upgradů (na rozdíl od schopností pro svou postavu, u předmětů si nemůžete volit konkrétní vylepšení, prostě jen zaplatíte a uvidíte, co dostanete). Naškudlené mince se tedy, jak vidno, budou hodit.

Samurai Warriors 2 jsou lepší než první díl, mají vylepšený RPG mód, nabízejí lákavé rendrované animace, plno postav i vypilovanější grafiku.

Samurai Warriors 2 Další šancí na utrácení je možnost nákupu koně. Zatímco v prvním dílu nebylo toto hrdé zvíře až tak důležité, tentokrát jeho služby využijete docela často. Je to hlavně proto, že se změnil systém hraní. I když je zde v drtivé většině prvořadým úkolem zničit nepřátelského generála, není to tak snadné. Než budete mít šanci změřit si s ním síly a definitivně rozhodnout, kdo je větší frája, musíte splnit spoustu postranních misí. Opakuji musíte. Když to neuděláte, tak se prostě k veliteli nepřátelské armády nedostanete. Buďto se neotevřou brány nebo je poražen některý z vašich spojenců. A to nepřinese nic dobrého - musíte si zopakovat misi. Nestává se to výjimečně, protože jste neustále hnáni z jedné strany bojiště na druhou. Úkoly jsou rozmístěny tak, abyste museli často pobíhat sem a tam (proto se hodí kůň) a dost často se stane, že prostě nestihnete splnit to, co máte. Ještě, že je tu šance ukládat kdykoliv během hry, protože opakovat levely, které trvají i několik desítek minut, třeba pětkrát, to už nemá se zábavou skoro nic společného. Snaha o rozmanitou náplň misí je pěkná, ale tentokrát se z toho nevyklubal klad, ale Samurai Warriors 2 spíše zápor, protože i na nejlehčí obtížnost se někdy stává frustrující a neustálé opakování vám na náladě nepřidá. I tak ale dokončení hry za jednu postavu trvá přibližně dvě a půl hodiny.

Kromě koně si můžete zaplatit také bodyguarda, který vám bude krýt záda. Jsou tu ninjové, samurajové, válečnicí házející bomby, lučištnice, mniši a další. Je na vás, jakého společníka si s sebou vyberete. A stejně jako vy, i váš doprovod se vyvíjí podle toho, kolik nasbírá zkušeností (ty získáváte zabíjením řadových vojáků a hlavně velitelů). Standardní schopnosti jako síla, obrana, mrštnost, rychlost, štěstí a magická energie se vylepšují automaticky, konkrétně si mezi ně získané body rozdělit nemůžete. Dále se vylepšují komba, časem se prodlužují kombinace dvou úderů (jeden klasický, druhý magický). Likvidací se vám nabíjí ukazatel magie, pokud dosáhne žádané hranice, můžete provést devastující útok, který vás zbaví několika desítek vojáků najednou.

Nobunaga Oda

Jestli si občas zahrajete nějakou z her, které k nám přišly z Asie, tak vám určitě neuniklo, že toto jméno se objevuje hned v několika z nich. Nobunagu Odu můžete vidět nejen v Samurai Warriors, ale také v sérii Kessen, Red Ninja nebo v oblíbené Onimushe. V těchto titulech jde sice o mystickou postavu, ale Nobunaga Oda skutečně žil. Narodil se v roce 1534 a už za 12 let od svého příchodu na svět se účastnil první vojenské akce. V následujících desetiletích se z něj stal vlivný politik a válečník, který nebral ohledy na nikoho, kdo se mu postavil do cesty (někdy se jeho tažení zvrhla v masakr, při kterém umírali nejen nepřátelští vojáci, ale dokonce i civilní obyvatelstvo). Není tedy divu, že ve hrách je znázorňován jako záporná postava.

Samurai Warriors 2 Pokud nemáte zájem o Story mód, není problém, pak tu je Free mód, kde vás nezdržuje jakýkoliv příběh, prostě jen procházíte jedním levelem za druhým. Dále je tu Survival mód, kde je váš úkol přežít, jak nejdéle to půjde. Nejzajímavější je jakási desková hra, která není jen tak ledajaký přídavek, ale zajímavá alternativa k hlavnímu příběhovému módu. Člověče nezlob se to není, ale i tak pobaví.

Grafika je o málo lepší, než tomu bylo u Samurai Warriors. Je o něco uhlazenější a příjemnější na pohled. Dabing není úplně dokonalý, ale uši vám neupadnou. Hudba tu asi bude, ale v této chvíli se mi upřímně žádná melodie nevybavuje, což naznačí, že si soundtrack ze hry asi pořizovat nebudu.

Klady a zápory

Plus 26 postav
Plus Rendrované animace
Plus Zajímavé RPG možnosti

Mínus Občas frustrující
Mínus Horší zvuková stránka

Samurai Warriors 2 jsou lepší než první díl, mají vylepšený RPG mód, nabízejí lákavé rendrované animace, plno postav i vypilovanější grafiku. Vadou na kráse ale je, že se snaha o zajímavější hratelnost zrovna nepovedla. Neustávající nutnost doprovodit, zachraňovat a podobně není tak zábavná, jak by se mohlo zdát (hlavně v případě, že se to obvykle napoprvé nepodaří). Možná by bylo lepší, kdyby se zůstalo u stereotypního, ale ne tak stresujícího modelu – probij se na druhou stranu bojiště a střetni se s nepřátelským velitelem.

Samurai Warriors 2
Výrobce/Vydavatel Koei/Koei
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 272 kB
Verdikt: Slušná hack´n´slash mlátička z historického Japonska, která ale ztrácí na zábavnosti díky časté nutnosti opakovat levely.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:


Témata: dabing

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...Najdete na iDNES.cz