Sedm filmů, proti kterým jsou nejdrsnější hry čajíček

Hry jsou kulturní odpad, oslavující násilí a měl by po nich dupat zákon, tvrdí jejich kritici. Naproti tomu filmy dnes už nikoho příliš nezajímají, ať už je v nich zobrazeno cokoliv.

Zachraňte vojína Ryana | foto: Bonusweb.cz

Už máme toho očerňování her dost, řekli jsme si a rozhodli se vrátit úder. Dokážeme, jak nespravedlivě a macešsky je tento mladý obor kultury omezován ve srovnání s již zavedeným bratříčkem. A ještě upozornění: tento text je přístupný čtenářům až od 18 let! Pokud je vám méně, ve vlastním zájmu přejděte radši na nějakou recenzi krvavé střílečky.

7. Andaluský pes (Un Chien Andalou, 1929)

Datum 6. června 1929 si pamatujte, neboť filmovou premiérou, které se zúčastnily celebrity jako Picasso, Le Corbusier či Cocteau, všechno začalo. Šestnáctiminutový černobílý kraťas z roku 1929 proslavila scéna, v níž mladík prořezává své partnerce oko břitvou. Mladíkem byl sám tvůrce, surrealistický režisér Luis Buñuel, oko bylo ve skutečnosti telecí. Tele bylo mrtvé.

Andaluský pes

Podle vlastní Buñuelovy statistiky došlo na úřady asi padesát žádostí o zákaz filmu. Nebylo jim vyhověno. Též údajně dvě divačky potratily. Film se promítal v běžných kinech po osm měsíců (!). A není divu: něco takového ještě do té doby na plátně nikdo neviděl.

Srovnání s hrami: Destrukci orgánu zraku ve hrách vidět lze, třeba v sérii God of War, kde se to však týká mýtických oblud. Zamáčknout nepříteli oči můžete i v aktuální střílečce Killzone 3 . Vyříznout člověku oko břitvou nemůžete nikde.

6. Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan, 1998)

Když si odmyslíme americký patos, je Spielbergův film právem ceněný kousek. A z valné části jde o snímek tak poklidný, že se dá téměř označit za film "pro celou rodinu". Pár momentů ovšem pro celou rodinu rozhodně není, například úvodní vylodění na pláži Omaha. Je zajímavé sledovat, kam se otrlost diváků posunula od roku 1998, nicméně když jsme poprvé viděli směs lidského masa a ryb, šplouchající v rudém příboji, nebylo nám dvakrát dobře.

Zachraňte vojína Ryana

Srovnání s hrami: Není pochyb o tom, že úvod hry Medal of Honor: Frontline má být kopií vylodění z "Ryana". Nepochybujeme ale také o pár jiných věcech. Zaprvé: nejen v roce 2002, ale ještě ani dnes není grafika her schopná předvést scénu vylodění tak, abyste si ji byť s přimhouřenýma očima pletli s filmem.

Zadruhé: možná ani za dalších padesát let nebude herní technologie schopná předvést scénu vylodění tak, abyste si ji pletli s realitou. Z tohoto zorného úhlu dnes působí slavný Medal of Honor se svými ozdravnými čutorami až komicky. Hvízdá to tam ale pěkně a když si nastavíte nejvyšší obtížnost, asi úvodní level napoprvé nedáte.

5. Šoa (Shoah, 1985)

Francouzský dokument o holokaustu je brutální už svou stopáží: 544 minut. Kompletně ho však uvedla i Česká televize, je běžně dostupný i přístupný. To proto, že podobně jako moderní horory neděsí tím, co vidíte, nýbrž tím, co nevidíte. Čistě technicky jsou k vidění jen staří lidé, kteří přežili nacistické kolektivní šílenství a teď do kamery líčí své vzpomínky.

Šoa

Přesto vás připraví toto dílo o úsměv daleko trvanlivěji, než sebeděsivější horor. Hlavně když si uvědomíte, že to nemluví herci podle scénáře, že ruiny koncentráků nejsou zbytky filmových kulis, a že je druh homo sapiens sapiens vždy přichystán to zopakovat.

Srovnání s hrami: Přestože jsou dokumentární videa součástí mnoha her, vysloveně dokumentární hra z pochopitelných důvodů neexistuje. Mnohé, především válečné strategie, se sice snaží o historickou věrnost, ale že byste třeba v Hearts of Iron mohli projektovat "konečná řešení", na to zapomeňte. Hrůze pravdivých výpovědí o tom, co člověk dovede jen tak pro nic za nic provést jinému člověku, se nejbrutálnější hry neblíží ani na dostřel balistickou raketou.

4. Toxický mstitel (The Toxic Avenger, 1985-2000)

Jako se v pěveckých soutěžích lidé perou o zařazení do Hvězdné pěchoty, neboť i odtud může něco kápnout, panuje též rvačka o titul nejhoršího výrobce filmů na planetě. A zdá se, když si odmyslíme severokorejskou propagandu a pornofilmy, že na studio Troma v současnosti opravdu nikdo nemá.

Toxický mstitel

Tolik tělních tekutin vně těch správných potrubí uvidíte jen ve skutečně drsných hororech, mezi něž ovšem produkce Tromy rozhodně nepatří. Zde se ničeho nebojíte, ba ani nelekáte, neboť je vše jednoduše naprosto ubohé. Tak ubohé, že to dokonce disponuje jistou kvalitou. Rodinným celuloidem studia je pak série Toxický mstitel. Nelze popsat, musíte vidět.

Srovnání s hrami: Jsou mraky her, které nemají hlavu ani patu a postavy připomínají nacucaná klíšťata s jediným účelem: rudě se rozprsknout po obrazovce. Ať už jde o Carmageddon či Postal, který má ostatně svůj vlastní příšerný film od Uwe Bolla, je zjevné, že tu ve srovnání s produkcí Tromy chybí určitá jiskra, nadhled, kouzlo, prostě kus tvorby.

3. Zvrácený (Irréversible, 2002)

Kromě řady jiných ocenění zvítězil snímek v roce 2002 na festivalu ve Stockholmu, čímž je potvrzeno, že jde o umění. Těm, co nedají na císařovy nové šaty, je však jasné, že za svou popularitu vděčí především opravdu nekonečné scéně znásilnění Moniky Bellucci zfetovaným pasákem v podchodu.

Zvrácený

Scéna je tak působivá, že po světových stránkách pro dospělé koluje samostatně. Kdo by se přece obtěžoval zbytkem filmu, který je vytříbeně nudný a navíc jsou jeho scény řazeny pozpátku? Kdo se přesto obtěžuje, může si ještě vychutnat ubití člověka hasicím přístrojem. Dobrá práce zvukaře: z praskání lebky vážně mrazí.

Srovnání s hrami: Znásilňovat ženy a dívky lze v japonské znásilňovací hře RapeLay z roku 2006, o níž už jsme psali několikrát. Rušno kolem ní sice bylo a zakázali ji v Austrálii, nicméně máme pocit, že kolem skryté, podotýkáme minihry Hot Coffee v GTA: San Andreas se čeřila voda víc. RapeLay si zahrají jen zvrácení PCčkáři, na konzole tento poměrně úspěšný kousek nedorazil. Srovnání míry realismu se zmíněným filmem je v každém případě k smíchu.

2. Grotesque (Gurotesuku, 2009)

Žánr gore na svém vrcholu, tentokrát v japonském provedení. Film neobsahuje prakticky nic jiného než mučení dvojice původně zdravých mladých lidí.

Grotesque

Film byl zakázán ve Velké Británii, se zdůvodněním, že na rozdíl od jiných podobných dílek v něm obsažený sadismus a sexuální sadismus nemají jiný účel, než těšit diváka samy sebou. Každopádně se zdá, že je ostrovní zákaz ojedinělý.

Srovnání s hrami: Přestože se lze s náznaky mučení setkat v různých titulech, například ve hře The Punisher z roku 2005, tortura pravidelně slouží "jen" k získání určité informace od postiženého, obvykle zlosyna. Leckde, třeba v sérii Manhunt, lze též odpravit nešťastníka způsobem, jenž lze označit za trýznivý. Avšak ekvivalent, a to ani vzdálený, k čistě gore filmům, natož ke snímku Grotesque, neexistuje.

1. Ilsa, vlčice SS (Ilsa, She Wolf of the SS, 1974)

Už název dává tušit, že nepůjde o tuctový kousek. A taky že ne. Jde o klíčový film patrně nejhloupějšího žánru všech dob: "nazi exploitation". Kromě toho, že některé zvláštní týpky reich-cuje nacistická uniforma sama o sobě, docela hodně lidí bohužel vzrušuje i pohled na to, jak někdo v nacistické uniformě někoho znásilňuje a mučí.

Ilsa, vlčice SS

Překvapivě kanadský film o výzkumu, zda víc bolesti vydrží muž či žena, je pak nejen oceánem bezbřehé hlouposti a historické nechutnosti, ale i tvůrčí impotence a z ní plynoucí nudy. Tedy samozřejmě pokud nejste jedinci disponovaní výše naznačeným způsobem. Tento skutečný odpad se bohudíky nepromítal v běžných kinosálech.

Srovnání s hrami: Už ve Wolfensteinovi 3D a potom v řadě jiných titulů můžeme vidět nacistické věznice zevnitř. Nebo spíše bizarní představu o nich. Ilegální PC freeware typu KZ Manager umožňuje texty a čísly přímo velet koncentračnímu táboru, avšak zatím nikdo se ještě neodvážil pasovat hráče do role Mengeleho.

Naděje do budoucna
Ať dostanou odpůrci videoher na stůl libovolné množství psychologických studií o tom, že hraní her nevede příčinnou souvislostí k reálnému násilí, neuvěří. Takže nepřekvapí, když při hovoru s nimi třeba zjistíte, že hážou herní konzole do jednoho pytle s hospodskými "výherními" automaty.

Brutální filmy je naproti tomu z klidu nevyvádí, protože o brutalitě filmů se momentálně diskuze buď vůbec nevede, anebo jen o způsobu jejich označování věkovým limitem. Ta hlavní debata totiž dávno proběhla a film v ní vyhrál tak, že už to na něj s plošnou šikanou nikdo nezkouší.

Právě proto vidíme i budoucnost her optimisticky. Nikoli ve smyslu, že v nich bude pořád víc krve a sexu, nýbrž že jejich tvůrci budou mít při tvorbě stále méně svázané ruce. Ať už spolky usoužených matek, nebo robotickými právníky či politiky.

Autor:
  • Nejčtenější

Tak to se nepovedlo. Opětovné vydání dvacet let staré hry skončilo ostudou

Radost z opětovného vydání retro stříleček Star Wars: Battlefront nevydržela fanouškům dlouho....

Nosit sexy obleček se v chystané hře nevyplácí, boj s ním bude daleko těžší

Natěšeným fanouškům chystané akční hry Stellar Blade učaroval přiléhavý kostým, který si hlavní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To byla rychlost. Polda 8 sehnal za den milion a rozloučí se s Luďkem Sobotou

Za pouhý den se podařilo sehnat peníze na vznik české komediální adventury Polda 8. Naposledy v něm...

Generace Z už na konzolích hrát chtít nebude, myslí si bývalý šéf Xboxu

Bývalý šéf značky Xbox Peter Moore se v rozhovoru s magazínem IGN nechal slyšet, že hardware...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vydělali jsme víc peněz, než naše malé studio zvládne, říká tvůrce Palworldu

Letošní herní hit Palworld už japonskému studiu Pocket Pair vydělal miliardy a stále se prodává...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Vyrábějí seznam woke her, fandí jim i Musk. Herní protestní hnutí nabírá sílu

O odporu proti konzultantské firmě, která podle kritiků kazí moderní hry korektní propagandou, se v...

Návrat legendárních Commandos se blíží, nový trailer vzbuzuje nostalgii

Po několika nepovedených remasterech původních dílů se letos dočkáme i regulérního pokračování...

Unikly specifikace PlayStationu 5 Pro, převezme žezlo nejvýkonnější konzole

Ačkoliv oficiálně nebylo prozatím nic oznámeno, citelně výkonnější verze konzole PlayStation 5 s...

Oblíbená deskovka ze světa Duny vyšla i v digitální podobě. A v češtině

Na Steamu se nečekaně objevila digitální adaptace populární deskové hry Dune: Imperium. K dispozici...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...